Nový rok a předsevzetí… Je vážně nutné klást na sebe neustále takové nároky? Co takhle si pro jednou začátek nového roku užít v pohodě a bez přehnaných očekávání a myšlenek na to, co všechno byste měla nebo neměla dělat?
Sdílej článek
Hodnocení uplynulého roku
I když jste měla náročný rok, zkuste si ho v klidu ve vzpomínkách projít a najít také pozitiva. Je důležité si vyhodnotit, co všechno jste dokázali, co se vám povedlo. Projeďte si fotografie v mobilu a připomeňte si všechny výlety a akce, kterých jste se s přáteli či s rodinou účastnili. Snažte se a klidně to sepište na papír. Uvidíte, že seznam bude překvapivě dlouhý.
Dívejte se vpřed
Neříkejte si, co nechcete, co všechno je nebo bylo špatně. Zaměřte se na to, co chcete. Čeho byste opravdu chtěli dosáhnout, kam směřujete. Zaměřte se na přítomnost a blízkou budoucnost.
Nepřehrabujte se v minulosti, nevyčítejte nic sobě nebo druhým. Co bylo už nelze vrátit zpět. Důležité je poučit se z minulých chyb a dívat se vpřed. Chcete trávit míň času úklidem a více se věnovat cvičení? Udělejte si plán a postupujte po malých krůčcích.
Salámová metoda plnění cílů
Pokud přece jen máte potřebu si v lednu dávat předsevzetí a cítíte nutnost změn, stanovte si reálné cíle.
- Ať už bude váš cíl jakýkoli, rozfázujte ho, pomyslně jej naporcujte na menší sousta. Moc dobře víte, že se během prvních pár dnů nebo týdnů nic zázrakem nezmění.
- Zkuste si s rodinou nebo partnerem sednout a otevřeně pohovořit, zda a za jakých podmínek by alespoň drobné změny návyků nebo chování mohly nastat. Vymyslete spolu spíše dlouhodobý plán s určitými kontrolními termíny, kdy se vyhodnotí, zda se plán daří plnit. Uvedu příklad: U nás doma hodně řešíme (hlavně já) nepořádek a neschopnost všech členů domácnosti (včetně mě) uklízet po sobě a vracet věci na své místo. Řekli jsme si, že postupně budeme na tomto všichni pracovat a vzájemně se podporovat, abychom měli více času na společné aktivity a doma byla větší pohoda. Už během podzimu jsme zavedli několik prvních pravidel týkajících se oblečení. V další fázi přijdou na řadu hračky a různé předměty denní potřeby, pak se zaměříme na kuchyň. Krůček po krůčku se tak chceme dopracovat k vybudování návyku a zautomatizování různých denních činností. Začali jsme už letos, příští rok budeme pokračovat. Není to předsevzetí, je to postupný proces.
- Přistupujte takto i k dalším oblastem vašeho života, ať už se jedná o zdravější stravování nebo třeba umění relaxovat a věnovat se sobě. Čím více tlaku na sebe budete vytvářet, vaše tělo vám to stejně bude sabotovat a najde si způsob, jak se tomuto stresu bránit.