Dětská rádia na Pigy.cz

5 nejčastějších starostí maminek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Znáte to, sedíte v parku a slyšíte rozhovor dvou maminek s miminky v kočárku… Téma? Kakání, papání, spinkání atd. Jdete na fóra a facebookové skupiny pro maminky a o čem se tu diskutuje? Kakání, papání, spinkání atd. Jaké jsou nejčastější starosti, a tedy i témata hovorů maminek s malými dětmi? Připravili jsme pro vás krátký přehled.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

1/ Kojení

V prvních měsících života miminka řeší novopečené maminky zejména kojení. Někdo kojí a jde mu to krásně, má ale problémy s tím, že má až moc mléka… Jiné mamince zase kojit nejde, a tak se musí uchýlit k UM (umělému mléku). Další maminka zkouší rady všemožných laktačních poradkyň. Pak se objevují také témata uchovávání a zamražení mateřského mléka, záněty prsou apod. Zejména pro prvorodičky se jedná o citlivé téma.

2/ Papání a prospívání dítěte

Toto téma je značně podpořeno i pravidelnými návštěvami u pediatra. Ten vždy kontroluje výšku a váhu dítěte a podle tabulek hodnotí, zda vaše miminko prospívá. Některé maminky řeší, že mají moc malá miminka, jiné zase to, že jejich mazlíček ve 3 měsících obléká oblečení pro roční dítě. Každé dítě je jiné, a proto je důležité zachovat chladnou hlavu a sledovat s pediatrem jen případné kritické odchylky.

Druhou otázkou v oblasti jídla je zařazování potravin do jídelníčku dítěte. Je to víceméně téma internetových a komunitních fór pro matky. Zde matky sdílí své zkušenosti, recepty a mnohdy i fotky svých dětí, jak něco jedí. Následně se pod fotkou objeví vlna komentářů ve stylu: „Tak takovéto kousky by moje dítě v 10 měsících nepozřelo.“ Nebo z jiného soudku: „Maminky, kdy jste do jídelníčku dítěte zařadily cukr?“ „Cukr, neblázněte, to do jídelníčku dítěte patří jen v podobě ovoce,“ apod. Otázka velikosti kousků jídla pro dítě, vhodnosti cukru a jiných druhů pochutin či používání biopotravin je totiž pro maminky téma na hodiny a hodiny. Ještěže na FB přibude nový příspěvek a jedno téma nahradí jiné… velmi podobné. A maminky tak mohou opět vesele komentovat.

3/ Kakání

Obsah plínky dítěte je samo o sobě téma, které by si zasloužilo samostatný článek. Maminky se často vzájemně inspirují, jaké příkrmy a jídlo podat svému dítku, aby nemělo zácpu, nebo naopak průjem. Neméně často se řeší i to, zda se dané dítě v daný den již vykakalo a je tudíž spokojené, nebo nikoliv, a proto je celý den tak protivné.

4/ Spinkání

Přiznám se bez mučení, tohle je i moje hlavní téma. Moje dítě totiž snad nikdy nespí. Zatímco miminka mých kamarádek kolem půl roku věku spala až 15 hodin denně, můj syn se pohyboval tak sotva na deseti hodinách. Takže jsme říkali, že „čert a Toník snad nikdy nespí.“ Kamarádka zase řešila opačný problém. „Moje dítě furt spí. Kdy se má něco naučit? A není nějaké nemocné?“ Spinkání našich ratolestí je tedy také jednou ze starostí, kterou maminky vzájemně sdílí.

5/ Vývoj dítěte

Tohle téma osobně nemám moc ráda, přesto ho samozřejmě jako maminka řeším také. Ačkoliv je vývoj u každého dítěte individuální, velmi často se maminky vzájemně trumfují, co to jejich dítko už umí. „Můj kluk už leze od 4 měsíců/Moje holka chodí od 10 měsíců,“ slyšíte často říkat maminky. A když náhodou vaše dítě v roce nechodí, tak propadáte panice, zda je všechno v pořádku. K nervozitě v tomto ohledu často napomáhají i sami odborníci. Uvedu příklad jedné mé kamarádky. Její jinak aktivní chlapeček v 11 měsících nelezl. Nejenže jí pediatrička strašila a předepsala rehabilitace, ale chudák kamarádka pociťovala tlak ze všech stran. Šla s malým na plavání a tam instruktorka před všemi ostatními rodiči hlásila: „Ten váš drobek ještě neleze? Tak to děláte něco blbě, maminko, musíte cvičit.“ Šla do hudebního kroužku s ostatními rodiči: „Vám chlapeček ještě neleze? To je zvláštní… Asi je nějaký líný, že?“ Kamarádka byla zpočátku nervózní a nervozitu nechtěně přenášela i na malého. Když se uklidnila a dokázala se povznést nad srovnávání a tlak okolí, začal její syn lézt a dva týdny na to i chodit. Prostě každé dítě má na jednotlivé vývojové etapy svůj čas a ten je individuální. Ovšemže je dobré sledovat, zda se vyvíjí vše, jak má, ale je dobré to dělat s citem. Vývoj miminka nepodceňovat, ale současně nepropadat panice, když se náhodou progres nedaří dle tabulek.

Pokud jste se našla alespoň v některém z těchto témat, věřte, že patříte do skupiny běžných maminek a že na tyto starosti nejste sama. A jaká jiná témata s „kočárkovou“ kamarádkou probíráte vy? Napište nám do komentářů.

 

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor