Nedávno kamarádce diagnostikovali rakovinu prsu. Dlouho nevěděla jak problém sdělit své pětileté dceři. Je však důležité o tom doma mluvit a vysvětlit o co jde.
Sdílej článek
I ošklivé zprávy musí občas děti doma vyslechnout. Zvláště, jedná-li se o zdraví jejich rodičů. Není to jednoduché, musí se najít správný čas a místo a vše objasnit. Uleví se jak vám, tak i dětem.
Často rodiče tají svůj zdravotní stav před dětmi z důvodu, že jsou na to ještě malé a nechápaly by to. Nebo věří, že by děti neměly být vystaveny špatným zprávám. V případě rakoviny je zvláště důležité jít s pravdou ven. Takový rozhovor je bolestný, ale děje se pro dobro věci. Tajnůstkaření může v dlouhodobém horizontu v rodině napáchat velké škody. Větší děti vycítí, že se doma něco děje a jsou-li ponechány bez informací, obvykle dojdou k vlastním závěrům. Dětská představivost je velice živá a divoká, a tak mohou být vlastní domněnky děsivější než realita sama.
Jak s nimi tedy o vážné nemoci mluvit?
- Naplánujte si dopředu, jak špatnou zprávu dítěti sdělíte
- Vyberte si vhodné místo a čas, kdy jste klidní a dítě dobře odpočaté
- Popište mu nemoc jednoduchým, leč faktickým jazykem
- Vysvětlete mu, že rakovina není nakažlivá a dá se léčit
- Ujistěte ho, že neudělalo nic špatně a nemoc s ním nijak nesouvisí
- Povzbuďte ho k otázkám, zodpovězte je a pokud nebudete znát odpověď, řekněte, že ji zjistíte a vše mu vysvětlíte později
- Řekněte mu, jak se změní váš rodinný život, co budete muset podstoupit. Že možná chvíli nebudete doma a postará se o něj blízký rodinný příslušník
Uvidíte, že i po tak závažném rozhovoru se atmosféra doma odlehčí. Nebudete si muset hlídat pusu a vysvětlovat, proč nejste tak často doma nebo proč vám není dobře.
_tip_