Dětská rádia na Pigy.cz

10 vět, kterými nás babičky přivádějí k nepříčetnosti

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Tento týden jsem se sešla s kamarádkou a dostaly jsme se k tématu, které nás hodně drásá. Nevyžádané průpovídky našich maminek a tchyní směřované k výchově našich dětí. A světe, div se, zjistily jsme, že jsou tak trochu jako přes kopírák a vlastně obě slýcháme totéž a oběma nám to dost vadí. Tak schválně, jakou hitparádu „startovacích vět“ máte vy? U nás to jsou tyto:

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

1/ Tak tohle já teda neznám

S kamarádkou jsme se shodly, že asi nejhorší je tahle věta. Jednak vám tím její původkyně dávají jasně najevo, že jako matka jste neschopná, ale současně vyzdvihují své rodičovské kvality. A může se to týkat čehokoliv. Vaše dítě odmítá jídlo? „Tak tohle je teda neznám, vy jste snědli všechno, co jsem připravila,“ pronese babička. Vaše dítě aktuálně nemůže usnout, pokud nesedíte u jeho postýlky? A co neslyšíte: „Tak tohle já teda neznám. Vás jsem položila do postýlky a spali jste.“ Tahle věta vás dokonale vyšroubuje tak, že vyletíte z nuly na 100 za sekundu, že?

2/ Tohle jste vy jako malí nedělali

Alternativou je pak věta ve znění: „Tohle jste vy jako malí nedělali.“ V podstatě podobné situace. Má vaše dítě období vzdoru a vzteká se? „Vy jste se teda takhle nikdy nevztekali.“ Tohle by chtěl v ten daný moment určitě slyšet každý, nemám pravdu?

3/ Tohle sis teda blbě nastavila

Na situaci s uspáváním se pokusím demonstrovat i další babičkovskou hlášku. Uspávání dítěte vás sice vyčerpává a každodenní 30minutovka je opravdu náročná. Přesto chcete svému dítěti dopřát svou blízkost, protože když bez vás neusne, tak vás nejspíš v aktuálním období potřebuje mít vedle sebe. Přesto se z obývacího pokoje ozve od babičky věta: „To sis teda blbě nastavila, takhle to dítě uspávat.“

4/ My jsme to měli daleko těžší, nevím, na co si stěžuješ

Stěžujete si na únavu, nedostatek spánku, nedostatek času pro sebe, nedostatek inspirace, co pořád dětem vařit, apod. Pak ale místo pochopení přijde ze strany tchyně nebo matky věta, kterou fakt nechcete slyšet: „Na co si pořád stěžuješ? Vždyť my jsme u toho ještě šily a pletly dětské oblečení, protože nic nebylo, a vyvářely jsme plínky.“ Samozřejmě už ani slovo o tom, že vy například u mateřské normálně pracujete.

5/ Tohle je ta vaše dnešní výchova

Dítě neudělá na první dobrou to, co po něm babička chce, a hned je oheň na střeše. Je rozmazlené a určitě za to může ta výchova dnešních matek. Taky jste to už slyšely?

6/ Dej mu pár na zadek, a máš klid

Vaše dítě zlobí anebo se jednoduše vzteká. Vy už na něj své páky máte, ale Vaše tchyně nebo matka si neví moc rady a nahlas hlásí, že je potřeba dát dítěti pár na zadek, aby si pamatovalo, kdo je tady dospělý. Tahle teorie fyzických trestů je už asi milionkrát překonaná, ale jim to samozřejmě nevysvětlíte.

7/ Budu hlídat, ale jen jedno dítě. Všechny tři najednou si hlídejte sami

U rodin s více dětmi je ještě populární věta o počtu hlídaných dětí. Buď nechtějí prarodiče hlídat to nejmenší nebo naopak chtějí hlídat jen jedno ze tří dětí apod. Samozřejmě jim je úplně jedno, co za rozbroje to mezi sourozenci vyvolá.

8/ Měli jste mít děti dřív, teď už nás to zmáhá

V návaznosti na předchozí větu často padne i tato. Když se totiž rodičů a tchyně s tchánem zeptáte, proč nemohou pohlídat vnoučata všechna najednou, tak uslyšíte ostrou odpověď o tom, že jste si měli děti pořídit dřív. Že jako prarodiče jsou už staří a chtějí mít svůj klid.

9/ Moc to všechno řešíte

Má vaše dítě alergii na laktózu a babička mu pořád cpe pribináček? Nebo má náběh na nadváhu a od prarodičů pravidelně dostává svou dávku bonbonů? A když se vůči tomu ohradíte, tak přijde věta: „Dnešní rodiče všechno moc řeší. Dřív se žádné alergie neřešily a jak byly děti zdravé. A trocha bonbonu ještě to dítě nezabije.“

10/ Pěkně jste si ho/jí vychovali, jen co je pravda

Závěrečná věta je ironie sama a pokrývá v podstatě všechny výše uvedené oblasti. A občas se na to chce říct, asi tak jako vy jste vychovali nás. Jestli chcete něco reklamovat, začněte u sebe.

Maminky, podělte se s námi do komentářů, které věty vytáčí vás.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor