Nedávný závěr výzkumu Světové zdravotnické organizace přinesl alarmující informace: Počet dětí s nadváhou se u nás za posledních patnáct let výrazně zvýšil a podíl malých tlouštíků v populaci dosáhl nového maxima. Co s tím?
Sdílej článek
Zatímco v západní Evropě se daří růst obezity zastavit, u nás počty obézních dětí stále rostou. Nadváhu má totiž v Česku zhruba čtvrtina patnáctiletých chlapců (v roce 1998 to bylo devět procent) a třináct procent dívek.
„Ano, problém s váhou mají víc kluci, protože se na tom podílí dvě složky. Výživa, kterou si dívky možná víc hlídají, a pak pohyb,“ uvádí Zdeněk Hamřík z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, která se na studii podílela.
Na vině jsou rodiče
Kde je kámen úrazu? Nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky. Někomu to možná může připadat jako stále dokola opakující se téma, ale bohužel čísla dokazují, že mnozí rodiče na rady odborníků moc nedají. A pak se kolikrát diví, že z jejich potomka se pomalu, ale jistě stává valící se koule.
Na dětské obezitě se jednoznačně podepisují rodiče. A chyby začínají dělat už v období do tří let věku potomka. Malé dítě je podle Zdeňka Hamříka totiž nastaveno tak, aby poznávalo svět jak z hlediska rozvoje osobnosti, tak i pohybu.
„Rodiče děti odmala dávají na dlouhou dobu do nosítek, přivazují je do autosedaček nebo je usazují k tabletům a televizi. Motorika, kterou v tomto věku rozvíjejí, je přitom naprosto zásadní. Všechny chyby, které u svých dcer a synů zafixujeme, se s nimi ponesou celý život. Proto říkáme NE tabletům a to samé platí pro televizi,“ uvedl Zdeněk Hamřík v jednom rozhovoru.
Kroužek jednou týdně není záchrana
Aby nedošlo k omylu – návštěva sportovního kroužku jednou týdně nic nezachrání. Podle odborníků je nejdůležitější přirozený každodenní pohyb. A ten ratolestem prostě chybí. Ve volných chvílích totiž raději dávají přednost moderním technologiím.
A když už by se děti mohly pohybovat – třeba každý den chodit pěšky do školky či školy – opět zasáhne rodič, který z nedostatku času raději prcka odveze autem. „Děti by se denně měly hýbat alespoň hodinu,“ nabádají specialisté na dětský zdravý životní styl.
Ruku na srdce, jak jsou na tom vaše děti? Mají dostatek přirozeného pohybu?
_tip_