Dětská rádia na Pigy.cz

Proč je důležité mluvit s dětmi o sexu a intimitě a jak na to

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Přihlásí se ten, komu při představě, že ho to s dětmi čeká, přeběhl mráz po zádech. Páni, koukám na ten les rukou před obrazovkami a za ním vidím… víte koho? Naše rodiče, učitelku rodinné výchovy, kluky ze školky, gynekologa, co měl přednášku na gymplu.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Zamysleme se, proč je pro nás tak nepříjemné mluvit s dětmi o tom, jak přišly na svět? Proč je z milování, antikoncepce, masturbace, a nedej bože i menstruace, jedno velké TABU? Není to právě proto, jakým způsobem s námi o podobných věcech od mala „diskutovalo“ naše okolí? Jak se v tom my sami cítíme? A konečně to nejdůležitější: chceme tenhle balíček nepatřičných pocitů, studu, nejistoty a zastíraného strachu poslat dál našim vlastním dětem tak, jak jsme ho my kdysi dostali?

Pokud se rozhodneme, že ano, protože nemáme odvahu popsané prokletí prolomit, měli bychom si uvědomit toto: naše děti se dříve nebo později všechno dozví. Ale my ztratíme kontrolu nad tím jak, od koho a s jakými závěry. Vzdáváme se tak možnosti stát se jim na této cestě průvodcem, což může nakonec bolet nejenom je, ale také nás samotné.

Všechna zmíněná témata jsou totiž pro člověka hluboce citlivá – lze se o nich bavit buď v bezpečném prostředí, nebo tzv. nad věcí se spolužáky na lyžáku. Myslím, že je jasné, že pro zdravý intimní vývoj dítěte je lepší první varianta. Moc mě bolí, když mluvím s kamarádkou a zjišťuji, že když ji kluci v 15 letech ve škole osahávali, byla ráda, protože plna všelijakých komplexů měla pocit, že se konečně někomu líbí a že to, co se děje, je normální. Rodiče jí zapomněli říct, že si má vážit sama sebe a oněm spolužákům zase rodiče neřekli, že porno není realita a holka sexuální objekt. Pamatuji si, jak byl přítel na rozpacích, když zjistil, že měsíčky trvají týden a ženě je u toho občas zle, protože se s ním o tom máma ani sestra nikdy nebavily. Bylo mu kvůli jeho nevědomosti trapně. Pro spolužáka na vysoké bylo zase velikým objevem zjištění, že vývod močové trubice není to samé, co pochva.

Uf, jsou to vždy podivné situace, ve kterých si říkáme, jak je možné, že dotyčný tak základní a přirozené věci neví! Odpověď je přitom jednoduchá – zkrátka mu to nikdo nikdy neřekl. Uvědomit bychom si však měli také to, že jsou i horší věci, které by se kvůli neznalosti mohly stát a kterým dostatečnou informovaností můžeme předejít a posunout tak společnost k lepšímu.

Přiznám se, že patřím k těm šťastlivcům, před kterými rodiče nikdy nic netajili. Když jsem v jejich nočním stolku poprvé objevila kondom, upřímně mi vysvětlili, k čemu slouží, byla jsem předškolák. Kultovní komiksová knížka „Petr, Ida a miminko“ byla u nás skoro na denním čtecím pořádku, protože jsme si ji díky nevšedním ilustracím se sourozenci oblíbili. A přesně tak chci o sexuálním životě a všem, co je s ním spojené, mluvit se svými dětmi. Otevřeně a pravdivě. Až začnou řešit první trable ohledně intimity, přála bych si, abych to byla já, za kým se svými dotazy s důvěrou přijdou. Věřím, že každý z nás dokáže odhadnout, do jakých detailů se v podobných rozhovorech s dětmi pouštět, přiměřeně jejich věku. Jakmile ale na nějakou otázku neodpovíme přímo, začneme se vykrucovat, odvádět řeč jinam nebo si vymýšlet, semínko TABU je v dítěti zaseto a připraveno klíčit – mějme to na paměti. A tady vás chci povzbudit, není žádnou ostudou přizvat si k vysvětlování pomocníka! Ať už je to výše zmíněná knížka, nebo cokoliv jiného – nabídka je dnes široká.

Je jen na nás, zda se svým drobečkem, až půjdeme s jeho zbrusu novou občankou z úřadu, povedeme úplně normální rozhovor, podobný mnoha předešlým, nebo to bude jazykem dnešní generace totální cringe, který už nebude chtít ani jedna strana nikdy opakovat.

Takže víte jak, HLAVNĚ SE TOHO NEBÁT! 🙂

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor