Jak je to u vás? Dožaduje se potomek neustále nějaké elektroniky, nebo se dokáže zabavit i bez ní? Je skutečně tak škodlivá?
Sdílej článek
V dnešní přetechnizované době se řada rodičů stává často terčem kritiky právě kvůli tomu, že dopřávají svým dětem volný čas s mobilem či tabletem v ruce nebo před počítačem či televizí.
Zírání do mobilu nebo sezení na židli před PC s sebou nese zdravotní rizika jak pro dospělé, tak i pro děti. Nejenže si mohou poškodit zrak, ale bílé světlo vyzařující z obrazovky způsobuje také nespavost. Lepší alternativou je večerní čtení pohádky. Upevňuje se tak vazbu mezi dítětem a rodičem a zkvalitňuje se spánek. Nezapomínejte na skoliózu. Vinou výraznějšího hrbení mají děti dřívější náběh na špatné držení páteře v oblasti krku a s tím spojené migrény.
Do 3 let věku je elektronika tabu
Zvláště do věku 3 let by dítě nemělo přijít do styku s elektronickou formou zábavy. Je žádoucí, aby zůstávalo v realitě a zjišťovalo, co je správné a co špatné. Zatímco v digitální hře je legrační spadnout do propasti a neublížit si, v reálném životě to může mít vážné následky. Dítě by mělo zkrátka reálně zažít co nejvíce a z prožitých situací se poučit, to nepřekoná žádná virtuální realita.
Jak poznat, že je dítě závislé?
Abstinenční příznaky jsou bohužel podobné těm, jako by bylo dítě závislé na alkoholu nebo drogách. Ve chvíli, kdy se začne dožadovat svítící obrazovky a nedostane se mu kladné odezvy, začne trucovat, být vzteklé, někdy i agresivní. Zkouší na rodiče tak dlouho různé způsoby nátlaku, až se mu konečně podaří dosáhnout svého.
Pokud to necháte dojít takhle daleko a hračku mu potom z ničeho nic seberete, dostaví se pocity zoufalství až deprese. V tu chvíli netuší, jak se zabavit, co s volným časem. Malý človíček si najednou neví rady.
Vinou závislosti se dítě dostává do tzv. sociálního odloučení od rodiny a přátel. Starší děti tráví veškerý čas raději na sociálních sítích nebo hraním her. Když se začnou nudit, automaticky hned sáhnou po elektronice a berou ji jako jediný zdroj zábavy. Nemají čas na koníčky ani na přátele, rodinu nebo domácí mazlíčky.
Zaveďte doma pevný režim
Používání elektroniky je v dnešní době nevyhnutelné. Doma ale můžete zavést fixní režim a stanovit podmínky, za jakých je mobil přípustné používat. U dětí do 6 let by to měla být maximálně půlhodina denně, u dětí školou povinných maximálně hodina.
Řekněte si předem, v jakých případech ji doma zakážete zapnout. Ať už jsou to špatné známky, neplnění domácích povinností nebo nevhodné chování. Zabavení mobilu by nemělo přijít jen tak. Raději ať potomek předem ví, v jakém případě mu bude technologie zakázána, o to smířlivěji se k nastalé situaci pak postaví. Zvláště malé děti musí pochopit, že mobil nebo počítač .nejsou náhražkou skutečného života, ale pouze jeho zpestřením za odměnu.
_tip_