Dětská rádia na Pigy.cz

Naše maringotka – Jak si rodina z města pořídila cirkusáckou maringotku

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Přejete si být blízko přírody, ale nemáte chatu nebo místo, kde trávit prázdniny a víkendy? A třeba ani moc peněz navíc, abyste si pořídili tu svoji vysněnou chaloupku na konci světa? I tak není nutné vzdávat se svých snů. Stačí je jen trochu přetvořit, zjemnit, zpřízemnit. A pak si pořídit svůj vlastní malý ráj a pojízdnou maringotkou k tomu. Příběh o tom, jak jsme si začali plnit náš sen a jaké je to přebývat v maringotce s celou rodinou, začneme hezky od začátku.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bezdětný život jsme trávili na cestách po světě i po republice, ale po narození dětí jsme se na cestování příliš necítili. Hlavně já, abych byla upřímná. A když už jsem si byla trochu jistější v mateřských kramflecích a, přiznejme si to, vyspanější a plnější energie, objevil se covid a s volným cestováním kdykoliv a kamkoliv byl utrum.

Protože bydlíme v místě, kudy denně projíždí několik set tisíc aut, útěk z města pro nás začal být víc než nezbytný. Ale kam utíkat, a přitom pořád neplatit za hotely a pronájmy, nespat ve stanu a mít si kde uvařit něco plnohodnotnějšího než jídlo z konzervy?

Čím déle jsme přemýšleli o levné variantě chaty, tím víc nám bylo jasné, že je nereálná. Nakonec jsme vymysleli kompromis – koupit si kus louky na pěkném místě a přivézt si bazarový mobilheim. Tolik k představě. Jak už to tak bývá, realita nakonec dopadla jinak.

Měli jsme totiž celkem jasné požadavky: větší pozemek, do hodiny a půl dojezdu od Prahy, kde bydlíme, ideálně ne přímo u silnice, aby děti měly volný výběh, ale přitom s použitelnou příjezdovou cestou, která vede přímo k pozemku. A aby kolem byla čistá příroda a vzduch. Pro mě je navíc důležité, abych blízko našla vodu, kterou si můžeme volně brát na praní, koupání, případně pití – studánka, potok, cokoliv. Plus snesitelná cena. Rozumné požadavky, že?

Rozumné možná jsou, ale jejich kombinace se ukázala jako téměř nesehnatelná.

Strávili jsme intenzivním hledáním několik měsíců, obepisovali majitele pozemků v místech, které se nám líbily, narazili na překážky jako znečištěná podzemní voda nebo sucho posledních let, které vymazalo nejrůznější potůčky a studánky vyznačené na mapách, vedení vysokého napětí, plánované obchvaty a dálnice, nejrůznější zákazy, sousední kravíny a mnoho a mnoho dalších.

Nakonec jsme sehnali veliký kus louky a od původního majitele odkoupili ještě menší lesní pozemky, abychom měli volný přístup k příjezdové cestě a k potoku. Takový náš malý, totálně šišatý ráj na zemi. Protože aby byl pozemek na rovině, jsme mezi původní požadavky nezahrnuli.

Druhý, podobně vtipný bod bylo sehnání „chatičky“. Ta totiž nesmí být podle zákona spojená se zemí pevným základem. Sice máme příjezdovou cestu, ale tak hrbolatou, úzkou a klikatou, že mobilheim by po ní neprovezli. Proto jsme sehnali skutečně pojízdnou maringotku. Zdůrazňuju „skutečně pojízdnou“, protože naprostá většina maringotek je kupodivu nepojízdná. Koupili jsme tu největší, kterou cirkusáci prodávali, to je jasné.

Podle inzerátu byla zateplená, ale vlastně jen tak trochu a místy, což se ukázalo při rekonstrukci. Ale o tom budu psát jindy.

S velkou slávou nám majitel maringotku dovezl, ale příjezdovou cestou by neprojel, a proto se vydal po sousedově poli. Nejprve zapadl tahač, takže jsme se po vesnici a blízkém okolí proslavili hned první den tím, že se v sobotu brzy ráno obvolávali všichni místní traktoristi (tzn. všichni, kdo zde bydlí) na záchranu maringotky pro praštěné Pražáky.

Když se podařilo vyprostit tahač, upadlo maringotce kolo a nastalo druhé kolo obtelefonovávání vesnice, kdo má svářečku. Každopádně po několika hodinách se podařilo maringotku dotáhnout… kousek od našeho pozemku a dál to nešlo. Zůstala proto několik týdnů stát na poli souseda. Jenže jiného, než se kterým jsme to měli domluvené. Některé věci prostě nevymyslíte.

Každopádně po několika týdnech usilovného shánění, domlouvání, zařizování, bagrování, srovnávání pozemku a nevím čeho všeho dalšího nám s velkou slávu traktoristi dovezli maringotku na místo určení. Dokonce i s východem a výhledem na louku, jak jsem si přála. Chudáci traktoristi se beznadějně plácali do čela, protože to byl samozřejmě ten nejkomplikovanější způsob, kterak naši slavnou chajdu-nechajdu zaparkovat.

Ale povedlo se! Máme náš malý, totálně šišatý ráj na zemi a místo, kde na nás neprší. Když je venku sucho. Ale o tom někdy příště…

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor