A je to tady, porod mě čeká každým dnem a tak se k němu ubírá většina mých myšlenek. Většinou jde o obavy – bude to bolet? Zvládnu to? Bude všechno v pořádku? Obavy zároveň doprovázejí motlitby hlavně za zdraví miminka. V druhém plánu také za sebe a partnera. Ale v porodním plánu, o kterém píšu v dalších řádcích, jde o představu či přání budoucí maminky, jak by měl porod ideálně probíhat.
Sdílej článek
Nejspíš si budete říkat, že taková věc přece nejde naplánovat – a do jisté míry máte pravdu. Přesto je možné si sepsáním několika důležitých bodů udělat určitou přípravu a jejich prostřednictvím seznámit personál porodnice s vaší představou. Samozřejmě berte v potaz, že během porodu mohou nastat komplikace, které budou v rozporu s vaším přáním, ale pokud to jen trochu půjde, měli by vám vyjít vstříc.
Jedná se zejména o tyto body:
1. Doprovod k porodu
Dnes je naprosto běžné, že vás bude doprovázet a podporovat vám blízká osoba a je jen na vás, bude-li to partner, maminka, sestra, dula, či si porodem budete chtít projít sama. Můžete zmínit i to, do jaké fáze svůj doprovod na sále chcete. Někteří muži si možná vydechnou, když je na poslední část porodu požádáte o jejich odchod na chodbu.
2. Císařský řez
V ČR si císařský řez nemůžete (alespoň oficiálně) zvolit jako alternativu k přirozenému porodu. Pokud by se ale během něj objevily komplikace, je dobře když bude personál vědět o vašem souhlasu.
3. Holení
Pokud jste na něj zvyklá, asi vám to připadá jako zbytečná otázka, ale ani příznivkyně přirozeného vzhledu se do něj nutně nemusí nutit.
4. Klystýr
Pro někoho může být nepříjemnou záležitostí jeho zavedení, ale kdo by chtěl sebe i personál (nemluvě o doprovodu) vystavovat trapné situaci spojené s vyprazdňováním během porodu?
5. Medikace u porodu
Nejsem žádný velký hrdina, takže se k anestezii (epidurálu) budu hlásit, ale jste-li statečná a miminko nechcete vystavovat chemii, je to na vás.
6. Nástřih hráze
Neberte ho jen jako nutné zlo. Někdy může být ostrý řez lepší a šetrnější, než spontánně vzniklé trhliny, které se hůře hojí. Zkuste se věnovat prevenci – masáži hráze speciálním olejem pro tyto účely. Hráz je poté elastičtější a vydrží větší tlak. Případně cvičte s Aniballem.
7. Urychlení porodu
Ani v tomto případě není rada jednoznačná, spontánní průběh je samozřejmě lepší, ale pokud by dítěti hrozilo nebezpečí, třeba z důvodu dechové tísně, je lepší mu pomoci každým způsobem.
8. Pozice pro porod
Nejspíš jako prvorodička dopředu netušíte, jaká poloha vám bude vyhovovat, nechte si proto tento bod otevřený.
9. Řízené nebo spontánní tlačení
Některá žena se raději bude řídit intuicí, pro jinou může být příjemnější rada personálu.
10. Setrvání děťátka u matky
I v tomto bodě je dobré informovat o tom, že například chcete, aby bylo dítě co nejdéle s vámi. Jeho okamžité odloučení od matky a následné mytí a vyšetřování jsou pro něj pochopitelně stresující. Můžete tedy požádat o to, aby ho na vyšetření doprovodil váš partner či osoba, která s vámi bude u porodu.
11. Pupečník
Může se z něj odebrat krev a nebo se může nechat dotepat. Odebraná krev se pak může použít na dárcovské účely a nebo přímo pro vaše dítě. Dotepání pupečníku znamená, že jste s dítětem i po porodu spojení pupeční šňůrou až do chvíle, kdy sám dotepe a teprve pak se stříhá. Doba dotepání je různá, může trvat minuty až hodinu.
12. Nadstandardní pokoj
Je celkem pochopitelné, že v této důležité a intimní situaci stojíte o soukromí, ideálně ji sdílet s partnerem. Pokud to vaše porodnice a finanční možnosti dovolí, lze nadstandard jen doporučit. Jsou ale i ženy, které chtějí první dny prožít ve společnosti dalších maminek.
V porodním plánu by se mělo objevit všechno, co je pro každou z vás důležité, takže pokud jsem něco nezmínila, stačí doplnit. Porodní plán by porod neměl komplikovat, ale naopak všem usnadnit. Tak si držme palce!