Dětská rádia na Pigy.cz

Trpí vaše dítě nočními děsy? Nebuďte ho

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

S nočními můrami a děsy se u svých dětí setkává řada rodičů. Jaké jsou mezi nočními můrami a děsy rozdíly a co mohou rodiče udělat pro to, aby se u jejich dětí objevovaly co nejméně? Poradí v dnešním rozhovoru psycholožka Mgr. Tamara Sembol z online poradny Mojra.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

V jakém věku se noční můry a děsy u dětí nejčastěji objevují?

Noční můry se objevují u dospělých a také u dětí ve věku 3–5 let. Noční děsy se nejčastěji objevují u dětí ve věku kolem 3–4 let. Zhruba ve školním věku zpravidla odeznívají.

Jaké jsou rozdíly mezi nočními děsy a nočními můrami? Jak je od sebe můžeme rozlišit, když se nám například dítě probudí uprostřed noci a pláče?

Noční můry se objevují v REM fázi, tedy tehdy, kdy se ve spánku objevují sny. Noční můry jsou v podstatě špatné, děsivé nebo strašidelné sny, které jsou pro dítě nepříjemné. Dítě si po probuzení většinou pamatuje tento sen nebo nepříjemné pocity s ním spojené. Mohou se opakovat, dítě se v noci budí a může se obávat usínání a opakování tohoto nepříjemného snu. Noční děsy se naopak objevují v non–REM fázi spánku, tedy tehdy, kdy se nám sny nezdají. Nemají spojitost s aktuálním snem. Můžeme říct, že je to záchvat velké úzkosti, který se projevuje náhlým křikem, zděšením, pláčem, zmateností. Dítě vypadá, jako by bylo probuzené (má otevřené oči, může vstát, někam odejít), avšak není při plném vědomí. Po faktickém probuzení si dítě naštěstí nic nepamatuje. Prožívání nočních děsů je proto velmi nepříjemné hlavně pro rodinu.

Někde jsem četla, že jsou noční děsy dědičnou záležitostí. Můžete to potvrdit?

Noční děsy mohou být do značné míry podmíněny dědičně, avšak jednoznačnou příčinu jejich výskytu je těžké určit. Naštěstí většinou postupem času odeznívají.

Když se dostane v noci dítě do nočního děsu, kope nohama a rozhazuje rukama, hodně pláče a vlastně má pořád zavřené oči, co by měl dospělý udělat? Pomůže třeba rozsvítit nebo se nějak jinak snažit dítě probudit?

Když je dítě ve stavu nočního děsu, je velmi těžké ho probudit a ani nás nevnímá. Vypadá, že je probuzené, ale není při plném vědomí. Nejdůležitější je zajistit dítěti bezpečí, aby se nezranilo, popřípadě někam neodešlo. Dítě se nesnažíme probudit, a když to není nutné, nedotýkejme se ho. Snažme se na něho mluvit uklidňujícím hlasem. Nejpodstatnější je zůstat při něm až do úplného uklidnění a opětovného usnutí.

Pokud se vrátíme ještě k nočním můrám, tak když se dítě probudí z noční můry a nechce pak spát, co byste doporučila rodičům? Má se třeba nechávat dětem celou noc svítit noční světlo?

Jakmile se dítě probudí z noční můry, je důležité zajistit dítěti pocit bezpečí, klidu a jistoty. Nejlépe dítě přitulit a zůstat s ním, dokud zase neusne. Může také pomoct oblíbená hračka nebo věc, která je pro dítě důležitá a uklidňující. Pokud se bude cítit bezpečněji, může zůstat rozsvícená malá lampička nebo lehce pootevřené dveře. Ráno si s dítětem můžete o snu promluvit nebo když nechce mluvit, může ten sen zkusit nakreslit. Když se často opakuje stejný nebo podobný špatný sen, je potřeba zjistit, zda se v životě dítěte neděje něco zásadního, s čím si nedokáže samo poradit, a popřípadě vyhledat odbornou pomoc. Velmi důležitá je prevence. Na noční můry mohou mít vliv nepříjemné stresující události nebo pocity, které dítě zažilo během dne nebo během posledních dnů. Výskyt nočních můr je také často ovlivněn televizními pořady, na které se dítě během dne dívá. Je proto důležité všímat si, co dítě prožívá během dne a adekvátně na to reagovat. Promluvit si v bezpečném a klidném prostředí o prožívaných událostech a s nimi spojených emocích. Je rovněž žádoucí kontrolovat, na jaké pořady se dítě dívá a dodržovat večerní klidový režim bez zapnuté televize a jiných rušivých podnětů.

A jaké dělají rodiče nejčastější chyby, které pak vedou u dítěte k nočním děsům? Je to stejné jako u nočním můr?

Příčiny výskytu nočních děsů nejsou přesně určeny, proto nelze jednoznačně říct, zda rodiče dělají nějaké chyby. Stejně jako u prevence nočních můr je proto i v případě nočních děsů důležité si všímat, co se během dne událo v životě dítěte. Mluvit o událostech, obavách a emocích, které dítě prožívá. Zajistit dítěti pocit bezpečí a klidu. Hlídat dostatek spánku, dodržovat večerní klidový režim. Noční děsy postupem času odezní.

Mgr. Tamara Sembol, psycholožka z online poradny MOJRA

Psycholožka Mgr. Tamara Sembol pracuje v oboru více než 6 let. Nejprve pracovala jako školní psycholožka a získala také pedagogické minimum pro základní školy. Aktuálně je na rodičovské dovolené a aktivně se zabývá tématy spojenými s rozvojem a výchovou dětí a mládeže. V psychologické praxi absolvovala řadu dalších kurzů a školení se zaměřením zejména na témata, jako je rizikové chování dětí a mládeže, komunikace s dospívajícími dětmi, práce s klientem s poruchou autistického spektra apod.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor