Dětská rádia na Pigy.cz

Jak přežít karanténu bez hádek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Doba karantény je občas dost náročná. Děti, partner a do toho celá domácnost na krku. Vlastně pořád děti, partner a celá domácnost. Vlastně nic jiného než děti, partner a domácnost! Na tohle nás nikdo nepřipravil. I proto se čas od času může objevit víc mráčků než obvykle. Máme pro vás pět tipů, které mohou přispět k tomu, aby i u vás bylo všechno zalité sluncem. Nebo aby alespoň to slunce převažovalo.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

1/ Předcházejte konfliktům

Je jasné, že je toho na vás moc. Pak můžete snadno vylítnout jako špunt z lahve i kvůli sebemenší drobnosti. Proto raději okamžitě hlaste, co vás štve. Když zbývající členy rodiny poprosíte, aby si ty ponožky opravdu uklízeli, aby dávali nádobí do myčky a ustlali si postel, třeba to po několikerém opakování (nebuďme naivní, že to zabere okamžitě) pochopí. I v partnerských záležitostech zkuste být vzájemně otevření. Když si upřímně svěříte i to nepříjemné, uleví se vám a možná tím předejdete hádkám, které by v budoucnu mohly nepěkně zahýbat atmosférou v domácnosti.

2/ Nepříjemnosti sdělujte bez křiku

Pokud první rada nezabrala, je na čase změnit vyjednávací taktiku. Jestli vás něco vytáčí natolik, že se ve vás hromadí vztek, nejdřív to rozdýchejte a pak až vyjednávejte. Slyšeli jste o tom, že každá akce vyvolává reakci? V tomhle případě si můžeme dost živě představit, jak by to asi dopadlo, kdybyste za svým partnerem přišla rozčílená a s křikem mu vynadala za jeho počínání. Pokud není vyloženě diplomat, asi by na vás nespustil „miláčku, dnes ti to tak sluší“. Proto zkuste konfliktní témata, problémy i drobné nedostatky řešit v klidu, neutrálním hlasem a hlavně bez křiku a afektu.

3/ Pomocné slůvko

Nejsme roboti, a tak se může stát, že už soptíme a jako parní válec se řítíme na partnera (nebo on na nás). V této vypjaté době lidé vymýšlejí různé hry, vtípky a věci pro pobavení sebe i druhých. I hádku tak můžete krásně stočit do vtipu, když si s partnerem domluvíte nějaké „heslo“, kterým konflikt, ať už jeden, nebo druhý z vás, okamžitě stopnete. Tedy stopnete pro daný okamžik a problém dořešíte, až vychladnete. Když bude slůvko dostatečně vtipné, možná tím navíc odbouráte i nahromaděný stres, takže místo hádky u vás propukne salva smíchu. Jen to vyzkoušejte a sami uvidíte. A jaké slůvko použít? Pučmeloun, koala útočí, mlsavka (po kterém místo přestřelky hanlivými výrazy třeba raději společně spořádáte kus čokolády) nebo cokoli dalšího. Fantazii se meze nekladou.

4/ Nedovolte vzteku, aby vás ovládl

Možná se ve vás postupně hromadí stres a vztek a vy víte, že pak jednou přijde pořádná exploze. Raději se tedy vzteku braňte. Jestli potřebujete vybít to, co v sobě máte, zkuste si zacvičit. Internet je plný videí, která jsou volně přístupná, a vy si tak můžete vylepšit náladu i postavu. Pokud cvičení neholdujete, zkuste doma něco dělat manuálně, i to vás může skvěle odreagovat a zrelaxovat. Dokonce i dlouho odkládané uklízení kumbálu vám může zlepšit náladu, když se pak budete kochat tou krásnou útulnou místnůstkou. Dalším řešením je zavolat kamarádce, postěžovat si (ona si zase postěžuje vám) a vykonat si tím vzájemnou službu, kdy se vám náramně uleví. Ať už si vyberete kteroukoli metodu, hlavně se vztekem příliš nezanášejte. Zbytečně by vás to vysílilo.

5/ Vyznávejte si lásku

Po týdnech mezi čtyřmi stěnami si můžete už lézt na nervy, ale pořád je lepší se v téhle situaci milovat než nenávidět. Zkuste si všímat toho, co váš partner dělá dobře, v čem se zlepšil a čím se vás snaží potěšit. Chvalte ho, občas ho můžete políbit nebo pohladit a hlavně si nezapomeňte říkat milá slůvka. Když už vám ujede něco ostřejšího, neoddalujte omluvu a zkuste se zase brzy naladit na harmoničtější vlnu. Přeci jen se vám bude líp přežívat tam, kde místo blesků lítají spíš polibky.

Držíme vám palce a jsme v tom s vámi.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor