Dětská rádia na Pigy.cz

Snažíme se o miminko – 8 tipů na podporu plodnosti

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Několik měsíců se pokoušíte otěhotnět a zatím stále marně. Pravidelně si zažijete několik dní napětí, pak zklamání a nakonec si utřete slzy a „zkusíte to znovu“. Takový scénář zná hodně z nás. Nejen ženy. Muži těšící se na miminko to mohou každý měsíc prožívat intenzivně, jen to na sobě nedají tolik znát.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Je několik věcí, které mohou pomoci otěhotnět. Vynechám ideální věk, protože těsně po dvacítce dnes zakládá rodinu málokdo. Nebudu vás ani posílat k lékaři, na to je času dost. Zkusím sestavit seznam ověřených pomocníků.

1/ Psychická pohoda

Snadněji se to řekne, než zajistí, ale co naplat, i při snaze otěhotnět tvoří značnou část úspěchu. Eliminujte veškerý stres, o kterém víte, popřemýšlejte, které další situace vás uvádí do nepohody. Pokuste se jim vyhnout nebo je změnit. Samotná snaha o početí je stresující, trvá-li příliš dlouho. Pokud je to priorita, ostatní stresory by měly jít stranou. Netlačte na partnera v době plodných dní, neberte početí jako pracovní úkol, který musíte splnit. Zaměřte se na to, aby chvíle vedoucí k vytouženému výsledku, byly pro oba příjemné. Někoho uklidní plodné dny sledovat a „naplno“ využít, jiný je klidnější, když věcem nechá volný průběh.

2/ Plodné dny

Patříte-li do skupiny, která potřebuje mít co nejpřesnější přehled o své ovulaci, můžete využít testy, které se používají stejně jako těhotenské. Nebo kalkulačky plodných dní na internetu, ty jsou ale orientační. V okamžiku, kdy zjistíte, že sledování plodných dnů neplní svůj účel a naopak vás výrazně vyvádí z pohody, přestaňte se jím zabývat.

3/ Bylinky

Při dlouhodobém a správném užívání mohou pomoci. Začínejte od menších dávek, nepřekračujte ty maximální, případně se poraďte s odborníkem. Vhodných bylin je celá řada, informací ke každé najdete na internetu dostatek.

Zkuste třeba jeřáb ptačí, v tomto případě květy a pupeny, které obsahují látky podobné ženským hormonům. Kladný vliv mají na podporu plodnosti, kvalitu vajíčka i menstruační cyklus. Také kotvičník může pomoci. Prospěšný je u žen i mužů, působí afrodiziakálně. Zvyšuje hladinu testosteronu a estrogenů, podporuje dozrávání vajíček. Bylin, které mohou pomoci, je celá řada.

4/ Relaxace a spánek

Dopřejte si dostatek odpočinkových aktivit a dbejte na spánkovou hygienu. Spánek je prospěšný pro celkové zdraví a dobrou kondici, tuto oblast nevyjímaje.

5/ Co zařadit do jídelníčku

Vejce, kvalitní mléčné výrobky, libové maso. A to pro obsah bílkovin, vápníku a železa. Tato trojice je nezbytný základ pro zdravé prostředí, ve kterém se může nový život vyvíjet. Blahodárný vliv na hormony má betakaroten, proto si dopřejte např. mrkev nebo meloun. Banány pro obsah vitamínu B6. Vlašské ořechy, mandle, cereálie.

Vše v nejvyšší možné kvalitě a přiměřeném množství.

6/ Čemu se vyhnout

Samozřejmě je to alkohol a cigarety. S kávou opatrně. I nepravidelná konzumace malých dávek může mít značně negativní vliv na plodnost. Váš příjem kávy by neměl přesáhnout množství dvou šálků denně (běžná dávka kávy na šálek je 7 g).

7/ Váha

Příliš vysoká i příliš nízká váha způsobuje nepravidelnost menstruačního cyklu a ovulace. Při příliš nízké váze může mít tělo problém s produkcí estrogenu. Výrazná nadváha může způsobit jeho nadbytek.

8/ Cvičení

To má pozitivní vliv na funkci vaječníků a dělohy. Cvičte pravidelně, dlouhodobě, doma i v kanceláři, ale hlavně správně. Na podporu plodnosti pomáhá sestava cviků podle rehabilitační sestry Ludmily Mojžíšové. Mají pozitivní vliv i na jiné zdravotní komplikace. Je prospěšné být celkově v kondici. Videa najdete na internetu, seženete také knihy s cviky nebo se objednejte na individuální cvičení k fyzioterapeutovi. Je totiž důležité každý cvik provádět správně.

 

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor