Z ničeho nic vaše usměvavé a zvídavé miminko pálí jako kamna, je apatické nebo uplakané, přestává jíst a přidávají se další a další příznaky nemoci. Nemáte zkušenosti, protože je to první vážnější problém, musíte ho řešit, ale nervozita pracuje na plné obrátky a vám znesnadňuje racionálně jednat. Nádech – výdech, oba to zvládnete.
Sdílej článek
Co je důležité
- Buďte v klidu, nepropadejte panice.
- Zrekapitulujte si poslední dny a popřemýšlejte, co dítě jedlo, kde se pohybovalo, co případně mohlo chytit.
- Změřte teplotu, hlídejte veškeré příznaky, zaznamenejte si příjem potravy i tekutin. Stejně tak případné zvracení a průjem.
- Snažte se o zvýšený pitný režim, upravte stravu. Pokud dítě zvrací a má průjem, neměli by se podávat mléčné výrobky ani mléko pro kojence. Vhodný je chladný černý dětský čaj oslazený Glukopurem.
- Pozor na případnou dehydrataci, projevuje se apatií a spavostí, hlídejte odchod moči.
- Chovejte miminko hodně v náruči, aby vědělo, že na bolest není samo, nechejte ho hodně odpočívat, připravte se na probděnou noc.
- Jestli někdy platí pravidlo „spěte, když spí vaše dítě“ více, než jindy, je to právě v takovéto situaci. V noci toho moc nenaspíte (příznaky se běžně v noci zhoršují), využijte proto každé příležitosti. Vaši energii bude miminko potřebovat.
- Pokud máte sebemenší pochybnosti, volejte pohotovost, případně se vydejte ihned k lékaři. Raději zbytečně než podcenit problém. Lékař se na vás zlobit nebude (i kdyby, to není váš problém).
- Veškerou medikaci konzultujte s lékařem.
Mohou to být zuby
Bolestivý růst zubů může mít stejný průběh jako střevní viróza. Vysoké horečky, průjmy, zvracení, nechutenství. Naštěstí se to neodehrává u každého rostoucího zoubku, některé vykouknou, ani o tom nevíte. V každém případě není nutné hned panikařit, že dítě chytlo bacil. Pokud je to od zubů, během dvou dnů příznaky odezní. Na místě je ale obezřetnost a zvýšená hygiena. Abyste naopak virus nepodcenila a v dalších dnech neřešila tytéž příznaky u sebe nebo celé rodiny.
Jídelníček
Pravděpodobně bude trvat, než dítě vůbec nějakou potravu opět přijme. Vhodné jsou banány. Postupně rýže s mrkví, rýže s banánem, kuřecí vývar, suchary, jablko, rýžový odvar. Vyvarujte se tučným a sladkým pokrmům a mléku. Pitný režim je dobré obohatit o roztok při dehydrataci (po konzultaci s lékařem, seženete ho v lékárně), který ale děti často odmítají pro jeho slanější chuť.
Rýžový odvar:
Potřebujete:
- 2,5 dkg rýže
- 500 ml vody vhodné pro kojence
Postup:
Rýži rozvaříte doměkka a rozmixujete. Převařenou vodou doplníte do 500 ml. Rýžový odvar můžete osladit 2 dkg Glukopuru (hroznového cukru).
_tip_