Dětská rádia na Pigy.cz

Mýty o kojení? První část rozhovoru s laktační poradkyní Darinou Hradskou

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Tento rozhovor měl být původně jen o šestinedělí. Nakonec se stočil k tématu, které s prvními týdny po porodu úzce souvisí a pro mnoho žen se stává jejich hlavním bodem: kojení. Darina Hradská je jednou z laktačních poradkyň z mezinárodní organizace MAMILA a o kojení nejen v šestinedělí toho ví opravdu hodně.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Začnu zeširoka a pozitivně. Co je na kojení krásného?

Kojení, které funguje bez problémů, je krásný vztah mezi matkou a dítětem. Miminko se při kojení dívá na matku, někdy se u toho zároveň usmívá, s důvěrou v náručí usíná. Už když je mu jen pár měsíců, tak vydává před kojením zvuky, které ukazují, že se na kojení těší. Ženy říkávají, že na kojení je krásné, že dokáže miminko utišit, uklidnit, uspat, pomoci, když je miminko nemocné nebo když se rozčiluje.

Jak se lze podle vás na kojení co nejlépe připravit? Co je dobré dopředu vědět?

Jako laktační poradkyně MAMILY připravujeme ženy na kojení už během těhotenství a za základní vědomosti považujeme to, aby matka dokázala vyhodnotit, co miminko dělá u prsu. Sledováním kojení je totiž možné poznat, kdy miminko doopravdy pije, zda pije dostatečně a jestli je kojení vydatné.

Těhotná žena by zároveň měla vědět, že pro správný začátek kojení je klíčové položit si miminko hned po narození jemně osušené na břicho a hrudník tak, aby mohla začít série událostí, které vedou k tomu, že se miminko plazí k prsu, najde bradavku a začne se kojit.

Nastávající maminky učím, jak dosáhnout při kojení polohy, ve které může miminku pomoct správně – asymetricky – se přisát. To znamená přisát se tak, aby v prsu byla zabořená brada miminka, ale aby nosánek zůstal volný. Správné přisátí je důležité pro to, aby miminko získávalo z prsu dostatek mléka a aby matku kojení nebolelo. Matky také učíme, jak miminku pomoct získat ještě více mléka stlačováním prsu a podporujeme je v kontaktu kůže na kůži i mezi kojeními. Takový kontakt totiž zlepšuje kojení a zvyšuje tvorbu mléka.

Pro období před porodem a v prvních týdnech po porodu MAMILA připravila knihu Praktický návod na kojení, která se od svého vydání před devíti lety dočkala už šesti vydání a stala se bestsellerem ve třech jazycích. Obsahuje mnoho fotografií spolu s praktickými návody, jak preventivně předejít problémům s kojením a jak řešit základní problémy, pokud nastanou.

S jakými problémy se jako laktační poradkyně nejčastěji setkáváte u žen v šestinedělí?

Ženy v šestinedělí nejčastěji řeší to, že kojení vnímají jako bolestivé a miminko se při kojení zlobí, pláče, případně nepřibírá nebo se úplně odmítá přisát k prsu. Ženy často popisují, že jejich miminko „bolí bříško“, a myslí tím, že miminko je uplakané a nespokojené. Při všech těchto situacích je naším společným poradenským základem aktivní vyslechnutí matky. Je to důležité proto, abychom mohly přesně identifikovat, co momentálně matku trápí, a proto, aby získala podporu a povzbuzení. Máme postupy, kterými dokážeme zvýšit příjem mléka ze strany dítěte. Pokud je to nevyhnutelné, dokážeme pomoct miminko dokrmit přímo u prsu bez nutnosti použít láhev. I v případě dočasné nevyhnutelnosti dokrmování miminka pomáháme ženám, aby bylo možné se co nejdříve vrátit výlučně ke kojení. V laktačním poradenství považujeme za klíčovou podporu kontaktu matky s dítětem ideálně kůže na kůži.

Jak konkrétně radíte a pomáháte?

S ženami se setkáváme už během těhotenství, protože přípravou na kojení se dá předejít množství problémů s kojením, a víme, že přestože 98 % žen zamýšlí kojit po porodu, už během prvního týdne po porodu se setká 92 % z nich s problémy. Snažíme se proto těhotnou ženu a její rodinu připravit na kojení ještě před porodem. Po porodu nabízíme individuální setkání u nich doma, na kterých případně řešíme konkrétní problémy. A během celého období kojení poskytujeme kojícím matkám a jejich rodinám podporu a praktickou pomoc na podpůrných skupinách. Jedná se o setkání vícero žen s dětmi společně s profesionální laktační poradkyní MAMILY. Ženy zde zažívají podporu, možnost povykládat si, sdílet svoje zkušenosti. Navzájem se podporují v kojení.

Pomoc a podporu kojícím ženám a jejich rodinám poskytujeme také pomocí našich webových stránek www.mamila.sk a na sociálních sítích.

V čem vidíte největší překážky úspěšného kojení? Co může úspěšné kojení nejvíce ohrozit?

Za největší překážky kojení považuji nedostatek vědeckých informací a poznatků o kojení u široké, ale i odborné veřejnosti. Pro kojení představuje problém neochota zamyslet se nad tím, jak skloubit potřeby kojící matky s kojením. Kojení nedostává adekvátní pomoc, podporu, ocenění. Naopak setkává se s odsuzováním, bagatelizováním. Všudypřítomná reklama na umělou výživu spolu s nedostatkem pozitivních vzorů společně se současnou generací babiček, které svoje děti nekojily, vytváří problém pro generaci současných matek, které se znovu pokoušejí o kojení.

Navíc široká, ale i odborná veřejnost zřejmě nechápe, že kojení může trvat několik let. Kojení se většinou považuje za záležitost několika měsíců, za něco přechodného, krátkodobého. A z toho vyplývá i logika, na základě které se matkám doporučuje nic během kojení neřešit, odložit všechno na období, kdy přestanou kojit. Případně se jim doporučuje, že pokud něco potřebují dělat, je kvůli tomu potřeba dítě odstavit. Kojení se považuje za něco, co se dá jednoduše ukončit nebo „vynechat“. A když jde o starší děťátko, často se o jeho důležitosti vůbec neuvažuje.

Druhou část rozhovoru vám přineseme zítra!

Doplnění k rozhovoru:

Co je to „kontakt kůže na kůži“:

Termín „kontakt kůže na kůži“ je mezinárodní vědecky schválený pojem, který používá kromě jiného i Světová zdravotnická organizace (WHO) a UNICEF v materiálech pro Iniciativu nemocnic přátelských k dětem (baby-friendly). Tento termín vystihuje způsob, jakým probíhá poporodní adaptace novorozence – jde o to, že miminko je nahé ihned po narození umístěno na matčin nahý hrudník a zůstává takhle nejméně hodinu a pak dále, než se přisaje na prs, aby se nakojilo a následně usnulo. Nedochází díky tomu k separaci – dítě není po porodu bez matky, případně v peřince v postýlce vedle matky. Během kontaktu kůže na kůži se děje mnoho procesů v těle miminka i matky, které jsou ve vědecké literatuře podrobně popsány.

Co je to bonding:

Výraz, který vznikl nesprávnou aplikací nesprávného anglického termínu. Navíc toto slovo právě pro svou nejasnost a nepřesnost vede k tomu, že se úkol ponechat matku a dítě dlouhodobě v kontaktu kůže na kůži nesprávně interpretuje jako například 5 minut „mazlení se matky a novorozence“ po porodu, po němž následuje separace matky a dítěte.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor