Místo osobního kontaktu jen počítač a okénka s tvářemi na Zoomu či Teamsech. Návrat do školních lavic na sebe snad již nenechá dlouho čekat, ale online výuka je denní realitou spousty z nás. I dětí. To, co se před rokem mohlo jevit jako zajímavá změna, už mnohým leze krkem. Jak postupovat, když je dítě čím dál zoufalejší nebo se jednoho dne prostě zasekne a prohlásí, že už na žádnou online hodinu nepůjde?
Sdílej článek
Snažte se zjistit, kde je problém
Pokud má vaše dítě s online výukou problém, snažte se zjistit, v čem přesně je potíž. Sledujte jej u několika hodin a možná hned objevíte, kde je zakopaný pes. Pravděpodobných důvodů je totiž spousta a každý má jiné řešení, děti je ale někdy samy nedokážou identifikovat.
Je v hodině připojeno příliš mnoho žáků a vzniká neustálý hluk a šum? Vaše dítě by také rádo něco řeklo, ale ve změti hlasů se jeho hlásek ztratí nebo jej učitel nevyvolá? Řešením je rozdělit děti na menší skupinky a naučit je, že si mají vždy vypínat mikrofony. Zapnutý mikrofon má jen ten, kdo je tázán. Zkuste si o tom promluvit s učitelem, zda by nebylo možné organizaci výuky upravit.
Může se také stát, že se sám učitel ve výuce ztrácí a online platformy mu prostě nesedí. Zaujmout děti během distanční výuky je náročný úkol, protože spousta samozřejmých věcí, které se používají u prezenční výuky, v tomto případě odpadá. I dobrému učiteli se může v současné situaci nedařit. Jestliže se vám zdá, že hodiny nestojí za nic, vysondujte u ostatních rodičů, zda mají stejný dojem. Obraťte se pak na učitele nebo ředitele školy. Dobrá škola by měla naslouchat hlasům rodičů a sama se snažit o změnu, pokud hodina správně nefunguje.
Samostatnou kapitolou jsou technické problémy. Pokud se vyskytnou občas, nedá se nic dělat, ale jestliže jsou na denním pořádku, je to problém. Wifi nestíhá, počítač je starý a seká se? Popřemýšlejte o zlepšení vybavení. Školy zapůjčují techniku žákům, kteří ji potřebují. Operátoři nabízí zdarma SIM karty s datovým tarifem. Také některé větší firmy rozdávají technické vybavení pro žáky. Zkuste zjistit, jaké máte možnosti.
Ověřte si také, jestli vaše dítě umí potřebné online platformy ovládat, zda ví nejen, kde se zapne a vypne mikrofon, ale také kde je například chat nebo jak psát do sdílené obrazovky. Spolužáci mohou mít všechno v malíčku a vaše dítě se možná stydí říct, že se v programu neorientuje. Naučte se jej ovládat společně nebo poproste o pomoc učitele.
Každodenní fungování
Ke hladkému fungování online hodin přispívá aspoň zárodek denního režimu. Nemusíte dítě nutit vstávat časně ráno, jako kdyby šlo do školy, a trvat na pěkném oblečení během sezení u vzorně uklizeného stolu. Na druhou stranu přílišné ponocování a s tím spojené ranní nestíhání, zmatek v tom, kdy a kam se má dítě připojit, a hledání tabletu pod nánosem knih, učebnic a výtvarných potřeb určitě nepřispívá k pohodové výuce.
Zvlášť pokud máte doma více dětí a méně prostoru, vytvořte velký papírový rozvrh online hodin a přehledně vypište, kdo se připojuje, na jaký předmět, z jaké místnosti a jakého počítače či mobilu. Děti si tak budou jistější. Během hodin schovejte dítěti mobil, ať ho nerozptyluje, a snažte se uklidnit štěkající psy, batolata a podobně. Najděte si čas na společné procházky, deskové hry, čtení knížek, prostě vše, co má dítě rádo. Pokud je to možné, dopřejte mu také opravdové setkávání s kamarády.
Vážnější problémy u dětí
Technika šlape jako švýcarské hodinky, učitelé jsou skvělí a hodiny precizně připravené, váš potomek ale přesto online výuku nezvládá? Zapomeňte na příkazy, zákazy a výkřiky, že dítě bude s takovou v dospělosti leda sbírat odpadky v parku. Popřemýšlejte, zda se u dítěte nerozvinula deprese nebo zda se nemohlo stát terčem kyberšikany. Nebuďte na to sami a vyhledejte odbornou pomoc. Poradit se můžete například na Lince pro rodinu a školu či Lince bezpečí. K dispozici jsou nejen telefonní linky, ale také e-mail nebo chat.