„S kým si pořád píšeš?“, vyptává se mě zvědavě manžel. Často mu odvětím, že jen swapuju. A abych pravdu řekla, je to někdy časově náročná aktivita. Že to neděláte? Vy neswapujete? Že to vůbec neznáte? Tak čtěte dál. Třeba spolu jednou taky něco swapneme.
Sdílej článek
Swapuju, swapuješ, swapujeme
Co že to vlastně děláme? No přece novodobý směnný obchod. Výraz swap se k nám dostal z anglicky mluvících zemí, kde značí vzájemnou výměnu a přesně o to tady jde. Jestli máte doma nepotřebné oblečení, kosmetiku, ale třeba i potraviny, prostě cokoli, dřív než to vyhodíte, nabídněte to dál a třeba tím někomu uděláte radost. A radovat se možná budete i vy, když vám dotyčný zase přenechá to, co doma překáží jemu a vy to třeba zrovna sháníte.
Kde swapovat?
Co si budeme povídat, nejjednodušeji se asi swapuje na sociálních sítích, kde je spousta skupin podle místa bydliště, ale někdy i podle sortimentu, který chcete měnit. Existují ale i webovky, na kterých se dočtete o tom, kde a kdy jsou swapy naživo. Na takovém swapu většinou zaplatíte nějaké vstupné, něco donesete, ale zase si můžete odnést, co uznáte za vhodné. Nejde tu o výměnu kus za kus, ale je to většinou na každém, aby si odnesl věci v adekvátní hodnotě k tomu, co donesl.
Online swap
Když dáváte do swapové skupiny svou nabídku, myslete na to, že je potřeba danou věc vyfotit, popsat co nabízíte, jaký je skutečný stav věci, co byste za to rádi a také kde by měla výměna proběhnout. Často se setkáte s reakcemi, kdy vám budou lidé nabízet své přebytky, tedy své nepotřebné věci, ale často taky třeba domácí marmelády, ovoce ze zahrádky, rukodělné výrobky nebo služby, kterými se živí. Tady radím dobře si promyslet, co opravdu chcete, abyste se neunáhlili. Někdy se zájemci ozývají jen v ten den, kdy nabídku vyvěsíte. Pokud si ale neplácnete, pak vyčkejte do druhého dne nebo inzerát časem zopakujte. Jen tak se vystavíte riziku, že byste swapli zbytečnost za jinou zbytečnost.
Vlastní zkušenosti
Mám sice zkušenost i s klasickým swapem, ale na swapu na sociálních sítích se cítím jako ryba ve vodě. Baví mě, že mám přehled o tom, kdo mi co psal. Můžu si projet alba těch, kteří jsou ve skupině a vím tak, co nabízí, případně co shánějí. Zvlášť při nedávném stěhování jsem si na skupině swapu užila. Za spoustu nepotřebných věcí, starých knížek, ve skříni zapomenutého oblečení a hraček, se kterými si děti už nehrají, jsem vyfasovala balíčky sušených švestek, svíčky, mrazem sušené ovoce a taky třeba kabelku. Občas s někým byla horší domluva, ale většina směn šla jako po másle. Vrcholem mého swapování byl zatím můj jediný hodnotný swap, kdy jsem to riskla a nabídla jsem svůj předešlý telefon s poptávkou po kávovaru. A světe div se, klaplo to. Sice mi pár dam nabízelo naprosto neadekvátní vykopávky, nakonec se ale našla jedna férová paní, která znajíce hodnotu telefonu dorazila s fungl novým kávovarem. A věřte mi, o co větší to byly nervy, o to větší radost byla na obou stranách. Takže radím vám, zkuste to, nebojte se, a hlavně se nenechte odradit případnými počátečními neúspěchy. Já jsem se taky nezalekla a vidíte, teď si jdu dát výborné domácí kafe. 🙂
_tip_