Vždycky jsem byla deníčkový typ, a když jsem zrovna nepsala deník, psala jsem básně nebo jen tak něco, abych uspokojila svou grafomanskou potřebu. Těhotenství mě k psaní opět dost pudilo, a to i poprvé. Nikdy jsem ovšem neměla touhu nějak se s tím veřejně prezentovat. Bylo to spíš pro mě a možná, s vidinou daleké budoucnosti, i pro mého potomka, toho času ještě v břiše. Když teď na svůj první těhotenský deníček narazím, stačí jedna dvě věty a zaručeně slzím. Jsem prostě ráda, že ho mám.
Sdílej článek
Nechci a nebudu se stavět do pozice nějaké rádkyně, ale jestli vám mohu dát tip, jak se během koronavirového režimu zabavit, pak je to právě psaní a možná tvorba vůbec. Co si budeme povídat, těhotenství k tvoření vybízí i bez karantény. Je to prostě období vytváření nových hodnot a není náhoda, že mnoho žen se právě v období očekávání miminka nebo v raném mateřství vrhá do různých projektů nebo rovnou zakládá nové firmy.
Tím se dostávám k tomu, proč jsem se opět pustila do psaní. Řekněme, že jeden neznámý asijský virus se náhle postaral o dost silný námět a dodal mému druhému těhotenství nečekaný rozměr. Navíc patřím do skupiny těch vyvolených, kteří v důsledku ochranných opatření nemohou vykonávat svou běžnou profesi, a tak mám teď více času na to, co jindy mohu dělat jen velmi okrajově, a sice psát.
Plánování vlastních bezpečnostních opatření
S narůstajícím počtem nakažených po celém světě ve mně chtě nechtě začaly klíčit myšlenky, jestli a jak moc se korona dotkne i mě samotné. V okamžiku, kdy mi volali z gynekologické ambulance, že můj pan doktor je v karanténě, že mi proto ruší vyšetření a na další mám přijít až za měsíc, říkala jsem si: „Už je to tady.“ I takto se může celosvětová pandemie promítat do života jednotlivce. Ne, že bych nějak úzkostně lpěla na pravidelném monitoringu mého plodu. Ostatně zrušená návštěva neměla být ani jedna z těch důležitých velkých kontrol, které poctivě a ráda podstupuji.
Pravdou je, že už předtím jsem přemýšlela, jestli je vůbec bezpečné chodit do různých zdravotních zařízení, když se to tam asi dost hemží potenciálními bacilonosiči. Jestli náhodou význam preventivních prohlídek nepřeváží fakt, že je bezpečnější zůstat doma nebo jít na procházku do lesa.
Koronavirus v těhotenství? Není třeba mít přehnané obavy, shodují se odborníci
To vše mě jen nabudilo k tomu, abych začala plánovat vlastní bezpečnostní opatření. Co nejdřív oslovit porodní asistentku – ideálně tu, se kterou jsem rodila poprvé – a zaregistrovat se do nějaké menší porodnice mimo Prahu (to bych udělala stejně i bez pandemie). Jednoduše jsem začala snít o své osobní kontinuální předporodní péči, abych v těhotenství a během porodu nemusela potkat desítky různých zdravotníků, ale třeba jen dva tři… no budu realistka…maximálně pět. V Čechách to zatím příliš nešlape, ale možná nám koronavirus otevře nové možnosti i v porodnictví.
Kdyby vás takové a podobné myšlenky teď nějak stresovaly, pak mám ještě jeden návod proti trudomyslnosti, který se u nás doma velmi osvědčil: Vymýšlení možných (i nemožných) jmen pro miminko. Máme výhodu, že nám ve výběru pomáhá náš prvorozený, nyní čtyřletý syn, který by sestru nejraději pojmenoval Pizza nebo T-Rexa a bratra Musatan.
_tip_