Dětská rádia na Pigy.cz

Máme doma malého pesimistu. Jak mu pomoct?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Máte-li pocit, že je vaše dítě často smutné častěji, než je běžné a bez zjevných důvodů, je určitě na místě věnovat jeho pocitům pozornost. Zkusit přijít na příčinu, nezlehčovat jeho trápení, vymyslet, jak podpořit jeho pozitivní stránku. Možná bude stačit některý z následujících tipů, v opačném případě neváhejte kontaktovat odborníka. Pesimistické sklony nemusí, ale mohou mít vážné důvody a zanedbaná řešení se nemusí vyplatit.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

V poslední době se stále častěji poukazuje na různé úzkosti a depresivní sklony u dětí. Často se to dává do souvislosti s používáním sociálních sítí. Určitě není radno tuto rovnici podcenit. Podle výzkumu z r. 2022 (digitální agentury AMI Digital Index) trávíme na sociálních sítích rekordní dobu. Bez rozdílu věku průměrně dvě a tři čtvrtě hodiny denně, přitom 94 % uživatelů ve věku 15-29 let je na sociálních sítích přítomno pravidelně každý den. Jiný výzkum (zpracovaný UP v Olomouci) poukazuje na to, že většina (57 %) dospívajících dívek cítí přetrvávající smutek a beznaděj. To je oproti roku 2011 nárůst o 21 %.

Příčiny ale mohou být různé, každé dítě je individuální a vy to své znáte nejlépe. Možná tušíte, v čem je problém a můžete s tím rovnou pracovat. Vliv na dětskou psychiku mají někdy například genetické faktory. Genetická predispozice může hrát roli v tom, jak dítě vnímá svět a jak reaguje na stresové situace. Děti s rodinnou anamnézou úzkosti nebo deprese mohou mít vyšší pravděpodobnost rozvoje pesimistického přístupu k životu. Dalším spouštěčem takových nálad bývají stresové události nebo negativní prostředí. Děti jsou vystaveny různým událostem, jako je rozvod rodičů, stěhování, problémy ve škole nebo ztráta blízké osoby. Tyto události vedou k negativním emocím a pesimistickým myšlenkám. I prostředí, ve kterém dítě vyrůstá má vliv na jeho emoční stav. Negativní rodinná atmosféra, šikana ve škole nebo nedostatek podpory a porozumění přispívá k pesimismu. V neposlední řadě za posmutnělým chováním bývá nedostatek sebevědomí. Nedostatek důvěry ve vlastní schopnosti a dovednosti může vést k negativním pohledům na sebe i na okolní svět.

Měli bychom mít na paměti, že pesimistické myšlení u dětí může být dočasné a může se objevit a opět zmizet v důsledku určitých životních okolností. Nicméně, pokud se pesimistická nálada u dítěte projevuje dlouhodobě nebo se zdá být závažná, je vhodná konzultace s odborníkem, který umí poskytnout další podporu a návod. Než se k němu objednáte, zkuste zapracovat na zlepšení stavu dítěte sami.

Poskytněte dítěti pozitivní podporu. Buďte pro své dítě přítomní a naslouchejte mu, když vyjadřuje své pocity. Ujistěte se, že ho chápete.

Pomoci může společná radost. Snažte se najít aktivity, které má vaše dítě rádo a které můžete dělat společně. Například hraní her, sportování, rukodělné aktivity nebo výlety do přírody. Ukažte mu, jak se na svět dívat pozitivně. Svět je krásný a všude kolem se toho děje mnoho dobrého.

Pomozte svému dítěti rozvíjet schopnost hledat pozitivní stránky věcí i v obtížných situacích. Povzbuzujte ho, aby si uvědomovalo své úspěchy.

Podporujte své dítě v jeho zájmech a koníčcích, které ho vážně zajímají. To mu může pomoci cítit se šťastnější a sebevědomější. Důležité je být správným vzorem pozitivního chování. Ukažte mu, že se sami snažíte zachovávat optimistický a pozitivní přístup k životu (vynechejte v jeho přítomnosti například sledování zpráv, či vlastní obavy z politické situace apod.). Vaše vlastní chování může mít silný vliv na to, jak se vaše dítě učí vnímat svět. Pamatujte si, že změna může být postupná a může trvat delší dobu. Důležité je s dítětem pracovat a podporovat ho v jeho osobnostním rozvoji.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor