Dětská rádia na Pigy.cz

Vyzrajte na nejčastější poporodní neduhy

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Ač se to podle Instagramu nebo časopisů plných spokojených žen s novorozenětem nepozná, spoustu maminek trápí po porodu různé neduhy. Jaké to jsou a jak na ně co nejlépe vyzrát?

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Poporodní blues, deprese a laktační psychóza

Poporodní blues potká podle některých odborníků až třetinu novopečených maminek. Kvůli poporodní hormonální dysbalanci jsou plačtivé, trápí je změny nálad, obavy, jestli se o miminko dokážou správně postarat nebo jestli ho budou mít dost rády, k tomu všemu v noci špatně spí. Tento stav po uklidnění hormonů zase odezní. V rámci prevence poporodního blues nevěnujte příliš pozornosti „vystajlovaným“ maminkám v médiích, které mají dva týdny po porodu naprosto ploché břicho, spokojené dítě a uklizenou domácnost. Snažte se dostatečně spát a vyváženě jíst.

Závažnějším stavem je poporodní deprese, kdy jsou ženy apatické, vyčerpané, podrážděné a trápí je dlouhodobý smutek, potýkají se s poruchami spánku a příjmu potravy nebo odmítají kontakt s dítětem. V takovém případě je vhodné navštívit lékaře.

Nejzávažnější je pak laktační psychóza, během níž maminka ztrácí kontakt s realitou, myslí si, že jí někdo vyměnil dítě, má sebevražedné sklony, deprese, halucinace, může být agresivní. V tomto případě si už svůj stav neuvědomuje, je nutná psychiatrická léčba a hospitalizace.

Očistky

Očistky jsou běžnou součástí šestinedělí. Trvají dva až šest týdnů po porodu a postupně odezní. První dny po porodu se často sprchujte. Je vhodné používat buničité vložky, naopak se vyhněte tamponům a kalíšku. Snažte se co nejvíce odpočívat, jinak se může stát, že očistky, které už byly slabé, opět zesílí a zčervenají.

Věnujte očistkům pozornost – pokud začnou nepříjemně zapáchat, pravděpodobně se jedná o infekci, a proto kontaktujte lékaře. V pořádku také není, jestliže najednou nadměrně krvácíte a vložka proteče do 15 minut.

Rána po císařském řezu

Pokud jste prodělala císařský řez, nenamáhejte se a necvičte, dokud se rána nezahojí. Nezvedejte těžké předměty a vyhněte se jakémukoli napínání břišního svalstva.

Rána po epiziotomii

Rozsáhlejší epiziotomie bývá bolestivá, protože v místě nástřihu hráze se může nahromadit tekutina, kůže nateče a stehy se napínají. Snažte se co nejvíce ležet nebo seďte na gumovém kruhu. Dopřejte si časté sprchování. Pokud je pro vás kvůli epiziotomii bolestivé vyměšování, snažte se chodit močit do sprchy a během močení na ránu pouštět vodu. Při stolici pomáhá, když si na ránu silně přitisknete čistou vložku.

Poporodní bolesti v oblasti břicha

Po porodu se všechno vrací do normálu – vagína, děložní hrdlo, děloha i břicho. Zejména při kojení můžete pociťovat silnější bolesti břicha. Po pár dnech odezní. Pokud chcete a cítíte se dobře, zkuste cvičení na posílení svalů pánevního dna.

Zácpa

Břišní svaly jsou uvolněné, a tak je zácpa poměrně častým jevem. Zařaďte do jídelníčku sušené švestky, hodně tekutin a stravu bohatou na vlákninu. Pokud nic nepomáhá, zeptejte se lékaře na rektální čípek.

Prsa a bradavky

Problémy s kojením by vydaly na samostatný článek. Ve stručnosti, pořiďte si kvalitní kojicí bavlněné podprsenky a prodyšné kojicí vložky. Jestliže vás trápí nadměrné nalévání a miminko se nemůže k prsu přisát, ostříkněte nejprve menší množství mléka a prsa masírujete.

Pokud máte prsa citlivá, nateklá a červená, pravděpodobně došlo k ucpání mléčné žlázy. Miminko by ji kojením mohlo uvolnit, jestliže se tak nestane, poraďte se s lékařem. Někdy se k problémům přidá i teplota a příznaky podobné chřipce, pak by se mohlo jednat o mastitidu. Opět se poraďte s lékařem, léčba probíhá antibiotiky.

Málokterá maminka se po porodu nepotýká s bolestivými nebo popraskanými bradavkami, většinou kvůli tomu, že se miminko přisává nesprávně. Pořiďte si kvalitní krém na bradavky, zkuste nechat miminko přisát jinak nebo vyhledejte laktační poradkyni.

I když se vám to možná zdá k neuvěření, i ty nejnepříjemnější poporodní neduhy časem odezní a vy se budete moci plnohodnotně radovat z miminka.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor