„Kdybys nebyl/a pořád na mobilu, tak nemáš křivá záda!“ Také vaše ratolest od vás slýchá tato slova? Někdy je v tom nevinně. Může totiž trpět vadou páteře.
Sdílej článek
Nemusí vám na zdi viset titul z lékařské fakulty, aby vám došlo, že něco neklape. Platí u vašeho dítěte jeden nebo více z těchto bodů?
- Nedokáže se po výzvě narovnat
- Opakovaně si stěžuje na nepohodlí v zádech
- Je podezření, že někdo z rodiny trpí vadou páteře
Pokud ano, na místě je vyšetření u pediatra. Ten může dítě doporučit k ortopedovi, který by měl objednat RTG snímek celé páteře. Špičkový odborník na koleno avšak nemusí mít nejnovější poznatky o vadách páteře. Zvážit proto můžete návštěvu specialisty. Mezi špičková centra se řadí mimo jiné Ortopedická klinika FN Brno, Spondylochirurgická klinika FN Motol, Ortopedicko-traumatologická klinika FNKV nebo Oddělení chirurgie páteře HNKV. Většinou ale stačí zajít k dobrému ortopedovi v regionu, který vás nasměruje dál.
Idiopatická skolióza (vychýlení do strany)
Ta se vyskytuje nejčastěji. Postihuje především hrudní či krční páteř. Poznat se dá asymetrií mezi levou a pravou stranou páteře. Ramena, lopatky nebo kyčle mohou mít nerovnou výšku nebo tvar. Nejsnáze je to vidět v předklonu.
Scheuermannova kyfóza
Ta se naproti tomu projevuje hrbením, které se nedá vyrovnat. Nachází se v hrudní (méně často v bederní) páteři. Existuje ale i projev bez hrbení, který se dá splést s obyčejným vadným držením těla.
Jak probíhá léčba?
Onemocnění nalezneme u dětí někdy již od 9 let. Výjimku tvoří ty, které se vyskytují dříve, některé již od narození. Čím dříve je léčíme, tím spíše předejdeme možné trvalé bolesti a problémům s body image v dospělosti. Léčbu tvoří denní specializované cvičení, omezení zátěže na páteř a případně korzet. V závažných případech se zvažuje operace.
Dodržování správného držení těla je důležité a nemusí se jednat o vážný problém. Věřte svému úsudku a pokud pozorujete na dítěti příznaky, které se vám nezdají, zvažte návštěvu pediatra či ortopeda.