Dětská rádia na Pigy.cz

Koronavirus v těhotenství?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Stručný průvodce dosud známými fakty ke koronaviru a těhotenství.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Přestože odborné studie zatím stále potvrzují, že koronavirus je nebezpečný především pro starší generaci a jinými nemocemi oslabené jedince, tíseň a pocit strachu padá na lidi všech věkových skupin. Je jasné, že v období těhotenství, kdy žena pod srdcem nosí další vznikající život a její smysly se s blížícím porodem stále více obracejí dovnitř vlastního těla, mohou být obavy z možné nákazy opravdu veliké. Aktuální vývoj v Česku a s ním související opatření (zákaz přítomnosti otců nebo jiné doprovázející osoby u porodu) tyto obavy rozhodně neumenšuje.

Hlavní je se i v této těžké době pokusit zorientovat. Dát si dohromady informace a uvědomit si, do jaké míry COVID-19 může ovlivňovat naše životy a kam už ho pustit nemusíme, pokud k nám skutečně nezavítá.

Proto jsem se pokusila pro nastávající maminky i jejich okolí dát dohromady zatím dostupná fakta o COVID-19 a těhotenství. Nutno říci, že vzhledem k stáří viru ještě příliš mnoho studií není a současné poznatky se ještě mnohokrát mohou měnit.

Těhotné se snadněji nenakazí

Obecně platí pravidlo, že nastávající maminky, zejména v počátcích těhotenství, mohou být k chytání různých nepříjemných bacilů náchylnější. Oslabenější mohou být právě horní cesty dýchací nebo močové cesty. Může za to snížená imunita a hormonální změny. Naštěstí se ale zatím ukazuje, že v případě koronaviru tomu tak není. Dosud je popsaný pouze jeden případ z Číny, kdy měla těhotná ve třetím trimestru těžší průběh onemocnění spojený se zápalem plic a její stav vyžadoval hospitalizaci na JIP, ale ani tento případ nevedl k předčasnému porodu.

Na druhou stranu ani slabší průběh nemoci nemusí být příjemný. Často opakovaným projevem koronaviru je horečka a suchý kašel, obojímu je rozhodně lepší se v těhotenství vyhnout. Pro nastávající maminku zároveň může být nepříjemná i úplná karanténa, která je s nemocí spojená. Autority z různých stran nám sice v těchto dnech často opakují, že doma by měl zůstat každý (nejen ti nakažení) a naprosto minimalizovat pohyb venku, nicméně právě pohyb a udržování dobré kondice jsou pro těhotné velmi důležité. Proto krátkou vycházkou, při které budete dodržovat všechna níže popsaná opatření, rozhodně nic nezkazíte.

Pro těhotné ženy platí stejná ochranná opatření jako pro všechny ostatní. Především zvýšená hygiena, častější mytí rukou, používaní dezinfekce, nošení roušky a ideálně i rukavic a dodržování odstupu od ostatních lidí minimálně 2 metry.

Je dobré se například doma předzásobit základními léky a drogerií, a pokud musíte do obchodů, tak spíše do těch menších, kde se nepotkáte s tolika lidmi. Nicméně úplně nejlepší je dnes veškeré nákupy řešit online a ven chodit skutečně jen na tu procházku.

Virus se nepřenáší z matky na plod

Na světě je zatím popsáno jen velmi málo případů těhotných pozitivních na COVID-19, proto není možné dělat nějaké jasné závěry. Naštěstí současné poznatky o koronaviru a těhotenství se jeví spíše optimisticky. V žádném z případů nedošlo k přenosu z matky na plod, a to ani v průběhu těhotenství skrze placentu, ani během porodu například v porodních cestách. Virus zároveň nebyl objeven ani v mateřském mléce. Bohužel ale zatím nelze ani vyloučit, že korona může mít nějaký negativní vliv na novorozence, a to i v případě, že se u něj nákaza neprokáže. Pro tuto úvahu ale zatím neexistuje dostatek dat. V Číně byl popsán pouze jeden případ, kdy se dítě po porodu také nakazilo, ale s největší pravděpodobností k tomu došlo až v nemocnici.

Porod, kojení a raná péče o miminko

Bavíme-li se o zdravé ženě, která porodí zdravé dítě, pak ani v současné době není žádný důvod k tomu nějak narušovat bonding a vůbec nepřetržitý kontakt maminky a miminka od úplného začátku. Každá rodička ale nyní musí počítat s tím, že z důvodu ochranných opatření, které nařídila vláda ČR, nebude moci k porodu doprovodit manžel ani jiná osoba. Některé porodnice umožňují alespoň krátkou návštěvu otce hned po porodu na porodní místnosti, ale stále ve většině zařízení platí úplný zákaz. Zároveň je v některých zařízeních nutné mít roušku i během porodu. To se jeví jako velmi kontroverzní a už samotná představa může být dosti nepříjemná, nicméně některé porodnice jsou uzpůsobeny tak (obzvlášť tam, kde jsou jednotlivé porodní boxy oddělené pouze plachtou), že z hygienických důvodů to jinak nejde. Bližší informace vždy najdete na stránkách porodnic.

ROZHOVOR  s primářkou z Motola: Co očkování a kojení v době koronaviru?

V Česku zákaz přítomnosti otce u porodu vzbudil velkou vlnu nesouhlasu, a je tedy otázkou času, jak dlouho v této podobě potrvá. Je pravda, že zdaleka nejsme první stát, ve kterém se k takovým opatřením přikročilo, nicméně častěji je ve světě zavedený režim, kdy jsou v porodnicích úplně zakázané návštěvy, ale k porodu otec může.

Naštěstí v Česku není zatím zaznamenaný žádný případ nastávající rodičky pozitivní na COVID-19. Porodnice se nicméně i na tuto variantu musí nachystat. Je jasné, že takový porod by probíhal pod mnohem větším dohledem a v separaci, jak uvedl i porodník Antonín Pařízek v rozhovoru pro DVTV.

Jak to řeší v Asii? Odloučení po porodu

V některých asijských státech se v případech, kdy porodila nakažená žena, dítě na 14 dní separovalo a dostávalo od maminky pouze odstříkané mléko. Nicméně WHO (Světová zdravotnická organizace) upozorňuje, že rizika spojená se separací mohou v raném vývoji dítěte a při vytváření vzájemných vazeb nadělat větší škody než potenciální riziko nákazy. Nemocná novopečená maminka samozřejmě musí dodržovat přísná hygienická opatření (roušku, rukavice) a je v manipulaci s dítětem mnohem více závislá na pomoci ostatních. Důležitý je v takových případech i odborný dohled, ale i přesto úplná separace dítěte od matky není nutná.

Po příchodu z porodnice domů obvykle rodiče s miminkem navštěvují přibližně jednou týdně pediatra a po šestinedělí se intervaly začnou prodlužovat. Je pravděpodobné, že v současné situaci bude možné se s lékařem domluvit na jiném schématu návštěv, aby novorozenec byl co nejméně mimo bezpečí domova. Speciální celoplošné opatření v tomto ohledu zatím zavedeno nebylo, a tak je to věcí dohody s konkrétním zdravotníkem.

Zdroje článku:

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor