Dětská rádia na Pigy.cz

Má vaše miminko rýmu? Poradíme, jak se jí zbavit

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zatímco starší děti a dospělé rýma jen lehce obtěžuje a v podstatě nebrání běžnému fungování, miminka umí dost potrápit. Co dělat, pokud naše dítě tato nepříjemnost potkala a ono stále pláče, špatně spí i jí?

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Miminko má rýmu. Jít k lékaři?

Když má rýmu větší dítě nebo dospělý, prostě začne dýchat ústy. Miminka to však neumí, a tak mají problém hlavně při jídle a spánku. Bývají neklidná, pláčou, špatně usínají a jsou unavená, může se přidat kašel, teplota či slzení očí.

Jestliže má miminko „jen“ rýmu a žádné další příznaky, určitě s ním nemusíte hned druhý den běžet k lékaři, protože je pravděpodobné, že spíš něco chytne v čekárně, než že mu lékař od tekoucího nosu bezprostředně pomůže. Situaci nejspíš zvládnete doma s běžně dostupnými prostředky. Lékaře naopak kontaktujte, pokud rýma více než týden neustupuje, zhoršuje se nebo se přidá kašel či horečky. Pokud se vám zdá, že se dítě dotýká oušek, může to znamenat počínající zánět středního ucha.

Jak miminku pomoci?

Miminko dále kojte dle jeho potřeby, vaše mléko se mu přizpůsobí. Při rýmě nemocnému nesvědčí horký a suchý vzduch. Dítě pořádně oblečte, nejlépe do několika vrstev oblečení, a snižte teplotu v místnosti. Pokud si nejste jisti, jestli mu není zima, sáhněte na zátylek. Pokud je teplý, je vše v pořádku. Ruce nejsou dobrým indikátorem teploty.

Vzduch zvlhčete. Dnes se dají pořídit kvalitní zvlhčovače nebo difuzéry, pokud je ale nechcete kupovat, stejně dobře poslouží stará dobrá metoda našich babiček a maminek – namočená bavlněná plenka na topení. Difuzér má nicméně tu výhodu, že do něj můžete přidat různé éterické oleje, které rovněž pomohou.

V místnosti pravidelně větrejte, a pokud jste tak už neučinili předtím, nakloňte matraci v postýlce a kočárku tak, aby miminko mělo vyvýšenou hlavu.

Pořiďte si také odsávačku hlenů. V nabídce jsou manuální odsávačky, na vysavač nebo na baterie. Manuální odsávačky většinou nefungují příliš spolehlivě, dospělý není schopen vytvořit takový tah, aby miminku nos účinně vyčistil. Mnohem lépe poslouží další typy. Odsávání však nepřehánějte, postačí, když miminko odsajete před kojením a před spaním. V žádném případě odsávačku nezapínejte co čtvrt hodiny, protože nosík pak reaguje dalším podrážděním a otokem. Počítejte také s tím, že miminkům bývá často odsávání nepříjemné nebo se ho bojí.

Pro co zajít do lékárny?

Pro nejmenší děti je vhodná mořská voda, kterou můžete do nosíku aplikovat několikrát denně. Dávejte však pozor, protože se prodává několik druhů. Zatímco izotonická mořská voda obsahuje koncentraci soli stejné hodnoty jako v lidském těle a je vhodná už pro nejmenší děti, protože čistí a zvlhčuje nosní sliznici, hypotonický roztok má koncentraci soli nižší, hypertonický naopak vyšší. Hypertonický roztok by navíc měl uvolnit otok nosní sliznice a je většinou vhodný od 6 měsíců dítěte. Věnujte nicméně pozornost druhu i doporučení, i některé izotonické mořské vody jsou určené pro děti až od 6 let, jiné naopak pro děti už od 1 měsíce. V lékárně vám určitě poradí.

Budou se vám hodit také kapky do nosu nebo sprej. Nosní olej můžete rozmazat kolem nosíku a chránit tak i pokožku miminka. Dobře poslouží také prsní balzám, který namažete na hrudník dítěte. Většinou obsahuje rostlinné silice, jež pomohou uvolnit dýchací cesty.

Účinná prevence

Pokud máte doma i starší děti chodící do kolektivu, je bohužel pravděpodobné, že dříve nebo později nějakou rýmu donesou. I tak se ale vyplatí prevence: kojte co nejdéle. Choďte s miminkem často ven, a to i za horšího počasí. Neoblékejte ho příliš mnoho, aby se nepřehřálo. Doma pravidelně větrejte.

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor