Dětská rádia na Pigy.cz

Poprvé na zahradě: s čím začít a na co si dát pozor

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  

Rozhodla jste se pro vlastní zahrádku a pěstování zeleniny a dalších produktů přesto, že jste motyku nikdy dřív nedržela v ruce a semínka sázela maximálně do truhlíku za oknem? Pak je dobré osvojit si předem alespoň pár základních pravidel.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  

Možná jste si zahrádku přála už dlouho a teď si plníte sen nebo se nový kousek půdy ve vašem vlastnictví objevil spíše náhodou, každopádně letos si tuto výzvu – vypěstovat vlastní zdravé dobroty – berete za svou a jdete do toho naplno. Jestli jste se ale stejně jako já nikdy dřív na zahrádce nerealizovala, možná i vás zaskočí základní pravidla už při první obhlídce prostor.

Co je potřeba vědět a udělat, než začnete sázet

Kam svítí slunce

Vypozorujte nebo se zeptejte původních majitelů, na kterou část zahrady svítí slunce a v jakém čase, podle toho plánujte rozvržení zahrady na užitkovou část pro pěstování rostlin a odpočinkovou část k relaxaci.

Jaká je na zahradě půda

Jak kvalitní je zemina, je-li tam více písku, jílu, kamení, to vše ovlivní kvalitu vašich výpěstků. Zjistěte si tuto informaci předem, ať z výsledků své práce nejste zklamaná. Zemina se může přidat, vyměnit, přihnojit. Případně zvolit takové rostliny, kterým bude současná půda vyhovovat.

Co se na ní pěstovalo dříve a jaké bylo používáno hnojivo

Je-li půda z předchozích let „vytěžená“, je dobré zvolit rostlinné hnojivo, které zasejete a následně zaryjete a s pěstováním počkáte na další sezónu. Možná vám to bude chvíli líto, následně ale budete mít z úrody větší radost.

Chcete-li kvalitní plody, je potřeba zvolit kvalitní hnojivo. Pokud bylo dříve použito mnoho chemie, zahrada opět ocení pauzu a revitalizaci. Následně můžete použít zmíněné rostlinné hnojivo, granulovaný kravský trus, vlastní kompost. Není nutné kupovat průmyslová hnojiva, chcete-li produkty lepší, než z pultů obchodů.

Kdy a proč nachystat půdu

Porýt, pohnojit, pohrabat, nachystat záhony. To vše byste měli zvládnout z kraje jara a zahradu tak připravit na výsadbu. Zrekultivovat trávník nebo pořídit nový, založit nový kompost, upravit cestičky. Jakmile si užijete tyto přípravné práce, můžete začít.

Co a kdy zasadit

S čím začít

Období výsadby konkrétních druhů je uvedeno na balení semínek a vše najdete na internetu. Nezapomeňte, že některou zeleninu jako např. rajčata je potřeba sázet ze sazeniček, které si s předstihem nachystáte za oknem. U nás není teplé období roku dostatečně dlouhé, aby taková rostlinka zvládla celý proces od semínka po plod v záhonku. Pokud je pro vás důležité pěstování podle biozásad a nachystali jste si na to zahradu, byla by škoda nezajistit si také kvalitní semínka. Na internetu jsou zdroje biosemínek, ale také semínek původních českých plodin, které v běžném marketu již neseženete. Taková rostlina se u nás pěstovala v minulosti, je zde doma, ale hlavně se může opakovaně sázet ze semínek, která vydají zralé plody. U moderních geneticky upravených semínek tento proces není možný. Určitě stojí zato si takový zdroj najít.

Co potřebuje stín, co slunce

Pěstované plodiny nebudou spokojené, nebudou-li mít optimální podmínky. Poté co si rozmyslíte, čím svou zahradu osázíte, zjistěte si, kolik slunce nebo stínu, ale také vody rostliny potřebují. Například zmíněná rajčata ocení více slunce a zálivku denně, levandule musí být na nejvíce slunném místě, které máte k dispozici, naopak třeba jahody mohou být v polostínu.

Co ještě na zahradu

Odpočinková zóna

Na zahradě určitě nechcete jen pracovat, ale také odpočívat. I na to je potřeba myslet dříve, než do zahrady zasáhnete. Vyplatí se promyslet, zda zvolíte trávník nebo dlažbu, kam postavíte gril a posezení (i s ohledem na sousedy), zda takovou zónu oddělíte květinami nebo pergolou apod.

Strom nesmí chybět

Pokud si to myslíte, zařaďte tento bod na začátek pracovního seznamu. Pravidla jsou pro něj stejná jako pro ostatní plodiny, jen je potřeba myslet na to, že vám bude zahradu zkrášlovat mnoho let, že možná hodně vyroste a bude stínit. Zralé plody, které nestihnete včas sesbírat, přilákají hmyz, možná napadají přes plot k sousedům a také, že strom potřebuje každoroční péči.

Chov domácích zvířat

To je zásadní rozhodnutí, kterému musí předejít důkladná rozvaha a hlavně příprava. Je potřeba nachystat prostory, a hlavně pečlivě nastudovat, jak o zvířata pečovat. Chcete z nich mít nejen užitek, ale také chcete, aby se živí tvorové ve vaší péči měli dobře. Přípravu nepodceňte, začít můžete u toho, že zjistíte, zda zrovna na vaší zahradě je dovoleno zvířata chovat (zahrádky ve vnitrobloku neumožňují chov stejných zvířat jako statky) a zda vaše rozhodnutí schválí sousedé.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor