Blíží se oslavy konce letošního roku. Pokud máte v plánu setkat se s blízkými, co mají rovněž děti, může se vám hodit pár tipů na párty, se kterou budete spokojeni vy i děti. Vše se snadnou a rychlou přípravou ve stylu „za málo peněz hodně muziky“.
Sdílej článek
Výzdoba jako rozehřívací kolo
Potrpíte-li si na výzdobu prostor, záleží jen na tom, zda dáte přednost výzdobě koupené nebo si ji raději doma připravíte sami. V případě té druhé varianty můžete do přípravy zapojit i děti a tím jim vymyslet část programu během vánočních prázdnin. Záleží jen na vašich představách a kreativitě (nebo najdete spoustu nápadů na internetu). Rychlá a snadná výzdoba je například z jednoduchých girland z barevných nebo krepových papírů (v podobě nastříhaných spirál, praporků nebo fáborků navázaných na provázku). Ještě snadnější a dětmi často vítanou výzdobu vykouzlíte z nafukovacích balonků – buď plněných vzduchem, nebo můžete pořídit třeba malou bombu s heliem pro cca 30 balonků.
Pohybové hry to jistí!
Mají-li se děti dobře vyřádit a pobavit, zejména ty předškolního a mladšího školního věku ocení různé variace pohybových her či soutěží. Vyberete-li vhodné aktivity, přijdou si na své jak děti, tak dospělí. Při tvorbě programu je vhodné se zamyslet, pro jaké děti jej chcete připravit (jak jsou staré? co je baví? co zvládají?). Pokud si nejste jistí ohledně dětí vašich hostů, klidně se přeptejte, jaký typ aktivit jejich ratolesti ocení. V případě, že se mají účastnit párty děti různého věku, doporučuji volit hry pracující i s náhodou a ne jen dovednostmi. Šanci uspět má pak kdokoliv bez rozdílu věku. Podobných her a jejich variací určitě vymyslíte spoustu. Mezi takové lze zařadit například:
- tanec ozvláštněný tu a tam pokynem „tančíme jako…“ (doplníte nějaké zvíře, pohádkovou postavu, rodinného příslušníka apod.)
- prolézání pod tyčí nebo nataženým provázkem aniž by se jich hráč dotkl (co kolo, to nižší výška)
- hra s novinami nazvaná třeba „Domečky“ (situačně si nazvěte, jak potřebujete). Na zem rozmístíte několik „domečků“ v podobě listů novin, letáků nebo papírů (ve velikosti min. A4). Hráči se mohou pohybovat volně po zemi a v případě signálu musejí stát na vymezený čas (např. 15 s) pouze na těchto „domečcích“. Mohou si různě pomáhat, přidržovat se, nikdo se však nesmí žádnou částí těla dotýkat země mimo papírový podklad. Pokud se někdo dotýká země, vypadává. Osoba, která hru řídí, může za signál zvolit cokoliv, co se zrovna hodí – v případě silvestrovské párty např. „Pozor, sněžný muž se blíží!“. Na párty doporučuji hrát variantu „všichni nebo nikdo“ – hráči tak hrají proti nebezpečí společně a buď všichni nad nepřítelem zvítězí, nebo je hra porazí. V takovém případě se předem dohodne počet kol (např. 5), který musí přečkat, aby se všichni zachránili. S každým dalším kolem se odebere nějaký „domeček“ nebo jeho část, aby se zvyšovala obtížnost.
Klidový režim plný smíchu
Během párty není potřeba řádit nonstop. Nic nezkazíte, když pohybové hry proložíte klidnějšími aktivitami u stolu či v kruhu. Může jít o různé slovní či pantomimické hry nebo plnění různých netradičních úkolů. Při programu můžete oprášit klidně i hry vašeho dětství nebo si vymyslet něco zcela nového. Jako inspiraci uvedu například hru „Úkolová kostka“:
- Vezmete herní kostku a každému číslu 1 – 5 přisoudíte nějaký úkol (políčko 6 připadne na odměnu), nebo si vyrobíte pro tento účel větší kostku s napsanými úkoly. Záleží na vaší fantazii – mám osvědčené úkoly jako „Předveď zvíře“, „5x proveď nějaký cvik“, „Udělej srandovní obličej/zvuk“, „Řekni někomu něco milého“ nebo třeba „Vyjmenuj 5 slov na písmeno…“. Šesté políčko nese název „Bereš odměnu“ a jak už název napovídá, hráč v tomto případě neplní úkol, ale bere drobnou odměnu (např. bonbon nebo cokoliv vás napadne). Klidně může za odměnu dát vybraný úkol z kostky někomu z dospělých 🙂