Dětská rádia na Pigy.cz

Letní tábory: Zkouška pro psychiku dětí i rodičů

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Léto je v plném proudu a možná právě vaše dítě si zrovna užívá prázdniny na táboře. Představa dne plného her, nových kamarádů a dobrodružství plní informační letáky všeho druhu.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Organizátoři lákají na poslední uvolněná místa… Děti se smějí, jiné pláčou… Malé, velké… Jak vůbec poznat, že nastane ta správná doba na to, aby dítě sneslo delší odloučení? A v neposlední řadě, jak sami rodiče zvládnou odloučení od dětí?

Příměstský, nebo pobytový?

Z psychologického hlediska je pobyt na letním táboře pro děti tou nejlepší variantou, jak trávit prázdniny. Výběr dětského tábora není vůbec jednoduchý, musíte zohlednit spoustu aspektů a zejména přihlédnout k přání dítěte. V jakém věku dítě na tábor poslat je otázka ryze individuální. Obecně je to okolo 5-6 let, kdy je dítě již dostatečně sociálně zralé, má zkušenosti s kolektivem ve školce, nedělá mu větší problém seznámit se s novými lidmi a prostředím, zvládne např. pár dní bez vás u prarodičů. Pokud si k tomu všemu dítě na tábor přeje jet, nebraňte mu v tom. Je opravdu velká pravděpodobnost, že pobytový tábor zvládne bez problémů.

Pokud vaše dítě patří spíše k uzavřenějším, stydí se seznamovat s novými lidmi a mívá strach z cizího prostředí, nebo má problém s odloučením od rodičů na delší dobu, doporučujeme zvolit příměstský tábor. Dítě na příměstském táboře má naplánováno program po většinu dne, tráví čas se svými vrstevníky, ale večer se pak vrací domů. Pro rodiče tento typ tábora může být organizačně náročnější, je potřeba dítě brzo ráno odvézt, večer pak přivézt atd. Pro dítě to však může být  dobrý mezistupeň mezi tím zůstat doma, nebo odjet na pobytový tábor.

Sportovní, jazykový, vědecký…

Při výběru dětského tábora určitě zohledněte povahu dítěte, co jej baví a zajímá. Správně zvolené téma totiž může dítě pozitivně namotivovat, a naopak, špatné zvolené zaměření jej jistojistě odradí. Proto si udělejte průzkum a nechte dítě, aby se samo vyjádřilo k tomu, na který z nabízených pobytů by rádo jelo.

Tematické zaměření vám pomůže odhalit také to, jaký typ dětí se ho bude účastnit. Na sportovním táboře to budou děti spíše sportovně zaměřené, na vědeckém pak děti intelektuálně založené… Je tedy mnohem pravděpodobnější, že vaše dítě do kolektivu na táboře snáze zapadne, najde si kamarády. Pomoci zvládnout období na táboře může také přítomnost někoho známého, ať už je to kamarád ze školy, nebo sourozenec. Opět je však důležité přihlížet k povaze a přání dítěte. Ne vždy totiž sourozenci sdílí stejné zájmy.

Jak se před odjezdem dítěte na tábor připravit?

Výběr zaměření, délky a místa pobytu máte za sebou. Teď už by jen stačilo sbalit dítěti kufr a těšit se na dovolenou. Jenže… Nejen děti, ale i rodiče mohou nést odloučení velmi těžce. Je důležité snažit se zůstat co nejvíce v klidu a nebýt přehnaně nervózní. Pokud začnete panikařit, vaše dítě to vycítí a samo znejistí. Dospělí však umí s emocemi naložit lépe než děti, dokáží je pojmenovat a zpracovat. Dítě přesně neví, čeho se vlastně obává, proto si s ním o všem promluvte, řekněte mu, co jeho odjezd znamená pro vás, čeho se vy bojíte, v čem jste nejistí.

Dále bych rodičům doporučila, aby si zjistili před samotným odjezdem reference o daném táboře a spojili se s vedoucími. Ti vám mohou předat důležité informace, dokáží být oporou v momentě, kdy se lépe poznáte, promluvíte si a předáte jim informace o dítěti, jeho návycích a potřebách. Někdy se lze domluvit také na individuálních telefonních hovorech, pokud dítě vyžaduje osobnější přístup. Co se týče hovorů s dítětem, těm se opravdu vyhněte. Mobil na tábor nepatří a neustále dítěti volat na mobil také ničemu nepomůže.

Čas bez dítěte je vhodné věnovat sobě, ať už společným aktivitám s partnerem či vlastním koníčkům, odpočinku a relaxaci. Snažte se nepodlehnout nutkání se na dítě neustále ptát, volat mu na mobil, jezdit na návštěvu atd.

A rada na závěr? Rozhodně se nesnažte volit pobyt na táboře jako nějakou léčbu šokem, např. abyste dítě naučili samostatnosti, zbavili jej přehnané závislosti na rodičích apod. Účinek bude s největší pravděpodobností opačný.

 

Mgr. Ľubica Mesarošová
Psycholožka online psychologické poradny Mojra

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor