S blížícím se porodem začínáme být my, maminky, nervózní a raději se zdržujeme doma, co kdyby se dítě rozhodlo přijít na svět třeba v obchodě? Když už je ale pár dní po termínu, doktoři začínají hrozit vyvolávaným porodem. Jak probíhá a jaké existují varianty?
Sdílej článek
Hamiltonův hmat
Jde o úkon, kdy lékař rukou uvolní dolní část plodových obalů od pánevního vchodu, čímž se stimuluje děložní činnost a porod se rozjede. Mohou za to prostaglandiny, hormony, které se právě Hamiltonovým hmatem vyplaví. Samotná akce není moc příjemnou záležitostí. Pamatujte na to, že než vám ho lékař provede, musíte souhlasit!
Prasknutí plodové vody
Další z možností, jak miminku pomoci ven, je píchnutí plodové vody, které spustí kontrakce. Pokud se i přesto nic nestane, na řadu přichází podání oxytocinu, který je téměř zárukou spuštění porodu.
Dilapany
Jde o gelové tyčinky, které se zavedou do čípku. Jejich působením, většinou přes noc, se čípek pootevře a pomalu připraví porodní cesty k porodu.
Prostaglandinové tablety
Jde o tablety, které se zavedou do vagíny, vyvolají kontrakce a pomohou k dozrání porodním cestám. Podávají se různě, podle toho, jak jsou porodní cesty připravené k porodu, jejich podání se může i opakovat, pokud by na ně tělo prvotně vůbec nezareagovalo.
Říká se, že vyvolávaný porod je rychlejší, ale bolestivější, souhlasíte? Napište nám do komentářů!
_tip_