Dětská rádia na Pigy.cz

Těhotenství za časů koronaviru: Co je dobré si před porodem uvědomit a jak zůstat v klidu

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Rozhovor s porodní asistentkou Kristinou Neubertovou Zemánkovou.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

V porodnictví se pohybuje od roku 2007. Vedle porodní asistence vystudovala také psychologii. Je maminkou tří dětí, které ji momentálně velmi zaměstnávají, i přesto částečně pracuje. Na webových stránkách Kristiny Neubertové Zemánkové Strom života narazíte na mnoho zajímavých rad a postřehů ze světa těhotenství, porodu a rodičovství. V následujícím rozhovoru se podělila o některé své profesní i osobní zkušenosti, které se mohou hodit nejen v časech koronavirové pandemie.

Těhotenství může některým ženám přinášet samo o sobě stres a obavy navíc nejen v současné situaci. Doporučila byste nějaké konkrétní metody, jak se uvolnit, vydechnout a být klidná?

Myslím, že to hodně záleží na tom, v jaké fázi těhotenství se žena nachází a co konkrétně jí dělá starosti. Myslím, že je dobré ženám jejich pocity nerozmlouvat, spíš se ptát, co jim dělá dobře, co by potřebovaly. Každé ženě bude pomáhat něco jiného. Záleží, zda jde o akutní stres, nebo dlouhodobou úzkost… Ale mám-li dát nějaké praktické doporučení, co pomáhá hodit se do klidu, tak je to určitě pečovat o své tělo. Pravidelně klidně pár minut každý den cvičit. Jíst kvalitní jídlo. Případně doplňovat vitamin C, B12, hořčík (v rozumné míře), železo, omega-3, vitamin D… To jsou všechno látky, které zvyšují frustrační toleranci, pomáhají tělu vypořádat se se stresem a únavou. Dopřát si masáž, aromaterapii. Chodit do přírody. Mluvit s pozitivně laděnými kamarádkami, které prošly něčím podobným. Mazlit se s partnerem… Dýchat, chodit na slunce, hladit si bříško a být s miminkem parťáci a spojenci. A také doporučuji najít si svou porodní asistentku, se kterou můžete všechny své obavy probrat.

Obracející se na vás v současné době těhotné ženy s nějakými specifickými potřebami a otázkami?

Především pociťuji veliký strach zdravotníků, který je provázen přijímáním a vyžadováním mnohdy zcela nesmyslných represivních opatření. Která jsou v důsledku škodlivější než samotný koronavirus. Z toho důvodu se na mě nyní obrací velké množství žen či jejich partnerů, kteří se chtějí vyhnout nemocniční péči, která se bohužel na některých místech vrátila k praktikám asi tak před třiceti lety. Mnoho žen a jejich partnerů to jen tak snadno nepřijme. Hodně párů se ptá na možnost porodu doma.

Porodník Antonín Pařízek v rozhovoru pro DVTV řekl, že lidé, kteří se proti nařízení vlády bouřili, jsou stejná skupina jako právě vyznavači domácích porodů a že toto opatření rozhodně nevedlo k vyšší četnosti domácích porodů. Myslíte si, že je to pravda?

Nemyslím. V době zákazu přítomnosti otců u porodu v porodnici porodilo doma mnoho párů, které o tom do té doby vůbec neuvažovaly. To jsou fakta. V mém okolí takto porodilo více žen.

Jakou cestou byste šla, abyste si v porodnici v současné době uhájila svá práva?

Mám-li být úplně upřímná, já bych do porodnice sama rodit bez partnera či jiného doprovodu prostě nešla. Ale řekněme, že porod doma není pro všechny ženy. A rodit doma jen proto, aby se člověk vyhnul porodnici, nemusí být úplně nejšťastnější nápad. Takže pokud bych do porodnice musela sama bez partnera nebo jiného doprovodu (což bohužel stále v některých porodnicích nejde – mít s sebou doprovod), asi bych se snažila hodně se napojit na svoje miminko a pocit, že tam nejsem sama, ale jsme tam spolu a spolu to zvládneme. Snažila bych se hodně se uzavřít do sebe a dělat si věci po svém. Ideálně bych si někam zalezla a byla sama nebo s partnerem na telefonu. Udělala bych si kolem sebe pomyslnou bublinu, do které mi nikdo nemůže a ve které jsem v bezpečí a nic mě nerozhází. Kdyby mi někdo chtěl dělat něco, co bych nechtěla, argumentovala bych tím, že bez informovaného souhlasu mi nesmí nic provést a že je budu žalovat. Smutné a vyhrocené, ale taková je praxe.

Co je dobré si před porodem uvědomit?

Spoustu věcí. Nejvíc asi to, že se život změní, a nejde dopředu úplně říct jak. Že přijde miminko a že způsob, jakým vpluje do našeho života, je důležitý a bude mít vliv jak na děťátko, tak na ženu i jejího partnera i celou rodinu… A pak to, že si ten způsob můžeme do značné míry vybrat. Že opravdu nesmírně moc záleží na výběru místa porodu a lidí, kteří o ženu budou pečovat a provázet ji při porodu i po něm.

Momentálně jste na mateřské dovolené, přesto částečně pracujete. Znamená to, že někdy doprovázíte ženy k porodu, nebo jim spíše pomáháte před a po narození miminka?

Výjimečně doprovázím k porodu ženy, se kterými už se většinou známe z dřívějška. U nich pak společně absolvujeme i péči před porodem a po porodu. Kromě toho občas dělám i konzultace pro jiné ženy. Ale spíš se snažím moc nepracovat a věnovat se dětem. V době koronaviru jsem ale načas začala pracovat více.

Doporučila byste nějaký online kurz nebo jiné předporodní služby, které nyní fungují?

Kromě e-booků, které můžete najít na mých stránkách, je na internetu celá řada online kurzů nebo knih. Oblíbený je například online předporodní kurz Ivany Königsmarkové, kam si pozvala i různé zajímavé hosty.

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor