Zvyky a tradice jsou nedílnou a oblíbenou součástí Vánoc po celém světě. Provází nás od dětství, přes dospívání a dospělost až po stáří. Jejich podoba se může v čase měnit, většinou v nás ale po celý život rezonují a neradi se jich vzdáváme. Pokud tápete, jaké činnosti by se měly stát vašimi rodinnými tradicemi, máme pro vás pár tipů.
Sdílej článek
První tip: Doneste si domů Betlémské světlo
Ať už jste věřící, nebo ne, můžete si domů o svátcích donést opravdové Betlémské světlo. Tato tradice zaujme všechny věkové kategorie od dětí po dospělé, užít si ji proto může celá rodina.
Jak to funguje?
Skauti a skautky z celého světa každoročně zajišťují rozvoz plamínku prostřednictvím železnice. Plamen je odebraný z věčného ohně, který hoří pod bazilikou Narození Páně v Betlémě v centrální části Palestiny. Tento plamínek představuje symbol míru, lásky, naděje a přátelství a do České republiky ho už od roku 1990 dovážejí z Rakouska (kam je transportován letecky) brněnští skauti.
Z Brna pak železnicí putuje v lucernách do všech koutů republiky. Letos se u nás Betlémské světlo rozváží v sobotu 16.12. a pokud jste ho nestihli vyzvednout přímo na nádraží, máte možnost odebrat jej ještě na akcích, jejichž seznam najdete na stránkách www.betlemskesvetlo.cz.
Pro děti bude vyprávění o Ježíškovi z Betléma ihned poutavější, když si vlastnoručně odeberou Betlémské světlo do vlastní lucerny. Světýlko si pak donesou domů a budou se snažit doma plamínek do Vánoc uchovat (rady pro bezpečné uchování světla se rovněž dočtete na webu). Pokud zhasne, nevadí, je řada míst, kde se světlo dá znova odebrat.
Druhý tip: Dovezte si čerstvý vánoční stromek z farmy
Hezkou vánoční tradicí bývá i pořizování vánočního stromku. V některých rodinách se této činnosti ujímají tradičně muži, kteří vyráží na lov, zatímco ženy čekají doma a modlí se, aby tentokrát vybrali takový, který má větve ze všech stran. Pokud chcete, aby vám stromeček letos dlouho vydržel, a aby si váš muž mohl za jeho získání připsat opravdové zásluhy, vyšlete ho i s dětmi na některou z farem, kde si ho bude moci vlastnoručně uříznout. Budete mít jistotu, že je opravdu čerstvý a do Vánoc vám doma neopadá a pro děti bude výběr o moc zábavnější než v klasické prodejně.
Třetí tip: Vyhlaste si téma letošních Vánoc
Pokud už máte děti odrostlé, na Ježíška u vás doma dávno nikdo nevěří a chybí vám o Vánocích nějaké zpestření, které by to rozbalování dárků pod stromečkem trošku oživilo, mám pro vás zajímavý tip. Zkuste si každý rok stanovit nějaké téma, v jehož duchu si darujete dárky. První rok může být téma například home made, tedy pouze vlastnoručně vyrobené dárky (tuto variantu doporučuji aplikovat spíše mezi dospělými, děti ji tak úplně nedocení). Druhý rok vyhlaste třeba téma dárkové poukazy, u těch si na své přijde asi úplně každý. Třetí rok zkuste měkouše (tzv. měkké dárky, tedy oblečení a podobně), nebo třeba knižní Vánoce. Vymyslet se toho dá opravdu hodně a je jen na vás a vaší fantazii, jaké Vánoce si vyhlásíte. Zaručeně se tak u stromečku pobavíte, možná i dojmete a dárky budou mít zase trošku jiné kouzlo, když budete u jejich rozbalování v překvapení a úžasu, co kdo vymyslel.