Dětská rádia na Pigy.cz

Na mateřské chci být máma

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Odmítám větší pracovní úvazky na mateřské, a to až do tří let věku svého dítěte. Necítím se ničím vinna, ani líná nebo divná. Na druhou stranu se necítím ani jako matka roku. Jednoduše to tak je, protože to vnímám jako správné. Tři roky utečou a co budu pak dohánět? Raději pracovní návyky než ztracený čas svých dětí.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Záleží na úhlu pohledu, nastavení osobnosti, lidech, kteří vás obklopují. Samozřejmě na finanční situaci a mnoha dalších faktorech. Každého ovlivňuje tisíc různých věcí, každá máma řeší něco jiného a všechno je stejně důležité. Není možné soudit, kritizovat a často ani radit. Pokud to někdo dělá (dobrou radu si občas vyslechnu a vyhodnotím), utíkám pryč nebo do patřičných míst odkážu jeho.

Vliv okolí

Každý je jinak citlivý, sociální prostředí, ve kterém žijeme, ale ovlivňuje všechny. Troufám si říct, že více, než tušíme nebo je nám milé. Banálním příkladem může být předvánoční nakupování a šílenství. Nekoupila jste opravdu ani jednu věc navíc a zbytečně? Neuklidila jste důkladněji než běžně před návštěvou tchyně? Atp. Když nás ovlivňují takové banální situace, jak máme odolat v případě, že jde o naše dítě a my pro něj chceme to nejlepší. Důsledky každého rozhodnutí uvidíme nebo si zažijeme až později, ale je fajn udělat co nejméně chyb. Sedíme u internetu, všemožně sbíráme informace a jsme vůči nim velmi vnímavé. Pokud tedy víme, že chceme a můžeme veškerý čas a energii během prvních tří let věnovat svému dítěti, obklopujme se lidmi, kteří to mají stejně. Ostatní neodsuzujme. Já si vymazala skupiny na sociálních sítích typu „podnikáme na mateřské“. Když si vyrazím s kamarádkou pracující matkou, necítím se hloupě za to, že si nemůžu dopřát některé aktivity jako dřív, protože můj mizerný finanční příjem mi právě teď kompenzují jiné radosti.

Mluvím zde samozřejmě o situaci, kdy si mohu dovolit na mateřské nepracovat, protože plat otce, případně úspory či jiný příjem, mi to umožňují.

Matka na plný úvazek nemusí mít v hlavě jen dětské písničky

To, že nevěnuji několik hodin denně práci, neznamená, že na sobě nepracuji a nepřemýšlím o svém dalším směřování. Učit se nové věci, zdokonalovat se ve svém oboru a držet krok s trendy v oblasti, ve které chci pracovat, je určitě žádoucí. Číst, navštěvovat workshopy nebo kurzy (pokud finance a čas dovolí) je skvělá činnost k udržení mentální svěžesti a snadnějšímu návratu do práce. Také dobrá prevence před pocity, že kromě „Pec nám spadla“ v hlavně už nic jiného nenajdete.

Jak dlouhé jsou tři roky?

Dítě roste před očima, sotva jste odcházela z porodnice, už s vámi diskutuje a prosadit se umí perfektně. Tři roky jsou téměř za vámi a ani jste si pořádně nevšimla, kdy a kam utekly. Jenže také jsou to tři roky, na jejichž začátku jste měla nějaké odhodlání a představy, ale v průběhu docela dlouhého období s omezenými sociálními vazbami (a dalšími omezeními), vám začalo cosi chybět a vlastně pár hodin práce týdně by mohla být příjemná změna. Nic si nevyčítejte, nelpěte na zaběhnutém režimu, poslouchejte vaše aktuální potřeby. Možná se vaše dítě do školky už těší, tak proč to nezkusit nebo se osmělí dědeček a pár hodin týdně pohlídá, když se konečně nebojí chytit ho do náruče. Proberte své potřeby s rodinou, manžel vám určitě nebude bránit v tom, abyste přinesla do rozpočtu pár korun navíc a opět se realizovala také jinde než jen v domácnosti. Opět vyhledejte zajímavé skupiny lidí, kteří budou (nově) stejně naladěni jako vy a mohou vás inspirovat. Hlavně vždy jednejte tak, abyste byla vy i vaše dítě v pohodě a měli jste z toho, co děláte, radost.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor