Dětská rádia na Pigy.cz

Těhotenské nevolnosti

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Radost z těhotenství často, většinou především v prvním trimestru, vystřídají nebo alespoň nepříjemně „obohatí“ nevolnosti. Říká se jim ranní, přestože mnoho žen jimi trpí prakticky celý den a jak by řekla Miranda ze seriálu Sex ve městě: „Ranní“ není od slova ráno, nýbrž od rána – jako rána do palice. Žena se chce těšit ze svého nového stavu, ale zvracení, žaludek na vodě, malátnost a únava jí to značně komplikují. Jak se s nepříjemnými projevy těhotenství vypořádat? Inspirujte se osvědčenými radami zkušených maminek.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Jak se s nimi vypořádat

Není to spravedlivé a nemá to ani žádná jasná pravidla. Internet i knihy jsou plné rad, co ženám obecně od těhotenských nevolností může pomoci, nicméně jestli se v něčem maminky shodují, pak právě v tom, že žádný univerzální všelék v tomto ohledu neexistuje. Někomu pomáhají pomeranče, někomu zázvor, některé ženy nemohou ani cítit maso a jiné poznají, že jsou těhotné, právě díky neukojitelné chuti na tatarák. Aby to bylo ještě složitější, to, co funguje u jednoho těhotenství, nemusí vůbec platit u druhého a dalšího… Prostě každé těhotenství je jiné, stejně jako je jiné každé dítě.

Pozor na hlad

Zeptala jsem se žen ve svém okolí, co v těhotenství trápilo je a jaký „lék“ jim dokázal ulevit. Odpovědi se shodují jen v jednom bodě, a to je hlad. Mnoho žen překvapil v těhotenství silný pocit hladu. Za normálních okolností by člověk tu hodinku do oběda vydržel a rozhodně by v noci nevstával na svačinku. V těhotenství je ale hlad často nebezpečnou příčinou nevolností, a právě najíst se je jedinou cestou k úlevě. Takže se nestyďte za veliké svačiny na cesty i na nočním stolku.

Anna: U všech tří těhotenství to bylo stejné. Vždy mi bylo špatně od 2. do 7. měsíce. Nebyly to ranní nevolnosti, ale celodenní a nebylo nic, co by mi pomohlo. Tak dlouho jsem zkoušela různá jídla, aby se mi ulevilo, až jsem přibrala 20 i více kilo. Zkusila jsem nejíst, ale to bylo ještě horší. Na druhou stranu skoro nikdy mě nepálila žáha, což zase trápí jiné ženy, tak aspoň něco.

Karin: Zvracela jsem jen jednou na začátku. Později už jsem věděla, že hned, jak mi začne být nevolno a mám žaludek na vodě, musím se najíst. Tento klíč fungoval.

Zdeňka: Na začátku, než si tělo zvyklo na jiný stav, mi bývalo hodně špatně. Nesměla jsem mít hlad, a ten jsem měla pořád, ale když jsem otevřela ledničku, zvedal se mi z těch všech pachů žaludek. Proto jsem si musela cíleně kupovat vždy jen to, na co jsem měla zrovna chuť. Dělalo mi dobře maso, vývary a avokádo. Prostě mi přišlo, že mám najednou v sobě část mého partnera, protože jsem začala mít spíše jeho chutě. Nemohla jsem ani cítit sladkosti, ale pít jsem mohla jen sladké pití. Obyčejná voda mi dělala hodně špatně.

Kateřina: Doslova špatně mi nikdy nebylo. Spíš každé mé těhotenství provázely specifické chutě. Společná asi byla chuť na syrové maso, které se v těhotenství příliš nedoporučuje. Já jsem ale byla schopná si koupit obyčejné hovězí mleté a zasyrova se jím ládovat.

Aneta: Především v průběhu prvního těhotenství jsem měla obrovskou chuť na sladké. Denně jsem se cpala čokoládou. Naštěstí jsem nepřibrala nijak extrémně, ale cukr bohužel velmi prospívá různým kvasinkovým infekcím. Později jsem proto čokoládu vyměnila za hromady sladkého ovoce.

Taková zábavná výzva

Osobně jsem v průběhu druhého těhotenství dospěla k názoru, že všechny stavy, kterými procházím, jsou svým způsobem sžíváním se s novým miminkem. Je mi jasné, že čekám úplně jiného tvora. S prvním synem jsem byla velmi ukázněná těhulka – ládovala jsem se zeleninou. Chutnalo mi vše zdravé, nejedla jsem uzeniny a kuřecí maso mi smrdělo. Nyní jsem se v prvních měsících pravidelně probouzela s pocitem hodně zvláštní kocoviny, samozřejmě aniž bych pozřela jakýkoliv alkohol, a jediné, co mi dokázalo ulevit, byla třeba slanina s vejcem a klobása. Zatímco poprvé jsem pila pouze čistou vodu, nyní se mohu utlouct po všech sladkých limonádách. Děsí mě to, ale zároveň to beru jako takovou zábavnou výzvu. Nakolik budu respektovat chutě toho druhého ve mně a jak dokážu prosadit sebe.

Pro ženu může být někdy nepříjemným šokem, o kolik citlivější všechny její smysly jsou, ale když si uvědomíte, jak je právě tohle důležité a naprosto přirozené, možná se vám uleví. Nechte své i to nově vznikající tělo v sobě promlouvat, naslouchejte jim oběma a hledejte vlastní klíč k úlevě. Určitě existuje, a když se vám nepodaří ho najít, věřte, že to nevadí. Netrapte se a dejte si raději šlofíka, tím v těhotenství rozhodně nikdy nic nezkazíte a určitě vám uleví.

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor