Dětská rádia na Pigy.cz

Zpátky do druhohor

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hledáte tip na skvěle strávený víkend se svými dětmi? Pozvěte je na dobrodružný výlet do období druhohor, do světa, kde „ožívají“ dinosauři!

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dinoparků je v České republice hned pět a všechny vám zábavnou formou ukáží, jací živočichové žili na Zemi v období před 252 až 66 miliony let. Tehdy pevninu ovládali především plazi a dinosauři…

A pokud jste už některý dinopark navštívili, zkuste to znovu. Všechny totiž letos přicházejí s nějakou novinkou.

Plzeň: nejstarší dinosaurus žijící na Zemi

Plzeňský dinopark, jehož rozloha je 3 hektary, najdete v lesoparku na okraji městské části Vinice a je spojen s místní zoologickou zahradou. Čeká tu na vás přes padesát prehistorických zvířat v životní velikosti, největší z nich je třiadvacet metrů dlouhý a sedm metrů vysoký Apatosaurus. Tím nejkrásnějším je pak podle návštěvníků model Tyrannosaura, který je známý i z billboardů.

Součástí plzeňského dinoparku je také dětské paleontologické hřiště s ukrytou kostrou Stegosaura, prolézačky i unikátní 3D kino, kde se promítá film Triceratops. Letošní zvířecí novinkou je jeden z nejstarších dinosaurů žijící na Zemi – býložravý Lufengosaurus. Model je to zcela unikátní, v žádném jiném českém parku totiž na něj nenarazíte.

Praha: tváří v tvář hvězdě Jurského parku

I pražský dinopark, jenž se nachází na střeše obchodního centra Galerie Harfa, se pyšní čerstvými přírůstky. Tak například se nově můžete tváří v tvář postavit nebezpečnému masožravci Dilophosaurovi, jenž byl hvězdou Jurského parku. Pražská dinosauří rodina se rozrostla ale i o robotického Pachycephalosaura, který už zdálky zaujme zabarvením a ohromnou lebkou, kterou používal jako zbraň v boji.

Snad každého tu ohromí třicetimetrový pohyblivý Diplodocus, jenž hýbe krkem, pohyblivé má i čelisti, hlavu, ocas a dokonce i dýchá. Také má v sobě zabudované čidlo, které reaguje na pohyb návštěvníka mrkáním očí.
A to není zdaleka vše. Tuto procházku, během níž se setkáte s padesátkou někdejších tvorů, vám zpestří i zvukové a světelné efekty, nechybí ani imitace močálu, mlhová stěna či tunel času. Nejmenší návštěvníci jistě ocení dětské aktivity, jakými jsou například dinohoupadlo nebo možnost dětského tetování.

Liberec: velký třesk, mlha z bažin a tropický déšť

Liberec se pyšní jediným krytým dinoparkem v České republice s celoročním provozem. A oproti ostatním nabízí i speciální efekty. Hned tím prvním bude při vaší návštěvě simulovaný velký třesk, který vás přenese v čase o miliony let zpět, prožijete i mlhu stoupající z pravěké bažiny, druhohorní bouři s tropickým deštěm, přichystaná jsou i laserová světla.

Pravidelní návštěvníci libereckého parku si určitě všimnou nové expozice nazvané DinoTerárium, kde si lze prohlédnout živé současníky dinosaurů – krokodýly čelnaté. Nově vás tu přivítá i prapředek dnešních ptáků – Archaeopteryx, který žil na konci jurského období před zhruba 151–148 miliony let na území dnešního jihovýchodního Německa.

Vyškov: dravec s obávanými čelistmi

Rovněž vyškovský dinopark má nového strážce. Obrovského štíhlého dvounohého dravce s obávanými čelistmi. Není jím nikdo jiný než masožravý Megalosaurus. Další novinkou je tu robotický kachnozobý dinosaurus Tsintaosaurus s výrůstkem na hlavě, označovaným jako dlouhý dutý roh.

Ve Vyškově se také na prehistorická zvířata můžete podívat z ptačí perspektivy. V místním adrenalinovém DinoBike – speciálně zkonstruované visuté dráze v korunách stromů – se totiž projedete na kole nad hlavami zvířat ve výšce 11 metrů! Dráha je dlouhá 312 metrů a současně se na ní může pohybovat až deset kol poháněných vlastní silou.

Ostrava: Vládce druhohor – Tyrannosaurus Rex

Pětatřicet hektarů je velký DinoPark v Ostravě, kde na vás čeká přes 30 scén se 70 modely dechberoucích velikánů, a to jak statických, tak robotických a pohyblivých. Letos mezi ně přibyl i nezpochybnitelný vládce druhohor – jeden z největších masožravých dinosaurů a zároveň jeden z největších suchozemských predátorů Tyrannosaurus Rex, který se dokázal pohybovat rychlostí až okolo 40 kilometrů za hodinu a při běhu dělal kroky dlouhé až šest metrů.

Kromě dětského paleontologického hřiště či naučné stezky je součástí tohoto dinoparku i pavilon Cesta do minulosti země, kde objevíte skutečné artefakty od starohor až po dnešek.

Stejně jako ve všech ostatních dinoparcích je i v tom ostravském DinoAquariumkino se speciálně vyrobeným panoramatickým filmem, který vás vtáhne pod hladinu divokých druhohorních moří.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor