Dětská rádia na Pigy.cz

Mýty o kojení? Druhá část rozhovoru s laktační poradkyní Darinou Hradskou

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Je tady druhá část rozhovoru s laktační poradkyní z mezinárodní organizace MAMILA Darinou Hradskou, se kterou jsme si povídaly nejen o kojení a šestinedělí.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Existují nějaké zažité rady nebo techniky kojení, které se šíří třeba i mezi odbornou veřejností, a přitom jsou chybné a kojení ve výsledku komplikují? Jaké jsou nejčastější mýty o kojení?

Největší problém je nejednotnost informací, které ženy dostávají. Ženy si stěžují, že každý jim říká něco jiného. Přitom po porodu potřebují kvalitní informace velice rychle. Mýtů o kojení koluje asi více než správných informací. Například se šíří nepravda, že mateřské mléko se tvoří až třetí nebo čtvrtý den po porodu. Tak to není, na příchod mléka není třeba čekat. Mateřské mléko se začíná tvořit již v těhotenství a miminko ho má k dispozici ihned po porodu.

Také různá doporučení o omezování stravy kojící matky jsou ve skutečnosti založená na mýtech. Kojící matky mohou jíst luštěniny, zelí, ovoce, zeleninu, čerstvé pečivo i jiné potraviny, které se nesprávně považují za nevhodné. Kojící žena by se měla stravovat správně, stejně jako je to důležité pro všechny ostatní lidi bez ohledu na to, jestli kojí, nebo ne. K tomu, aby ženy vyloučily nějakou konkrétní potravinu, je potřeba mít konkrétní důvod. Strava matky neovlivňuje kvalitu ani složení mateřského mléka. Neobávejte se o své mateřské mléko – obsahuje a vždy bude obsahovat stovky jedinečných látek, které se nikde jinde nenacházejí, obsahuje imunitní faktory a látky podporující růst dítěte, kvalitní bílkoviny, tuky, cukry, všechno potřebné pro rozvoj mozku a pro jeho růst.

Tohle je nejspíš pro mnohé hodně překvapující a snad i uklidňující informace, protože právě výživa matky je něco, co se po porodu v souvislosti s kojením velmi probírá. Takže neexistuje žádný jednotný výživný koktejl pro kojící ženu?

Důraz na správnou výživu často vyvolává strach z toho, co vlastně kojící žena může a nemůže jíst a jestli něco neškodí miminku. Takže nejdůležitější informace je, aby ženy neměly z jídla strach. Nemá smysl, aby se matky kvůli kojení omezovaly ve stravě.

Vyvolávání dojmu, že kojení je dobré jen tehdy, když se matka stravuje správně, obavy, zda miminko opravdu dostává v mateřském mléku dostatek živin, pokud matka skutečně nesní to, co má, a implikace, že pokud se matka správně nestravuje, svému dítěti kojením škodí, se ukázala být problematická i v čase krize způsobené pandemií koronaviru. Mnozí lidé přestali nakupovat potraviny způsobem, na který byli do té doby zvyklí, a kojící matky v důsledku nesprávné představy o nutnosti „speciální stravy“ často řešily, zda vůbec mají pokračovat v kojení. Proto pokud nadále chodíte do obchodu méně často a pokud si jako kojící matka připravujete seznam na nákup do obchodu, může vás v této době potěšit informace, že z důvodu kojení nepotřebujete žádnou speciální stravu ani pro dítě. Můžete jíst to, na co jste byla zvyklá před těhotenstvím nebo během těhotenství. Není nutné plošně či paušálně vynechávat dlouhý seznam potravin jen proto, že někdo jiný má s nějakou potravinou problém.

Ještě zpět k šestinedělí. Spolupracujete v poporodní péči i s porodními asistentkami? Jak případně taková společná péče o ženu a miminko vypadá?

MAMILA jako organizace nabízí a realizuje školení pro porodní asistentky, duly i poporodní duly. Spolupráce laktační poradkyně a porodní asistentky je zásadní věc, která klientce může pomoci s jejími rozmanitými potřebami před porodem i po porodu. Porodní asistentka může identifikovat problém s kojením a může jej pomoci klientce řešit společně s laktační poradkyní nebo klientka laktační poradkyně může mít dotazy a potřeby, se kterými jí může pomoci porodní asistentka. Porodní asistentky a laktační poradkyně jsou jeden tým, jehož cílem je pomáhat rodinám v čase, který je v životě přelomový.

Má světová pandemie onemocnění covid-19 nějaké dopady i na kojení?

V době epidemií je udržení co nejvyššího počtu kojených dětí klíčové z hlediska jejich imunitního systému, schopnosti odolávat infekcím, jako i z hlediska ochrany komunity. A také toho, že pro děti závislé na umělé nouzové náhradní výživě představuje zásadní problém, pokud nastane situace, kdy lidé vykoupí umělé mléko (což se například dělo v březnu během pandemie koronaviru v USA). Zásoby umělého mléka mohou dojít velmi rychle, v USA například skupovaly umělé mléko i rodiny s kojenými dětmi, protože se obávaly, jestli ho nebudou potřebovat. Miminka jsou mimořádně zranitelná populace, a právě proto se v době epidemií ukazuje, jak důležité pro přežití kojení je.

Od začátku krize s covid-19 MAMILA přinášela vědecké informace o tom, jak postupovat, překládali jsme směrnice a doporučení od WHO a UNICEF, protože z pohledu kojení nejde u covid-19 o překvapivou situaci. Jde o stejný princip jako při jiných infekčních onemocněních a stále platí, že kojení je život zachraňující a v době krize o to důležitější. Koronavirus se v tomto ohledu neodlišuje od jiných virů: než zjistíte, že jste onemocněli, virus se nachází ve vašem těle už několik dní a před výskytem prvních příznaků je už člověk infekční. Nedává smysl oddělit od matky dítě, které s ní do té doby bylo v úzkém kontaktu. Ono se už totiž s tímto virem do té doby setkalo. A stejně jako při jiných infekcích mateřské mléko kromě imunitních faktorů, které jsou v něm přítomné vždy, v době, kdy ještě matka jen začínala být nemocná, obsahuje protilátky proti onemocnění. Dítě se tedy setkává s virem v době, kdy současně od matky už získává protilátky proti tomuto onemocnění. Toto je mechanismus, který způsobuje, že většina onemocnění probíhá u kojených dětí mírněji nebo úplně bez příznaků, a proto nekojené děti jako skupina bývají statisticky nemocné častěji a jejich nemoci mívají horší průběh. Nejlepší ochranou pro kojené dítě je tedy v době pandemie koronaviru být nadále s matkou a být nadále kojené.

Místo podpory kojení se však ženy z médií okamžitě po výskytu prvního případu pozitivně testované osoby v České republice začaly dozvídat staré mýty, které se typicky šíří okolo kojení během onemocnění. Například nesprávná informace, že nemají kojit, pokud mají horečku. V mateřském mléce se však v důsledku horečky nenachází žádné škodlivé látky. Stejně tak nehrozí, že byste „horkým mlékem popálily“ pusinku dítěte – toto bývají nejčastější nesmyslné argumenty, proč se matce s horečkou zakazuje kojit.

Matkám jsme také poskytli informace o tom, že děti mohou nadále dostávat dárcovské mateřské mléko nebo jak pokračovat v kojení v případě těžkého průběhu onemocnění covid‑19 u kojící matky a v případě hospitalizace.

 

Doplnění k rozhovoru:

Co je to „kontakt kůže na kůži“:

Termín „kontakt kůže na kůži“ je mezinárodní vědecky schválený pojem, který používá kromě jiného i Světová zdravotnická organizace (WHO) a UNICEF v materiálech pro Iniciativu nemocnic přátelských k dětem (baby-friendly). Tento termín vystihuje způsob, jakým probíhá poporodní adaptace novorozence – jde o to, že miminko je nahé ihned po narození umístěno na matčin nahý hrudník a zůstává takhle nejméně hodinu a pak dále, než se přisaje na prs, aby se nakojilo a následně usnulo. Nedochází díky tomu k separaci – dítě není po porodu bez matky, případně v peřince v postýlce vedle matky. Během kontaktu kůže na kůži se děje mnoho procesů v těle miminka i matky, které jsou ve vědecké literatuře podrobně popsány.

Co je to bonding:

Výraz, který vznikl nesprávnou aplikací nesprávného anglického termínu. Navíc toto slovo právě pro svou nejasnost a nepřesnost vede k tomu, že se úkol ponechat matku a dítě dlouhodobě v kontaktu kůže na kůži nesprávně interpretuje jako například 5 minut „mazlení se matky a novorozence“ po porodu, po němž následuje separace matky a dítěte.

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor