Dětská rádia na Pigy.cz

Co do výbavičky rozhodně nepořizovat

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Abych byla upřímná, novorozenec toho ke své spokojenosti příliš nepotřebuje, úplně mu stačí maminka, nějaké teplé místečko na spaní a pár kusů dupaček. Kdo by se ale netěšil na chystání výbavičky? Pokud jste organizovaná a pečlivá povaha, pravděpodobně chcete mít vše nachystáno před příchodem miminka na svět. Než ale vyrazíte na nákupy, přečtěte si tento článek. Dozvíte se v něm, které věci je lepší pořídit až po porodu a které jsou z hlediska psychomotorického vývoje dítěte vyloženě nevhodné a je lepší je nepořizovat vůbec.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Na trhu je dnes k dostání doslova gigantické množství nejrůznějších miminkovských produktů a zejména prvorodičkám se z toho vybírání často zatočí hlava. Marketingové kampaně navíc útočí na budoucí rodiče ze všech stran a ti pak mají pocit, že bez všech těch vychytávek a vymožeností jejich miminko zkrátka nemůže být. Maminky proto už v těhotenství nakupují jako zběsilé a po narození miminka zjišťují, že bez řady věcí by se úplně klidně obešly.

S čím počkat až po porodu?

1/ Zásoby plen

Možná si říkáte, že pořádná zásoba plen bude potřeba. Souhlasím. Je ale lepší s nákupem počkat, až bude vaše miminko na světě. Často se totiž stává, že některá značka miminku prostě nesedne. Je proto lepší pořídit nejprve menší balení a až poté případě pleny dokoupit.

2/ Kosmetika

Stejně tak i kosmetiku je nejlepší volit podle typu kůže miminka. Raději vyzkoušejte více značek a produktů a uvidíte, co bude vašemu miminku nejvíce vyhovovat.

3/ Botičky

Je to lákavé, kdo by se netěšil na výběr prvních botiček? Navíc jsou tak roztomilé! Boty je ale rozhodně nutné kupovat až ve chvíli, kdy jsou potřeba, a výběr podřídit hlavně tvaru nožičky dítěte. Nezáleží pouze na její délce, ale také na její šířce, a to hlavně v prstové části. Při pořizování bot je proto velice důležité vše pořádně ozkoušet.

4/ Lékárnička

Nevybavujte si dětskou lékárničku příliš dlouho před porodem, léky jinak pravděpodobně expirují dříve, než je budete potřebovat.

Co raději nepořizovat vůbec?

1/ Tvarovaná lehátka na koupání

 Předformovaná lehátka nejsou pro nesedící dítě příliš vhodná, lepší je pořídit takové, na kterém dítě leží rovně.

2/ Bezkontaktní teploměr

Ani ten nejdražší bezkontaktní teploměr nezměří teplotu zcela přesně. U nejmenších dětí potřebujeme znát naměřenou hodnotu na desetiny, proto je lepší volit digitální teploměr s gumovou špičkou.

3/ Nosítko s dítětem hledícím vpřed

Na trhu neexistuje žádné vhodné nosítko tohoto typu, které by bylo zároveň ergonomické pro nošení nejmenších, samostatně nesedících dětí.

4/ Chodítko

 To, že chodítka nejsou pro děti vhodná ani bezpečná, již potvrdila ve svém vyjádření i Česká pediatrická společnost.

5/ Jídelní židle, ze které dítěti nohy volně visí

 Aby dítě správně sedělo, je potřeba opora pro nožičky. Židličky, ze kterých dětem nohy volně visí dolů, proto nejsou vhodné. Správný sed vypadá tak, že v loktech i kolenou má být pravý úhel. Nejlepší je proto zvolit židličku, která se dá v průběhu času přenastavovat podle toho, jak dítě roste.

6/ Koupací kyblík

Většina maminek již ví, že předčasné posazování škodí. Tento typ vaniček je proto vhodný až pro samostatně sedící dítě.

7/ Pásky na držení hlavičky v autosedačce

Pásky pro držení hlavy dítěte v autosedačce mohou při nárazu způsobit vážný úraz. Navíc nejsou dle dostupných informací homologovány, raději je proto nepořizujte.

 

Trochu se v tom ztrácíte a máte obavy, abyste svému miminku nákupem nevhodných produktů neublížili? Poradím vám sledovat u vámi vybraného zboží všechny dostupné certifikáty, ty vám ohledně vhodnosti hodně napoví.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor