Dětská rádia na Pigy.cz

Vánoční úklid, epizoda první: Čistka

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Vánoce se nemilosrdně blíží a s nimi celá řada úkolů. Mrazí vás při pomyšlení na předvánoční úklid? Utřít prach na skříních, umýt linku, umýt lustry a asi milion dalších položek k odškrtnutí. Ty si nechte až nakonec. Začněte tím, že si ze všeho nejdřív vyčistíte prostor. Pod stromečkem se jistě objeví nejedna krabice s mašlí a vy pak budete řešit, kam všechny ty nové svetry, hrnečky a hračky vůbec dáte. Je na čase udělat doma čistku!

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Udělejte si místo na vánoční dárky

Začněte tím, čeho máte nejvíc. Praskají vám skříně s oblečením ve švech? Protřiďte svůj šatník, následně věci celé rodiny. Vše, co jste si neoblékli déle než půl roku (u sezonního oblečení déle než rok), vyhoďte, prodejte nebo darujte. Oblečení můžete udat na swapech, prodat přes aplikace na webu, jako je Vinted, nebo přes online tržiště na Facebooku. Možností je spousty. Záleží samozřejmě na stavu daného kousku. Nechte si skutečně jen to, co máte rádi. Ano. Zeptejte se sami sebe, zda tu danou sukni, tričko nebo ponožky rádi nosíte, cítíte se opravdu spokojeně, když je máte na sobě. Takto postupujte i s dalšími kategoriemi. Můžete obecně začít nejpřecpanějšími šuplíky, skříňkami a komodami. Pokud vám na víc nezbyde čas, je to skvělý start a po Vánocích můžete postupně protřídit věci v celém domě. Uvidíte, že tomu přijdete na chuť a ucítíte obrovskou úlevu.

Zredukujte dekorace. Vykliďte všechny viditelné plochy

Nejen kvůli předvánočnímu úklidu, ale především i pro běžnou údržbu, se hodí omezit množství dekorací a vystavených či volně stojících předmětů. Jednak jsou to lapače prachu, jednak všechny ty sbírky porcelánových slonů, váziček a suvenýrů musíte zvedat pokaždé, když chcete utřít prach. Schovávejte co nejvíce věcí kamkoli DOVNITŘ. Usnadní vám to úklid a opticky to vyčistí prostor. Držte se hesla, že méně znamená více.

Zapojte celou rodinu

Zaúkolujte ostatní členy rodiny, abyste na vše nebyla úplně sama. Zkuste děti namotivovat, aby si prošly také své věci, hračky, knihy. Slibte jim, že už opravdu nikdy nedostanou ty ohyzdné ponožky, pletené svetry a další nesmyslné kýčovité dárky, které nikdy nebudou nosit. Tohle by mohlo zabrat především u puberťáků. Menším dětem vysvětlete, že hračky, se kterými si už nikdo nehraje, jsou smutné a potřebují nového majitele, který se jim bude věnovat. To u nás doma celkem zabírá.

Naučte se dávat nepotřebným věcem sbohem

Pytlíčky s vlásky z prvního stříhání dětí, malůvky dětí z různých období růstu, pohledy a přáníčka od celé rodiny a přátel ze všech koutů světa. Není snadné tyto věci probrat a vyhazovat je, nicméně přiznejme si, že nám mnohdy zabírají spoustu místa a skutečně tam jen leží zahrabané v šuplíku a možná jednou za pár let na ně spíše omylem narazíme a říkáme si, co s nimi. Moje rada? Ponechte si opravdu jen to, co je vašemu srdci nejbližší, ostatního se zbavte. Časem totiž přijdou další dárečky, pohledy, suvenýry z dovolené, a vy na ně budete mít aspoň místo. Úklid nemusí být porod. Když zvládnete tuto první fázi, každá další etapa úklidu se vám bude dělat lépe.

Zavolejte Ježíškovi, aby to s dárky nepřeháněl

U nás doma dává Ježíšek maximálně 5 dárků, většinou méně. Jenže k tomu přičteme dárky od babiček, dědečků, tetiček, strejdů, sousedek a najednou z toho může být dárků klidně dvacet. Jestli vás už nebaví stále doma bojovat s nedostatkem místa a hromadami hraček, se kterými si děti pohrají jednou za rok, obvolejte Ježíšky a požádejte je, aby se s vámi nejprve poradili, než něco koupí. Čím měně nepotřebných věcí doma budete mít, tím lépe se vám bude žít.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor