Dětská rádia na Pigy.cz

Vyberte si tu nejlepší školku

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Chystáte se k zápisu do mateřské školky a váháte, kterou si vybrat?

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Školka je startem do celoživotního vzdělávacího programu dítěte. Abychom při výběru té nejlepší nezapomněli na něco důležitého, je třeba položit si pár základních otázek.

Jak daleko od domova?

Co je pro vás výhodnější? Mít školku hned u domu, nebo kousek od práce? Zamyslete se nad tím, kdo bude dítě nejčastěji vyzvedávat. Vy, nebo někdo jiný? Jak se budete do školky dopravovat – pěšky, autem, nebo MHD? A také nad tím, jakou budete mít pracovní dobu. Zvažte, zda chcete nechat dítě ráno trochu přispat a pak ho hodit do školky za rohem nebo vstát o něco dříve, dovést ho k nejbližší školce u vašeho zaměstnání a nemuset práci opouštět o hodinu dříve.

Otevírací doba školek

Většina školek má otevřeno zhruba od 7. hodiny a zavírá mezi 16. a 17. hodinou. Pracovní doba (zvláště ve velkých městech) končí kolem páté hodiny odpoledne. Pokud nehodláte nastoupit na zkrácený pracovní úvazek, zaměřte se na školky s prodlouženou otevírací dobou nebo s tzv. hlídací službou, kdy vám dítko pohlídají třeba do 18. hodiny, samozřejmě za poplatek.

Přátelské učitelky a příjemné prostředí

Dojem z krásné a moderní školky může zkazit jedna nepříjemná učitelka, která si s vámi nebo s dítětem nesedne. Při návštěvě školky během dne otevřených dveří nebo při zápisu si najděte chvilku na seznámení se s učitelským sborem. Popovídejte si. Představte si, jak by se vám jako dítěti ve školce samotným líbilo, jsou třídy světlé, útulné a prostorné? Jsou vybavené podnětnými hračkami? Zjistěte si také, zda je školka spíše rodinného typu, oslovují se zaměstnanci mezi sebou jménem a panuje tam přátelské prostředí?

Nebude se dítě nudit?

Dnes se školky mezi sebou liší hlavně v nabídce nadstandardních služeb. Zeptejte se, jaké aktivity školka nabízí a kolik kroužky stojí. Běžné jsou jazykové kurzy, cvičení, jóga, výtvarné kroužky, plavání, hra na flétnu… Navštěvují děti kulturní akce nebo za nimi divadlo dochází do školky? Někde nabízí i školky v přírodě či víkendové akce. Zároveň dbejte na to, aby dítě nemělo takových akcí přes den příliš. Je důležité, aby byl denní program vyvážený a děti měly čas i na spontánní hru, která je důležitá pro osobní rozvoj.

Rozdělení tříd

Dobré je vědět, kolik bude dětí ve třídě – tedy kolik dětí připadne na jednoho pedagoga/chůvu – a jakým způsobem jsou děti ve vybrané školce rozděleny. Jestli podle věku, nebo zda jsou třídy smíšené. Někomu může vyhovovat věková nevyváženost, kdy starší děti pomáhají a zabavují mladší děti. Jiní rodiče mají v tomto ohledu strach ze šikany ze strany starších.

Jaký bude jídelníček?

Je vaše dítě zvyklé na klasickou českou kuchyni, nebo má jiné návyky? Některé školky nabízejí především biostravu, jiné vegetariánskou, někdy klasickou českou kuchyni. Zvláště ty menší školky si nechávají jídla dovážet nebo naopak dovolují dětem nosit si vlastní a ohřát si je v mikrovlnce. Nezapomínejte na pitný režim.

Vzdělávací program

Myslete na to, že školka by neměla dítě jen pobavit, ale hlavně by ho měla vzdělávat a připravovat na vstup do základní školy. Zjistěte si tedy, jakým způsobem příprava probíhá. Některé školky poskytují externě odbornou logopedickou péči, služby speciálního pedagoga, grafomotorické kurzy i jazykovou průpravu pro základy čtení.

Klasická, nebo alternativní výuka

Zvažte, zda by se vašemu potomkovi nelíbilo ve školce s alternativním přístupem, který nabízí školky podle italské pedagožky Marie Montessoriové nebo školky waldorfské, které se zaměřují na rozvíjení vůle, cítění a myšlení prostřednictvím napodobování dospělého. Některé školky se zaměřují na princip vnímání dítěte jako partnera, nikoliv podřízeného. Zamyslet se můžete také nad cizojazyčnými školkami, kde děti komunikují s českými i cizími pedagogy. Pokud patříte mezi věřící, budete mít pravděpodobně zájem o některou z církevních školek. Mějte jen na paměti, že pokud zvolíte alternativní přístup vzdělávání už od malička, měli byste v něm pokračovat i po ukončení předškolní docházky. Jinak by se mohlo dítko potýkat s problémy. Zvyklo si na jiný přístup učitelů, odlišný způsob práce i hodnocení. Po přestupu na „klasickou“ základní školu by se mohlo cítit dezorientované.

Školky pro handicapované děti

Trpí-li dítko určitým handicapem, máte možnost umístit ho do speciální mateřské školky, nebo ho můžete integrovat do běžné. Některé školky mají projekt integrace dětí se zdravotním handicapem přímo ve svém vzdělávacím programu.

Kolik to bude stát?

V současnosti přibývá soukromých mateřských školek. Proto je výše školného nasnadě. Kromě školného a stravného se platí příspěvky do fondu školky a různé další poplatky za kurzy, kroužky, výlety, vstupenky, školky v přírodě a nadstandardní aktivity.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor