Mému synovi bylo ADHD diagnostikováno už před pátými narozeninami a tehdy nás poprvé neurolog poslal na EEG. Vyšetření v podstatě proplakal a byla to pro něj hodně nepříjemná zkušenost. Co můžete udělat, aby to mělo hladký průběh? Přečtěte si několik cenných rad, které vám pomohou sebe i dítě na EEG připravit.
Sdílej článek
Co je EEG a proč se u dětí s ADHD provádí?
EEG neboli elektroencefalograf je přístroj, který umí zaznamenat aktivitu mozku pacienta pomocí elektrod umístěných na povrchu hlavy. Poté, co s dítětem absolvujete běžné neurologické vyšetření, vám neurolog napíše žádanku a pozve vás do EEG laboratoře. Tam laborantka (vyškolená zdravotní sestra) provede vyšetření. Přestože ani odborníci nemají jednotný názor na spolehlivost a odůvodnění provádění tohoto vyšetření, stále je běžně doporučováno lékaři jakožto jedna z diagnostických metod poruchy pozornosti.
Co je potřeba udělat před vyšetřením
- Několikrát důrazně dítěti vysvětlete, že vyšetření nebolí.
- Dohlédněte na to, aby dítě bylo dostatečně vyspané a odpočaté.
- Umyjte mu hlavu. Ráno nepoužívejte žádné gely, laky na vlasy nebo tužidla.
- Večer před EEG nedávejte dítěti žádné léky, které by mohly ovlivnit jeho pozornost (vyjma pravidelně užívaných léků).
- Snídaně by měla být bez zbytečných cukrů. Vyhněte se slazeným nápojům apod.
Průběh vyšetření EEG
Dítě se nejprve posadí a na vlasy je mu aplikován průhledný vodivý gel. Nikterak nezapáchá, nešpiní, nemusíte se toho bát. Potom sestra na hlavu umístí čepičku s elektrodami (s barevnými drátky) a dítě vyzve, aby se položilo na lehátko. Musí ležet v klidu se zavřenýma očima. Nemělo by mluvit, brečet nebo zrychleně dýchat (pokud ho k tomu sestra nevyzve). Po několika minutách je dítě vystaveno blikajícímu světlu. Přibližně po dalších pěti minutách je dítě vyzváno, aby otevřelo oči a sledovalo předmět v místnosti. Potom opět jen leží v klidu. Může být také požádáno, aby dýchalo pouze nosem, pak zase jen ústy.
Po 15 až 20 minutách je hotovo. Délka vyšetření se může lišit podle toho, jak dítě spolupracuje. Po vyšetření se čeká na výsledky a následně můžete s dítětem odejít domů, nemá žádná omezení. Může se věnovat běžným denním činnostem. Jediné, co vás čeká, je mytí vlasů. Budou od gelu hodně ulepené.
Připravte se i na variantu, že dítě nebude spolupracovat
Najděte si na internetu základní informace a pár obrázků dětí s čepičkou s elektrodami na hlavě. Lze najít i videa na YouTube (většina z nich je v angličtině). Důležité je dítěti ukázat, co ho čeká, protože to pro něj opravdu může vypadat strašidelně.
Hodně záleží na věku vašeho dítěte. U malých dětí do 5 let je dobré vzít si s sebou knihu a číst pohádku. Můžete na dítě klidným a monotónním hlasem promlouvat, přispěje to k jeho psychické pohodě. Je nutné dítě udržet v klidné poloze, pokud možno nerozrušené.
Můj syn toto vyšetření absolvoval, když mu bylo 4 a půl roku. Hodně se bál, pobrekával, byl celý v křeči a moc se to nepovedlo. Byl vystrašený a sestra, která vyšetření prováděla, pro to bohužel neměla moc pochopení a stále mu jen opakovala, ať je v klidu. Překvapilo mě to, protože jsme přece byli v zařízení, kde se věnují dětem s různými neurologickými potížemi. Předpokládala jsem, že byla na tyto situace vyškolená. Přes veškerou mou snahu se syna nepodařilo uklidnit. V případě, kdy EEG záznam nemá dostatečnou vypovídací hodnotu, neurolog si vás pozve na vyšetření znovu.
U starších dětí (řekněme od 6 let) už by neměl být s průběhem vyšetření problém. V tomto věku děti spolupracují celkem dobře. V lednu tohoto roku jsme vyšetření se synem podstoupili podruhé. Synovi jsem vše znovu vysvětlila a požádala ho, aby tentokrát zkusil vše hodit za hlavu a poslouchal sestřičku. Synovi je teď 7 let. Proběhlo to úplně bez problému. Dokonce zvládl jít tam sám a já čekala venku v čekárně. Někdy je to lepší, protože přítomnost rodičů může děti rozptylovat. Pokud dítě není nějak zásadně proti, zkuste ho nechat jít samotné, když vás o to sestra požádá.