Dětská rádia na Pigy.cz

Low cost dovolená nemusí být chudá na zážitky

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Máte letos hlouběji do kapsy než dřive, ale dovolené a chvílí oddechu se nechcete vzdát? Udělejte si dovolenou stylem low cost a uvidíte, že strávit krásné chvíle je možné i za pár korun.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kde se ubytovat?

Položka za ubytování bývá na dovolených obvykle ta nejdražší. Zapomeňte na hotely s all-inclusive nebo penziony s wellness a vyzkoušejte kempování, které se v posledních letech vrací do módy. Už dávno neplatí, že kempy znamenají nekonečné nepohodlí, hrůzostrašná sociální zařízení a teplé pivo v kiosku. Ano, i takové se určitě ještě najdou, není ale problém vybrat i pěkné kempy, které vás potěší čistotou, skvělým zázemím a pohodou. Pak už je jen na vás, zda zvolíte ubytování v dražší chatce, nebo si půjčíte či koupíte stan, za nějž je cena nižší. Dražší bývají kempy v turisticky exponovaných místech a ty, jež nabízí animační programy, atrakce a různé vyžití. Malý kemp v oblasti, kde lišky dávají dobrou noc, najdete i za hubičku.

Můžete také využít poslední dobou stále oblíbenější možnost kempovat mimo kemp přímo na pozemku majitele s jeho souhlasem. Výhodou tak bude větší klid.

Hodláte-li ale být ještě dobrodružnější, můžete také za ubytování neplatit ani korunu. Jak? Spěte „na divoko“, mimo kemp. Takové spaní v přírodě má však samozřejmě svá pravidla, která je nutné znát. V České republice to úplně jednoduché není, ve volné přírodě je zakázáno tábořit, můžete pouze nocovat – což znamená zalehnout ve spacáku na karimatku či si pověsit hamaku a ráno jít dál. Samozřejmě po vás na místě nesmí nic zbýt. Postavení stanu, byť na jednu noc, už je na hraně. Něco jiného je, pokud požádáte o souhlas majitele pozemku a on vám jej udělí.

A jak to mají se spaním mimo kempy v zahraničí?

  • V Polsku je spaní mimo kempy tolerováno, i když oficiálně povolené není.
  • V Rakousku je ve většině spolkových zemí plánované přespávání mimo kemp zakázáno.
  • Naopak třeba Norsko a Švédsko jsou země zaslíbené, tam si stan v přírodě bez problémů postavíte. Vyzkoušejte tento druh opravdu nevšední, ryze přírodní dovolené. Máte-li větší a sportovně nadanější děti, můžete zkusit také přechod hor, třeba Šumavy nebo Krušných hor, a spaní v turistických útulnách nebo na nouzových nocovištích.

 

Pokud se chystáte do města a máte hlouběji do kapsy, poohlédněte se po hostelech. Samozřejmě postele ve společném osmilůžkovém smíšeném pokoji už asi s dětmi nebudou pro vás, některé hostely však nabízí rodinné pokoje s vlastním sociálním zařízením, jejichž cena je přijatelná. Pohlídejte si však lokaci hostelu, některé společnosti je staví hodně na periferiích či v blízkosti dálnic a frekventovaných silnic, tak ať nejste překvapeni, pokud byste raději milejší místo.

Jak se na dovolenou dopravit?

Jízda autem je sice pohodlná, ale kvůli narůstajícím cenám pohonných hmot také stále dražší. Popřemýšlejte tedy, zda se vám nevyplatí jízda vlakem – záleží, kam cestujete a kolik vás pojede.

Samostatnou kapitolou jsou letenky. Stále platí, že letenky do některých destinací lze sehnat velmi levně. I zde je však nutné vědět pár věcí. Letenky u nízkonákladových společností se vyplatí kupovat přímo na stránkách aerolinií asi 2-3 měsíce dopředu, záleží však také na destinaci a měsíci, ve kterém hodláte letět.

Vždy mějte na paměti, že letenka sama o sobě může být levná, nejspíš si však připlatíte za každé zavazadlo i za možnost sedět vedle sebe. Prozkoumejte proto nabídky různých aerolinií. Některé nízkonákladové aerolinie létají na menší letiště dost vzdálená od velkých měst. Dávejte si proto pozor, ať pak nezjistíte, že jste si koupili super levnou letenku třeba do Paříže, ale doprava z letiště do centra města autobusem vás bude stát třikrát více než letenka samotná. Pozor také na časné ranní odlety, pokud letadlo letí v 6, možná vám to nepřijde hrozné. Musíte však být na letišti v předstihu a také se na něj dopravit, v mnoha městech však velmi časně ráno ještě nejezdí MHD, tak pozor, ať pak neplatíte překvapivou sumu za taxi.

Konkrétní tipy

Z vlastní zkušenosti doporučujeme kempy u polského Baltu či u rakouských jezer. Balt je sice studenější než Jadran, koupat se v něm ale dá, Polsko nabízí krásné památky a je cenově velmi dostupné. Rakousko je dražší, kempy jsou však na velmi vysoké úrovni a tamní příroda je prostě nádherná.

 

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor