Sedím v křesle v kuchyni. V mé náruči si hoví synek, který už se mi do náruče ani zdaleka nevejde celý. Nožičky mu čouhají ven a já ho šimrám na chodidlech a hraji si s jeho prstíky, zatímco on se kojí. Je nám oběma příjemně, protože je to naše chvilka. Jenže takové harmonické okamžiky čím dál častěji střídají situace, kdy už nám tak příjemně není.
Sdílej článek
Troufám si tvrdit, že drtivá většina nastávajících a novopečených maminek si přeje kojit své dítě. Existuje mnoho návodů a rad o tom, jak s kojením začít i jak se popasovat s případnými počátečními nesnázemi. Ale co dělat, když máte pocit, že už byste pomalu chtěla přestat, ale vaše dítě se k tomu ani zdaleka nemá? Na koho je možné se obrátit pro radu, která vám skutečně pomůže kojení ukončit (neboli, jak se říká, dítě odstavit), nebo vám naopak dodá sílu, odhodlání a důvody proč s kojením nepřestávat?
Sama mám k tomuto tématu velmi osobní vztah především proto, že jsem stále aktivně kojící máma. Jenže bych lhala, kdybych tvrdila, že i po dvou a půl letech (a to počítám pouze druhého syna, ve skutečnosti je to pět let) mě to vždy baví a dokážu v tom vidět smysl. Naopak, když mě v noci snad už po sté šmátrá drobná ručička ve výstřihu, dokud nevydoluje prso, ke kterému se malý neurvalý vetřelec může přisát, přísahám, že mám chuť vyletět z kůže a okamžitě s tím seknout. Proto jsem téma článku vzala jako znamení shůry, že bych si třeba díky jeho psaní mohla sama pro sebe najít uspokojivou odpověď na tuto záludnou otázku.
Vraž mu lahev!
Velmi rychle mi došlo, že toto hledání nebude vůbec snadné, o odstavu se totiž příliš nemluví. Nelze sestavit seznam jednoduchých praktik, které vám rychle pomohou kojení ukončit, protože žádné jednoduché praktiky neexistují. Nebo možná nakonec existují, ale je třeba je pečlivě vybírat. Jinak se vám také může stát, že skončíte s kajenským pepřem na bradavkám nebo s dítětem, které po odstavu udělá velký vývojový krok zpět, jak varovala jedna z laktačních poradkyň Eva Labič, kterou jsem k tématu oslovila.
Lidé ve vašem okolí vám budou dávat mnoho „skvělých“ rad typu: „Odjeď pryč!“ nebo „Vraž mu lahev!“ a podobně, protože druzí zajisté nejlépe vědí, jak byste se vy měli zachovat. Kdy je nejlepší čas přestat kojit? A kdy je naopak lepší, přenést se přes případnou krizi a kojit dál? V hlavě mi vybouchlo milion otázek, na které chci znát odpovědi.
Protože nechci jen hledat babské rady, rozhodla jsem se vzít to více do hloubky a postupně shromažďovat informace od odborníků a rodičů s dlouholetou kojící praxí. Postupně se tak můžete těšit na několik článků a rozhovorů na toto žhavé, mnohdy kontroverzní, ale přitom naprosto přirozené a obyčejné téma, jakým je právě kojení.