Tak jako každá mince má dvě strany, jsou mezi lidmi dva názory na biopotraviny. Jedni je odsuzují a nevidí v nich nic jiného než předražené jídlo a ti druzí v nich vidí budoucnost. Předtím než se však přikloníte na některou z těchto stran, vydejte se do obchodu se zdravou výživou a ochutnejte sami, zda vás biopotraviny osloví. Jedině takto si můžete udělat reálný názor vycházející jen z vašeho rozhodnutí. Možná je na to právě teď vhodný čas, září je totiž měsícem biopotravin.
Sdílej článek
A jak by vlastně mohl vypadat takový jednoduchý jídelníček s biopotravinami?
Snídaně: jogurt s pohankovými lupínky a medem
Ráno můžete začít zdravou snídaní, která bude chutnat i vašim dětem. Do bílého jogurtu (klidně může být i bio kozí jogurt) dejte několik lžiček bio pohankových lupínků, přidejte rozinky, směs oříšků nebo lžičku medu od poctivého včelaře. Vše zamíchejte a rovnou konzumujte.
Oběd: bramborová kaše a placky z bulguru s červenou čočkou
Na oběd si můžete dopřát bramborovou kaši a placky z bulguru s červenou čočkou. Příprava je velmi jednoduchá a výsledek výborný. Připravte bulgur dle základního receptu na obalu. Po dovaření nechte vychladnout a jen přidáte vajíčko, zahustíte troškou špaldové mouky a můžete začít tvarovat placičky. Ty ještě lehounce popraště špaldovou moukou a můžete začít do zlatova opékat. Placky po usmažení mají lehce oříškovou chuť a hodí se například i místo masa do hamburgerů. Pokud na zahrádce najdete ještě trochu pažitky na posypání, dotáhnete toto jídlo k dokonalosti.
Lehka večeře: bio sendvič s bylinkovou pastu
Díky praktickému balení se pasta výborně roztírá. Dokonce s ní můžete ozdobit i slané dorty. Chutnat bude určitě na chlebových pohankových plackách.
_tip_
Biopotravinu poznáte podle loga umístěného na obale výrobku. Výrobky kontrolované v ČR mají zelenou „biozebru“ – tedy pruhovaný půlkruh s nápisem „Produkty ekologického zemědělství“. Výrobci biopotravin v EU používají logo listu vytvořeného z bílých hvězdiček na zeleném poli.