Dětská rádia na Pigy.cz

Společné spaní s dětmi. Ano, nebo ne?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Vaše miminko neumí samo usínat a spí s vámi v manželské posteli. Pohodlně ho nakojíte, kdykoli má v noci hlad. Vedle něj leží manžel a všichni láskyplně usínáte v objetí. Zažíváte neuvěřitelné pocity společného štěstí. Co-sleeping má své zastánce i odpůrce. Pojďme se podívat na to, jaké mohou být výhody, ale i nástrahy společného spaní s dětmi.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Výhody 

Budování vztahu s dítětem

Pro miminko je naprosto přirozené cítit mámu všemi smysly. Moct se jí dotýkat, cítit její vůni, slyšet její hlas a pít její mateřské mléko. Přestože už není v matčině lůně, vyžaduje podobné podmínky, na jaké bylo zvyklé, a především potřebuje matčinu blízkost. Podle kontaktního rodičovství Williama Searse začíná budování vazby mezi matkou a dítětem už bondingem v porodnici a pokračuje právě častým fyzickým kontaktem, kojením na vyžádání nebo společným spaním. Děti jsou tak lépe chráněny před stresem, jsou vyrovnanější a mají lepší základ pro zdravý vývoj. Kontaktní rodičovství je náročná metoda, ve které si každý rodič musí stanovit své vlastní hranice. Rodič se totiž celkem snadno stává tak trochu otrokem dítěte a tomu je rozhodně potřeba předejít.

Upevnění vazeb v rodině

Dodnes mám v živé paměti ranní idylku, kdy jsme se vedle sebe probouzeli a všichni se k sobě tulili. Syn se vrhl na tátu a pořádně mu zválcoval obličej. Bylo to krásné období, které nás sblížilo. Po čase jsme ale museli hledat kompromis. Po více než roce, kdy nás syn každou noc obdarovával nevinnými kopanci do hlavy a roztahoval se přes celou postel, pohár trpělivosti přetekl. Když měl syn rok a půl, pořídili jsme mu velkou postel a vytvořili doma takové „super lože“. Měli jsme alespoň všichni dostatek místa a kvalita spánku i nálada v rodině se výrazně zlepšila.

Kvalitnější spánek

Ačkoli to zní možná paradoxně, někdy je společné spaní, a to nejen v jedné místnosti, ale v jedné posteli, jedinou možností, jak se vůbec aspoň trochu vyspat. Některé děti bohužel opravdu hodně trápí růst zoubků, zažívání nebo jsou neklidné z jiného důvodu. Spaní vedle mámy dítě uklidní a je lepší ho mít u sebe, než muset každých 10 minut vstávat a jít k postýlce nebo dokonce do jiné místnosti.

Nevýhody

Ztráta intimity a odcizení s partnerem

Dokážete si s partnerem najít chvilku pro sebe kdekoli a kdykoli je to možné? Pak není vůbec problém, když všichni spíte společně. Když je však manžel vykázán z ložnice a musí spát v jiné místnosti, například protože v noci chrápe a budí dítě, je to nepříjemné. V tu chvíli už to pro něj přestává být společné spaní. Je to prostě a jednoduše oddělené spaní. Samozřejmě existují i otcové, kteří dítě v posteli nestrpí a matka odchází spát za dítětem (třeba spí na matraci vedle postýlky). Ztráta intimity může být pak začátek konce vztahu. Je to další zatěžkávací zkouška, které během rodičovství budete vystaveni. Nedovolte, aby vám co-sleeping nějak drasticky narušil hezké chvíle s partnerem. Snažte se i v nejtěžších dobách zachovat intimitu. Nejde jen o samotný akt lásky, jde o společné aktivity všeho druhu, během nichž si budete blízcí a na chvíli nebudete máma a táta.

Trpělivost se vyplácí. Jednou to skončí!

Letos to bude osm let, co jsem se stala mámou. Naše manželské hnízdečko lásky stále často navštěvuje nezvaný host. Dcera (4 roky) každou noc cca ve 2 ráno přicupitá do ložnice a spí po zbytek noci s námi. Můj spánek je nekvalitní. Kdykoli je nemocná, chce spát se mnou a roztahuje se přes celou postel. Nemohu říct, že nás to těší, náš intimní život tím opravdu trpí, protože jsem neustále špatně vyspaná a bez energie. Ale jedno vím jistě. Jednou to skončí. Syn se cca ve 4,5 letech zcela osamostatnil, začal krásně sám usínat a přestal za námi chodit do ložnice. Pevně věřím, že u dcery se to také brzy samo zlomí a vše se zlepší. Nebudu vám tedy nalhávat, že jsme spokojení rodiče. Naše děti spokojené jsou, dáváme jim maximum, ale náš vztah to poznamenalo a následky jsou patrné dodnes. Jsme však trpěliví. Musíme. Nad vodou nás drží nekonečná láska k dětem a k sobě navzájem, tolerance a komunikace.

Pokud tedy máte sebemenší pochybnosti, že by co-sleeping mohl vyvolat ve vašem vztahu krizi, udělejte maximum pro spokojenost vás všech. Dítě potřebuje především spokojené rodiče, kteří mu zajistí harmonické prostředí pro růst a vývoj. Dříve nebo později přijde ten čas, kdy budete chtít, aby dítě spalo již ve své postýlce.  Každé dítě je ale na tento krok připraveno v jiném věku. Můžete jej zkusit namotivovat tím, že pojedete společně vybrat postýlku, povlečení a nalákáte jej na nový pelíšek. Jistě vymyslíte způsob, jak dítě postupně dostat pryč z vaší postele.

 

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor