Dětská rádia na Pigy.cz

Máte sex? A mohla bych ho vidět?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Mluvit otevřeně o sexu je ještě stále pro mnoho lidí velké tabu, a to navzdory tomu, že jde o zcela přirozenou věc. Pochlubit se novým úlovkem je navíc o dost snadnější, než mluvit o problémech, které s sebou do partnerského intimního života přináší například příchod potomků. Jak ve skutečnosti vypadá sexuální život po dětech se dozvíte v dnešním článku.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

To mi nikdo neřekl

Řada novopečených rodičů bývá zaskočená, protože o sexu v těhotenství a po porodu nikdo nemluví. Zkusme teď tedy poodhalit tu roušku tajemství a podívat se, jak věci vlastně reálně fungují. Pohlavní styk v těhotenství není nijak nebezpečný ani pro matku, ani pro dítě (za předpokladu, že těhotenství probíhá normálně a váš gynekolog vám sex výslovně nezakázal), a proto není nutné se mu po celých devět měsíců úzkostlivě vyhýbat. Mnoho žen má navíc v tomto období zvýšené libido a styk si opravdu užívá. Stejně tak je ale poměrně běžné, že ženě v graviditě doteky nejsou vůbec příjemné a na intimnosti nemá ani pomyšlení. Důležité je se do ničeho nenutit a jednat tak, jak vám to vyhovuje. Zdaleka však v tomto ohledu nejde jen o nás ženy, mnoho mužů například sex v těhotenství odmítá, protože se s vědomím, že je tam uvnitř malý človíček, necítí komfortně. Je důležité o těchto věcech společně mluvit, protože celé toto období je mimořádně citlivé a emočně náročné i bez pochybností ohledně vzájemné přitažlivosti.

Jakmile je miminko na světě nastává několikatýdenní období čištění dělohy, které doprovází krvácení, které je navíc velmi infekční a je proto důležité dodržovat přísné hygienické návyky – včetně sexuální abstinence. Poté, co krvácení ustane, je možné začít opětovně sexuálně žít. Jsou páry, které takzvaně na nic nečekají a rovnou na to skočí. Někomu to trvá déle a čeká například na šestinedělní kontrolu, kdy lékař potvrdí, že je vše v pořádku. Jsou ale i ženy, které mají vinou porodního poranění při styku bolesti a návrat k sexu proto odkládají i několik měsíců.

Jakmile prolomíte ledy a vrátíte se zpět do hry, je poměrně časté, že frekvence styku oproti dřívějšku lehce poklesne. Jednak vám dá miminko v prvních měsících poměrně dost zabrat, takže pracuje únava, občas je na vině kojení a někdy je problém v načasování. Určitě se vám během mateřství stane, že se vám dítě vzbudí a volá vás právě v onu chvíli, některé děti na to mají pravděpodobně nějaký radar, protože se zákonitě vzbudí vždy, když k něčemu má dojít.

Jak si užít sex, když jste rodiče, je celkem častá otázka. Postel máte obsazenou malými vetřelci, kteří se co hodinu budí s křikem. Času je málo, únavy hodně a i když byste často moc chtěli, vidina brzkého vstávání a všech povinností pracují jako dokonalí zabijáci vašeho libida. Jak skloubit děti, práci, domácnost a intimní život, to vám zkrátka nikdo neřekne. Zkuste ale nerezignovat a snažte se na sexuálním životě s partnerem pracovat, je to často opomíjená a přitom velmi důležitá součást vašeho vztahu a rodinného života.

Kolikrát je tak akorát

Často v manželství, či dlouhodobém partnerském soužití panuje otázka, jak často je ideální mít sex. Je těžké na ni jakkoli jednoznačně odpovědět, protože je to velice individuální záležitost. Nejdůležitějším ukazatelem je, zda jsou oba partneři spokojeni. Někdo potřebuje své touhy uhasit každý den, jiní se spokojí s daleko nižší frekvencí. Důležité je o tom společně mluvit a v případě, že jsou vaše představy zcela odlišné je potřeba hledat kompromisy.

Co když to skřípe

Pokud je intenzita sexu ve vztahu velmi nízká (mluvíme v řádu mnoha měsíců a let), je na místě se zamyslet, kde je problém. Někdy páru pomůže i specializovaný poradce či terapeut. Není ale vhodné důležitost intimního života mezi partnery podceňovat a je potřeba problémy včas řešit.

Let’s talk about SEX

To, že touha časem vyhasne, je zcela běžné. Je ale nutné v takovém případě znovu najít jiskru, nestyďte se společně o vašem sexuálním životě mluvit (ano, opakuji to stále dokola). Sdělte si navzájem své nejtajnější touhy a zkuste si je vzájemně splnit. Je důležité mluvit o tom, co se vám líbí, a co zase tolik ne. Snažte se vzbudit v sobě navzájem touhu a pracujte na vašem intimním životě, protože ve vztahu je opravdu důležitý, ač se to třeba nezdá.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor