Pomlázka i vajíčko k Velikonocům neodmyslitelně patří, víte ale, jaké jsou další symboly Velikonoc, odkud se vzaly a co znamenají?
Sdílej článek
Morena
Morena je spojená s pátou postní nedělí, někdy můžete slyšet také název smrtná neděle. Je to proto, že se ze slámy a starého oblečení vyrobí Morena, ženská postava, připevní se na tyč a průvod ji vynese ven z vesnice, kde ji buď spálí, nebo hodí do vody. Tím se rozloučí se zimou.
Kočičky
Určitě znáte kočičky, větvičky vrby jívy, které jsou jedním ze symbolů jara. Připomínají nám příjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma. Měly by se trhat o šesté postní neděli, tzv. květné. Kočičky se světí, čímž prý získají kouzelnou moc. Když si je dáte doma na stůl, ochrání vás před zlou energií.
Beránek
Beránek je ještě starší, než si myslíme! Před více než třemi tisíci lety Bůh izraelitům osvobozeným z egyptského otroctví nařídil, aby připravili obětní pokrm právě z berana. Ti jej upekli a společně snědli. Krví označili vchod do domu, čímž vyjádřili důvěru v Boha a jeho záchranu. Rovněž při poslední večeři si Ježíš s apoštoly dopřál beránka.
Vajíčka
Vajíčka symbolizují nový život, protože se z nich rodí malá kuřátka. Proto se o Velikonocích rozdávají – kdo ho dostane, dostane i životní sílu. Zajímavé je, že dříve se vejce nevařila, ale zdobila se červeně a vždy za syrova, protože se věřilo, že vařením by ztratila kouzelnou moc.
Pomlázka
Stejně jako vajíčka, i pomlázka značí nový život. Tím, jak větévky pučí, symbolizují novou sílu. Když byly ženy vyšlehány, získaly takovou sílu i ony. Pomlázce se někde říká i tatar, žíla, korbáč či šlahačka.
Zajíček
Velikonoční zajíc symbolizuje chudobu, skromnost, pokoru a sebeobětování. V Německu vznikla legenda, že zajíc nosil bohyni Ostaře semena, která pak bohyně vkládala do probouzející se země. Od té doby se říká, že zajíc nosí dětem velikonoční vejce.
_tip_