Dětská rádia na Pigy.cz

Jednoduchý návod, jak si na jaře uklidit v bytě i v hlavě

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Začátkem března by se chtělo říct, že jaro už je cítit ve vzduchu. Letos, ale cítíme jaro celou zimu, takže bychom se při plánování jarního úklidu měli více řídit kalendářem a stavem naší domácnosti. Jak přidává sluníčko na intenzitě, je vše co doma volá po očistě, tak nějak víc vidět. Nemusí se to týkat jen našeho obydlí, ale i těla a duše.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Velký úklid nejspíš pro nikoho nepatří mezi nejoblíbenější aktivity, proto je třeba využít „jarního naladění“ a narůstající energie a pustit se do toho. Naplánujte si, co má jakou prioritu. Jestli nemáte čas vše vyřešit na jeden zátah, tak začněte od nejdůležitějšího a postupujte systematicky. Po úklidu chceme mít doma čisto s příjemnou vůní, ale nejspíš nikdo nechce produkovat kvůli tomu zbytečný odpad nebo dýchat příliš mnoho chemických látek.

 

Jak ekologicky

Jeden trend nabádá pořídit si speciální čistič na jednotlivé části úklidu, čím víc účinné (chemické) a antibakteriální přípravky, tím lépe. K tomu musíte mít speciální houbičky a utěrky, protože bez nich prach neutřete. Ten opačný vybízí k celkově šetrnému provozu domácnosti, tedy i při úklidu. Využít můžete stará bavlněná trika a tam, kde je to možné, vyzkoušet návody našich babiček. Protože soda a ocet fungují stejně dobře dnes, jako před dvěma generacemi. K účinnější chemii můžete sáhnout až tehdy, pokud osvědčené návody selžou. Silně antibakteriální přípravky používat s rozvahou, pokud nechcete s dětmi trávit většinu času na alergologii a v čekárně pediatra.

Návod na ekologický čistící přípravek:

 • Co budete potřebovat: Kůra z pomeranče nebo citronu, ocet, uzavíratelná sklenice, lahvička s rozprašovačem.
 • Návod na výrobu: Čistou kůru od citrusů naskládejte do sklenice, tak aby byla plná. Zalijte po okraj octem. Nechejte stát cca tři týdny na tmavém chladném místě, občas protřepejte. Přeceďte do lahve s rozprašovačem. Můžete dolít vodu, ale není nezbytné. Použijte v kuchyni, koupelně i na podlahy.

 

Jak začít

Pokud se pustíte nejdříve do mytí oken, budete za sebou mít asi největší kus práce s nejviditelnějším výsledkem. To vás namotivuje pro další práci. Nejen čistá okna, ale i voňavé záclony dodají domácnosti na jarním svěžím výrazu. Vyplatí se postupovat shora dolů a to jak v domácnosti, tak v domě. Proto následně vysajte pavučiny v rozích a pak si dejte pauzu.

Každá žena uklízí pravidelně po celý rok, tak není potřeba upozorňovat na utírání prachu na policích. Pokračovat tedy můžete v kuchyni. Vystěhujte linku, lednici, spíž, umyjte vše včetně trouby a zkontrolujte použitelnost zásob. Uděláte si tak nový přehled o tom, z čeho můžete vařit, co chce spotřebovat a není třeba dokupovat a vše můžete umístit do hezkých nádob, které k pocitu čistoty přispějí.

Návod na domácí „aviváž“:

 • Co budete potřebovat: Voda, ocet (kyselina citronová), éterický olej.
 • Návod na výrobu: Vodu smíchejte s octem v poměru 3:1, přidejte cca 10 kapek éterického oleje, přelijte do uzavíratelné nádoby.

 

Více do hloubky

Matrace, koberce, sedačky a textilie – to jsou místa, kde se drží spousta prachu a roztočů. Když si za odměnu po důkladném vyčištění pořídíte např. nové potahy na polštářky, budete mít ještě větší radost. Zkontrolujte květiny, zda nepotřebují přesadit. Šetrně ošetřete dřevěný nábytek a podlahy, které pak budou vypadat jako nové. Zamiřte také do dětského pokoje. Tam samozřejmě uklízíte pravidelně, ale třeba takové hračky by zasloužily pro tentokrát údržbu a některé i návštěvu pračky.

Návod na čistič koberců:

 • Co budete potřebovat: Jedlá soda, saponát, ocet, teplá voda.
 • Použití: Skvrny posypte sodou. V míse smíchejte jednu lžíci saponátu, dvě lžíce octa a cca 2 dcl teplé vody. Směsí skvrny potřete a kartáčem vyčistěte.

 

Koupelna jako samostatná kapitola

V koupelně se často objevují vlhkost a plísně, a proto je třeba se jich zbavit. Obložení a keramika chce důkladně vyčistit. Toaletu zbavit vodního kamene a nečistot a ideálně umýt jako poslední, abyste si do čisté mísy nelila špinavou vodu z chodby. Zkontrolujte, zda dostatečně funguje odvětrávání, případně pořiďte odvlhčovač, který proti vlhku výrazně pomůže. Zbavovat se následně rozšířené plísně, je mnohem nepříjemnější, než nákup takového zařízení.  Zrcadla v koupelně i celém bytě stále umí dobře vyleštit starý novinový papír, výsledek bude levnější a stejně dokonalý, jako při použití nejrůznějších stěrek. Dobré je zkontrolovat stav ručníků (i ložního prádla), zvážit příp. nákup nových. Staré můžete věnovat psímu útulku nebo použít při samotném úklidu.

Návod na přípravek na spáry:

 • Co budete potřebovat: 7 sklenic vody, ½ sklenice jedlé sody, citronovou šťávu, ¼ sklenice octa.
 • Použití: Vše smíchejte, rozprašovačem naneste na spáry. Nechejte cca hodinu působit, důkladně vydrhněte.

 

Zábavnější část úklidu

Je čas uskladnit zimní vybavení a jarní provětrat. Místo lyží kola a nafukovací čluny. Také je to ale ideální chvíle na úklid v šatníku. Máte-li ve skříních oděvy a obuv, kterou jste již několik sezon nevyužila, vyřaďte je. Využít můžete charitativní projekty, které obnošený, ale nositelný oděv uvítají. Případně takové kousky, kterým dáváte ještě naději, zabalte, popište a uskladněte všechny na jedno místo. Pokud budete nový šatník pořizovat, zkuste si přečíst informace o tzv. pomalé módě, která vám pomůže předejít utrácení většího množství peněz za oblečení každou novou sezonu. Stejně tak se zaměřte na dekorace. Zimní uložte do krabic, pořiďte si jarní. Účel splní i malá rozkvetlá kytička na stůl. Váš balkon taky jistě ocení jarní přípravy. Zkontrolujte nábytek, truhlíky a květináče, pořiďte semínka a sazenice.

 

Proč se zjara věnovat i sobě

Nejen domácnost a balkon potřebují po zimě ozdravnou kůru. Stejně je na tom i naše tělo a mysl. Zamyslete se nad svým jídelníčkem, zda by ze zimních těžkých receptů nechtěl přesedlat na jarní a očistné, a nad svým naladěním pro sport. Jaro je ideální čas, začít s pohybem. Vše výše zmíněné udělá dobře vaší mysli, ale jestli to nestačí, vyrazte do přírody. Sledujte, jak se probouzí. Zajeďte si o víkendu na místo, kde vám bude dobře. To vám dodá novou energii. Pro někoho to může být cvičení jógy na čerstvém vzduchu, pro jiného návštěva trhů s jarními produkty. Užívejte delších dní a usmívejte se. Zlepší to náladu vám i okolí a je to nakažlivé.

 

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor