Máte za sebou porod císařským řezem a své další miminko byste ráda přivedla na svět přirozenou cestou? Poradíme vám, jak zvýšit své šance na úspěch a dočkat se vytouženého porodu.
Sdílej článek
VBAC, neboli vaginální porod po císařském řezu (Vaginal Birth After Caesarean), je velkou výzvou pro většinu žen, které z nějakého důvodu neporodily své první dítě přirozeně. Ne každá žena je pro VBAC způsobilá, a ne každé se takový porod doopravdy splní. Rozhodně ale není důvod házet hned flintu do žita. Pokud po přirozeném porodu opravdu toužíte, existuje mnoho způsobů, jak se na VBAC připravit.
Začněte nejlépe ihned po porodu
Jste čerstvě po porodu císařským řezem, všechno vás bolí a sebemenší pohyb je pro vás náročný asi jako trek v Himálaji. Nejspíš nemáte nejmenší myšlenky na další těhotenství, natož proboha na další porod. Přesto je ale vhodný čas, začít se na něj aktivně připravovat. Ať už plánujete další těhotenství za jakkoli dlouhou dobu a přejete si druhé miminko přivést na svět jakýmkoli způsobem, správná péče o jizvu a celková rekonvalescence je velice důležitá. Doporučuji návštěvu fyzioterapeuta (nejlépe se zaměřením na ženy po porodu), nebo rehabilitace, na které máte po císaři od pojišťovny nárok. Napíše vám je gynekolog nebo obvoďák, případně rehabilitační lékař. Koneckonců správné zhojení jizvy a funkce svalů dutiny břišní je klíčové pro váš pohybový aparát, ať už plánujete další potomky či nikoli.
Zpracování předchozího porodu
Pokud nemáte předchozí porodní zážitek zpracovaný, nebo ve vás dokonce například akutní sekce zanechala trauma, rozhodně je vhodné vyhledat odborníka a problém řešit dříve, než se rozhodnete pro další těhotenství. Návštěva specialisty není ostuda, navíc nemusí jít nutně hned o psychologa, zpracováním porodních zážitků se zabývá i řada dul či porodních asistentek.
Kvalitní předporodní příprava
Přestože jste možná předporodní kurz v minulosti již absolvovala, není od věci porozhlédnout se po nějakém dalším, který by vám rozšířil obzory, odpověděl na vaše otázky a zahnal strachy a úzkosti. Psychický stav ženy při porodu je klíčový, je proto potřeba na něm zapracovat. Popřemýšlejte o kurzu hypnoporodu, který řada žen po nevydařeném porodu vyhledává. Kromě psychické stránky se zaměřte i na tu fyzickou. Vhodné je těhotenské cvičení, masáže, napářka či jiné druhy relaxace.
Volba porodnice, soukromá PA či dula
Zaměřte se také na výběr porodnice, která vám umožní rodit po císařském řezu vaginálně. Vybrat vhodné prostředí, ve které se budete cítit příjemně, bezpečně a kde vás při VBAC podpoří, nebývá jednoduché. Řada žen proto přistupuje k zamluvení vlastní porodní asistentky či duly k porodu. Porodní asistentku je nejlepší domluvit co nejdříve, ty opravdu dobré jsou časově velmi vytížené, proto na nic nečekejte.
Jak se říká, štěstí přeje připraveným, proto nic nepodceňte a připravte se na všechny možné scénáře včetně dalšího císařského řezu. V případě nezdaru tak nepřijde takové zklamání. Své požadavky ohledně operativního porodu vždy pro jistotu zařaďte do seznamu porodních přání.
Rizika VBAC
Největším rizikem VBAC je ruptura dělohy v místě jizvy po CS. Pokud k tomu dojde, jedná se o stav ohrožující život rodičky i plodu a je nezbytné okamžitě přistoupit k akutnímu císařskému řezu. Počet ruptur dělohy se udává v rozmezí 0,3–1,5 %.
Kontraindikace VBAC
- vícečetné těhotenství
- jiný než příčný řez při předchozím císařském řezu
- jiná prodělaná operace na děloze
- příliš ztenčená jizva na děloze
- velký váhový odhad plodu
- v některých porodnicích odstup od CS méně než 2 roky
- jiná kontraindikace vaginálního porodu (např. vcestná placenta)
Za kontraindikaci můžeme samozřejmě označit i nesouhlas rodičky s vaginálním porodem. Každá žena po císaři má právo požadovat opět porod sekcí.