Letos je ideální příležitost pojmout Vánoce jinak, netradičně. Tento rok je všechno tak trochu jiné, ale my z toho během svátků uděláme přednost. Do kamenných obchodů se možná nedostaneme, e-shopy začnou být brzy přetížené pod náporem plnění vánočních přání. My začneme včas a využijeme na to vše, co máme kolem sebe. Zabaví se i děti. Hlavně u těch malých jsme teď všichni rádi za nějaký tvořivý nápad.
Sdílej článek
Příprava na Vánoce
Krásná dekorace za pár kaček není nic nemožného. Využít můžeme veškeré přírodniny nasbírané při procházkách. Když je nakombinujeme se zásobami z předchozích let nebo zapojíme děti do tvoření výzdoby, budeme koukat, co umíme. Použít můžeme také nespotřebované koření, staré ořechy, sušené ovoce, které vydrží i několik let. Hodně pokladů skrývají nejen naše krabice s výzdobou nasbíranou za předchozí léta, ale také skříně u babiček. Pro ně už možná staré a nepotřebné, pro nás neokoukané nebo naopak oblíbené z dětství a ty pak navodí ještě kouzelnější atmosféru. Pokud bychom přeci jen chtěli kupovat nové dekorace, měli bychom vybírat české nadčasové kousky. Už kvůli tradici.
I při balení dárků můžeme pustit invenci z uzdy, a přitom být ekologičtí. Méně odvážní mohou koupit dárkové tašky, které je možné použít vícekrát, nebo látkové pytlíky, ty mají životnost ještě vyšší. Takové pytlíky si můžeme také ušít nebo na zabalení použít šátky či kapesníky, které budou součástí dárků. Na větší balíčky poslouží látkové tašky, které následně můžeme nosit nejen na nákup nebo dárek jednoduše přikryjeme dekou. Papír seženeme nebělený chlorem, recyklovaný. Kartičky, jmenovky a přání si vyrobíme z domácích zdrojů. Odvážnější mohou místo balicího papíru použít staré mapy nebo střihy na šití. Starší ozdoby přivázané látkovou stuhou mohou z obyčejných balíčků vykouzlit stylový nápaditý dárek a najdou ještě využití. Nepotištěný papír děti rády pomalují nebo porazítkují. Nejenže balíček bude netradiční, ale je to parádní zábava. Neomezené množství nápadů najdeme na internetu.
Štědrý den
Na talíři během dne také nemusí být pokrmy známé z předchozích let, mohou se objevit tradiční české bezmasé dobroty, které nás překvapí, a navíc jsou levné. Kreativní může být jejich příprava, ekologické budou už ze své podstaty. Jídlo bez masa má menší uhlíkovou stopu, tradiční česká jídla se skládají z lokálních a sezónních potravin. Dá se předpokládat, že nám ušetří peníze. Nemusíme hned škrtat z jídelníčku kapra, ale můžeme vyzkoušet vánoční oplatky s medem nebo česnekem, houbovou polévku, hrachovou kaši. Na svatého Štěpána nemusí stát na stole husa, ale třeba houbový kuba, a děti ocení, že i krupičná kaše bývala tradiční vánoční večeře. Komu se nechce péct cukroví, může zkusit koláče nebo biskupský chlebíček, vánočku nebo štólu. Na internetu pohledejte například recept na sladkou muziku.
Stromek
Chceme živý. Je ekologičtější, voní a dodá atmosféru. Živý strom několik let zadržoval vodu v krajině, působil jako útočiště pro drobné živočichy, napomáhal k čistému ovzduší. Pokud není za tímto účelem přímo pěstovaný, pochází z tzv. prořezu, který by se prováděl bez ohledu na Vánoce, aby silnější stromy měly více prostoru. Pokud se se stromem dobře zachází, poslouží i po Vánocích, můžeme ho využít v kompostu, v krbu, větvemi přikrýt choulostivé rostlinky na zahrádce. Stromy, které se neprodají, poslouží jako potrava pro zvěř. Stromky bychom měli pořizovat z českých školek. Necestují k nám už od října, jejich ekologická stopa je o poznání nižší a podpoříme český trh. Pokud bychom letos chtěli stromek v květináči, měli bychom vybrat takový, který přežije déle než svátky a je možné ho následně vysadit do přírody. Takové mají označení FSC a prodávají se s návodem.
Dárky
Nemusí stát tisíce, aby udělaly radost. Když už máme celé Vánoce jiné než v předchozích letech, co podobně pojmout i dárky? I zde do výroby zapojíme děti. Podívejme se kolem sebe a zkusme popustit uzdu fantazii všech zúčastněných. Co už nepotřebujeme, ale při troše kreativity může ještě udělat radost? Máme doma starý obraz, plátno na dřevěném rámu? Dáme-li dětem tempery a necháme je, ať vykouzlí nový, máme dárek pro babičku. Šikovný tatínek dřevěný rám dokonce sám vyrobí a pomocí sponkovacích kleští na něj pevné bílé plátno napneme a můžeme pokračovat v umění. Z pomalovaného plátna můžeme ušít tašku, polštář. Ze zbytků látek zase malé hračky nebo oblečení pro panenky. I děti mohou přeci ocenit náš domácí výtvor více než krabici čehokoliv předraženého z hračkářství. Pokud je tatínek obzvláště zručný, zvládne vyrobit loutkové divadlo nebo domeček pro panenky apod.
Ze zbytků svíček můžeme vyrobit novou. Vosk rozpustíme ve vodní lázni, postupně teplý lijeme do čisté nádoby (ideální je čirá sklenice z pevného skla) v různých barevných vrstvách a vykouzlíme tak novou svíčku, kterou doladíme vůní, dekorací (kávová zrna, skleněné korálky, koření), stačí jen přidat nový knot a nechat ztuhnout. Stejně můžeme vyrobit i mýdlo, do kterého schováme malou hračku. Věnovat můžeme semínka kytek nebo bylinek, květináč a balení substrátu jako sadu. Takové dárky mohou ocenit kamarádky a kolegyně.
Také různé domácí dobroty připravené na podzim poslouží jako dárek pro radost. Vyrobit můžeme domácí kosmetiku. Dědeček bude mít možná radost z krabice doma připravených laskomin nebo bílého trička s veselým obrázkem, samozřejmě vlastnoručně malovaným. A pokud si na takové výtvory netroufáme sami, na Facebooku najdeme několik skupin, kde své krásné rukodělné výrobky nabízí čeští tvůrci za velmi přijatelné peníze. Letos by stálo za to podpořit šikovné výrobce i domácí ekonomiku.
Svátky nekončí
Až do Nového roku se můžeme chovat stejně zodpovědně. Třeba při přípravě občerstvení a výzdoby na Silvestra. Překvapit sám sebe vlastními schopnostmi je zábava. Postupně k nám začnou podobné nápady přicházet samy, což je příležitost využít toto „eko naladění“ i ve všedních dnech. Navíc podobné aktivity skvěle zabaví děti. Jsou kreativní a vzdělávací, pokud chceme. A to se hodí nejen v letošním roce.