Dětská rádia na Pigy.cz

Několik tipů, jak vybrat kočárek, abyste ho během prvních tří let nemusela měnit

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Vybrat správný kočárek může být věda. Záleží, co od něj očekáváte. Pokud jako budoucí matka začnete studovat parametry různých typů kočárků na trhu, máte o zábavu postaráno klidně na několik týdnů. Pečlivý výběr se ale vyplatí. Pořídíte-li správně, nemusíte nic měnit a řešit.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Až s malým dítětem vám dojde, jak důležitý kus vybavení kočárek je. Musí vydržet provoz ve městě, dlažbu, obrubníky, schody, MHD. Měl by obstát v terénu, ať při běžné procházce lesem, nebo při náročnějších výpravách. Musí být v provozu za každého počasí, pojmout řadu věcí pro miminko i pro vás. Samozřejmostí jsou bezpečnostní a zdravotní kritéria, pohodlnost a praktičnost. Trávíte s ním téměř celé dny, musí vydržet vše, a ještě by měl dobře vypadat.

Nejdůležitější parametry

Hluboká korba

Velikost je důležitá, zejména očekáváte-li s ohledem na výšku rodičů většího potomka. Důležité také je, jak snadno se korba nasazuje na kočár a přenáší. Obzvlášť v případě, že např. bydlíte ve vyšším patře bez výtahu. Řešením může být taška na miminko místo korby nebo pohodlné madlo.

Polohování

Při výběru dvojkombinace je ale možná důležitější než korba sportovní sezení, protože v této poloze stráví dítě v kočárku nejvíce času. Kočárek by měl ideálně nabízet úplné polohování zad a podpěru nohou. Dostatek prostoru a pohodlí dítě ocení.

Kola

Ideální jsou velká a odolná proti poškození. Celý podvozek by měl být odpružený, a to i když plánujete kočár využívat pouze ve městě. V terénu je to však naprostá nezbytnost.

Jednoduchost skládání

Snadné skládání je důležité. Některé kočárky složíte jednou rukou, a to se hodí, protože ve druhé držíte dítě. Důležitá je také váha kočárku a jeho velikost ve složeném stavu, pokud budete např. cestovat často autem.

Na co dalšího se zaměřit

Pro někoho může být podstatné, aby sportovní sezení šlo otočit po i proti směru jízdy. To často nabízejí dvojkombinace. Čistě sportovní kočárky mají častěji sezení po směru jízdy.

Jak radí Bc. Petra Hokszová z marketingového oddělení jedné z předních českých firem specializující se na vybavení pro děti: „Chcete-li využívat podvozek kočárku i pro převážení miminka v autosedačce „vajíčku“, je dobré koupit sedačku stejné značky nebo vybrat kompatibilní adaptéry. Pokud se rozhodnete nešetřit na kočárku, určitě se tím řiďte i při pořizování autosedačky. Ta je na prvním místě. Kočár si vyzkoušejte osobně před nákupem. Je dobré otestovat, jak se vám s ním manipuluje, zda je pro vás i tatínka dostatečně vysoký, jestli má polohovací madlo, jak dlouhý vám umožňuje krok apod.“

Délka a nosnost je také zásadní. Dítě vám rychle odroste a ocení pohodlný odpočinek i v aktivním batolecím věku. Nosnost kočáru se počítá s kompletním zatížením, tedy počítejte také náklad v košíku pod sezením.

Hodit se může ruční brzda na madle a vůbec pohodlné ovládání brzd. Některé kočárky nemají možnost připojit stupátko pro druhé dítě, což může hrát roli, plánujete-li velkou rodinu. Dobře vybraný kočár vám může sloužit do tří i čtyř let dítěte.

Kolik peněz do kočárku investovat

Prémiové řády kočárků nabízí řadu výhod a rozdílů oproti levnějším nebo základním třídám. Český trh nabízí kočárky v rozmezí cca 15 000,- Kč až 40 000,- Kč. Petra Hokszová upozorňuje, že u prémiových kočárků najdete na cenovce částku nejméně 26 000,- Kč bez nejrůznějších akcí a slev. Prémie, které tím získáte, jsou podle ní následující:

Design

Limitované kolekce odlišné od běžné nabídky. Firmy spolupracují s módními návrháři a designéry. Předností je na jedné straně naprostý minimalismus nebo naopak absolutní extravagance. Design se ale pojí s vysokou kvalitou.

Kvalita

Projevuje se v použitých materiálech. Na první pohled jde o textilie, které jsou designové, ale vysoké kvality. Jsou odolné, stálobarevné, nepromokavé, s UV filtry. Můžete je měnit a variovat. Konstrukce prémiových kočárů je také odolná, neohne se, vydrží náročnější zacházení, je odlehčená pro dobrou manipulaci. Kola prémiových značek jsou téměř bezúdržbová.

Zákaznický servis

Pokud už nějaký problém vznikne, u prémiových kočárů se obracíte na autorizovaný servis nebo přímo na výrobce, který neřeší žádné okolnosti poškození, ale vstřícně vše rychle vyřeší a často nabízí i provizorní kočárek k využití.

Prémiové značky kočárků mají minimum reklamací. Na trhu najdete i takovou, která vám dává na své výrobky doživotní záruku.

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor