Máte pocit, že se z Vánoc staly jen oslavy konzumu? Vadí vám, že po každých svátcích vyhodíte jídlo, které se nespotřebovalo, kila balicích papírů a k tomu levné plastové hračky, jež se na druhý svátek vánoční už stihly rozbít? Zkuste letos úspornější Vánoce bez plýtvání.
Sdílej článek
Nakupování dárků
Vánoce mají spoustu krásných tradic. Jednou z nich jsou dárky – kdo by nechtěl dostat něco pěkného a sám obdarovat jiné? Jak už to tak ale někdy bývá, i milý zvyk se často může zvrhnout. Jsme na nervy, protože nás před Štědrým dnem čeká nakupování v přeplněných obchodech, často nevíme, co komu koupit, protože všichni všechno mají, a nakonec pod stromečkem objevíme něco, co nás možná moc nepotěší nebo dokonce zklame. A tak to strčíme do skříně. Ostatní možná totéž udělají s našimi dárky. Ruku na srdce, tohle JE plýtvání.
Řešení není jednoduché. Zkuste se domluvit s ostatními a vyzvědět, co přesně by si přáli. Naznačte babičce, že možná je lepší koupit jednu kvalitnější hračku pro batole než deset levných blbůstek. Ani domluva nemusí být zárukou, ale aspoň to můžete zkusit.
Zkuste se zamyslet s dětmi, zda je nutné následovat nejnovější trendy a kupovat zrovna tuto hračku/tento merch. Může se totiž stát, že mikina s logem seriálu už bude za tři měsíce „trapná“ a po hračce, kterou „mají všichni“, za pár týdnů nikdo ani nevzdechne. Promyslete společně, jestli není lepší pořídit stavebnici/deskovku/knížku, které si uchovají svou hodnotu mnohem déle.
Přece jen jste dostali něco, co nespotřebujete, nebo vám nesedí? Dejte to na charitu, do bazaru nebo vyměňte se sousedkou.
Nakupování potravin
Napekla jste 15 druhů cukroví, ale zatímco před Vánoci jste ho musela chránit vlastním tělem, aby vydrželo před nenechavci, zdá se vám, že okolo sedmadvacátého už ho nikdo nechce jíst a na Silvestra už vůbec ne? A tak unaveně vydrží do ledna a pak ho nasypete slepicím? Zbytek bramborového salátu a kus ryby po svátcích pravidelně vyhazujete, protože už se zase nesnědl?
Promyslete realisticky svou situaci. Jestliže víte, že minulý rok se cukroví nedojedlo, udělejte ho letos o třetinu nebo polovinu méně. Pokud hned po Štědrém dni odjíždíte na rodinné návštěvy a pár dnů nebudete doma, nemusíte chystat zásobu bramborového salátu na čtyři dny. Sepište si druhy cukroví i jejich množství, napište si také vánoční menu a další dobroty a nakupujte podle tohoto seznamu. Nenechte se zlákat různými nabídkami typu 3+2 zdarma ani ovocem ve slevě. To, co nekoupíte, nebudete muset vyhodit.
Pokud vám přeci jen něco zbude, zvažte, zda se to nedá třeba zamrazit. Třeba si pak v březnu na zbylém cukroví rádi pochutnáte.
Balení dárků
Máloco má tak krátkou životnost jako vánoční balicí papír. Koupíte ho, zabalíte dárky, možná si uděláte hezkou fotku stromečku, ale pak už se všichni nadšeně vrhnou na rozbalování a z papírů je rázem hromada odpadu. Možná si vzpomenete, že naše babičky balicí papír během rozbalování netrhaly ani nemuchlaly, pečlivě ho znovu složily a uschovaly a vy jste možná příští rok dostala dárek v papíru s umně schovanými nápisy jmen z minulých let. Nejspíš vám to přišlo trapné, zpětně lze ale rozhodně říct, že to bylo o dost víc ekologičtější než naše dnešní počínání.
Jak tedy balit bez plýtvání? Skvělým řešením by bylo dárky prostě vůbec nebalit, ale chápeme, že to s malými dětmi asi není úplně nejlepší cesta. Můžete ale místo balicích papírů zvolit dárkové taštičky. Ty se většinou nijak nepoškodí a dají se použít víckrát. V rodině máme takové putovní, které krouží mezi babičkou s dědečkem, švagry a námi. Dárek vyndáte, taštičku necháte a příští Vánoce či narozeniny ji pošlete dál.
Je nám jasné, že jsme zdaleka nevypsali všechny nápady, jak letos udělat Vánoce trochu více ekologičtějšími. Ale tohle může být aspoň dobrý začátek.