Dětská rádia na Pigy.cz

Mýty o kojení

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kojení, taková přirozená věc, všichni savci na planetě ho přece bez problémů zvládají. Je to něco tak automatického, že nad ním maminky nemusí předem vlastně vůbec přemýšlet. No, tak takhle nějak jsem si kojení coby prvorodička představovala já. Jak asi tušíte, realita mě smetla jako tornádo.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Nebudu zde do detailů popisovat, jak můj boj o kojení (nebo spíš s kojením) probíhal, protože by to bylo v podstatě na další článek. Určitě se ale podělím o řadu názorů a rad, které se na mě ze všech stran (a to hlavně v porodnici!) neustále valily. Každý tehdy tvrdil něco jiného a instrukce z řad odborníků byly naprosto protichůdné, což bylo na celé situaci asi to nejhorší. Komu tedy věřit? Sestřičkám? Lékařům? Laktační poradkyni? Anebo mámě? Máma má přece vždycky pravdu, nebo ne? Nebo se mám spolehnout na rady kamarádky se třemi dětmi? Okolo kojení panuje celá řada mýtů a někdy je opravdu těžké je odhalit. Pojďme si proto projít ty nejčastější z nich:

1/ Je nutné kojit v přesných intervalech

Každé tři hodiny miminko vzbuďte a přebalte, zvažte, nakojte a opět zvažte, váhu a výtvor v plence pečlivě zapište. Zní vám to povědomě? Už v porodnicích se tento harmonogram vtlouká všem maminkám do hlavy, přitom jde o naprostý nesmysl. Každé miminko si o kojení řekne a rozhodně není potřeba ho kvůli tomu budit, nebo naopak nechat plakat, protože ještě od posledního krmení neuběhly ony tři hodiny. Řiďte se raději tím, co vaše dítě potřebuje, a kojte podle jeho potřeb. Jen tak budete oba spokojení.

2/ Malá prsa = málo mléka

Toto je naprostý nesmysl, množství mléka se rozhodně neodvíjí od velikosti poprsí.

3/ S plochými či vpáčenými bradavkami nemohu kojit

Pokud víte, nebo tak nějak tušíte, že možná máte ploché či dokonce vpáčené bradavky, je důležité řešit tento problém již v těhotenství. Ušetříte si tím hodně nervů. Nespoléhejte ani na to, že u dalšího dítěte půjde vše snáz. Kontaktujte laktační poradkyni, která vám poradí co a jak. Bradavky se dají tvarovat a na kojení předem připravit. I s plochými či vpáčenými bradavkami se dá kojit, důležitá je ale prevence, příprava a vhodná poloha.

4/ Mám slabé mléko

Nic jako slabé mléko neexistuje, prostě ne-e-xi-stu-je! Pokud miminko neprospívá, bude na vině spíše špatná technika sání, omezované kojení, případně podávání dudlíku či lahve.

5/ Při kojení se s miminkem nesmím mazlit

Toto mi prosím pěkně řekla sestra na oddělení šestinedělí po mém prvním porodu. Nebo mi spíš vynadala, že syna hladím při kojení po hlavičce. Byla jsem tenkrát ze všeho tak rozložená, že jsem této informaci asi tak jeden den dokonce věřila.

6/ Když jsem nemocná, nemohu kojit

Při nemoci maminka samozřejmě kojit může, naopak tím ochrání miminko, které od matky získá v mléce dostatek protilátek. Pozor ale při užívání léků, většina z nich se při kojení užívat nesmí, nebo se nedoporučuje.

7/ Kojení v těhotenství není možné

Kojení v průběhu dalšího těhotenství je opravdu možné a docela běžně praktikované. Nemusíte se bát, že byste jím ohrozila sebe, dítě nebo plod.

8/ Po chirurgickém zákroku nemohu kojit

Opět nesmysl, lze kojit ihned po chirurgickém zákroku. V některých nemocnicích vás dokonce hospitalizují i s miminkem. Koneckonců ženy po císařském řezu také ihned kojí…

9/ Po šestém měsíci už kojení miminku nic nepřináší

Kojení je samozřejmě prospěšné i po půl roce života miminka. Poskytuje mu řadu protilátek či vitamínů, které dítě potřebuje.

10/ Nekojené děti jsou častěji nemocné

Toto tvrzení nebylo prokázáno, přesto se jím často šikanují ženy, které z nějakého důvodu své děti nekojí.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor