Dětská rádia na Pigy.cz

5 nejčastějších důvodů vánočních hádek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Vánoce mají být svátky klidu a míru. Jsou to ale spíše svátky plné emocí, pozitivních i negativních. Jaké jsou nejčastější příčiny našich rodinných vánočních hádek? Prozradíme i na konkrétních příbězích našich čtenářek.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

1/ S kým a kde budeme trávit štědrovečerní večeři?

Tohle je nejčastější téma vánočních hádek v mém okolí. Zpravidla jde o to, že jeden z partnerské dvojice chce slavit Štědrý den i s prarodiči, jeho protějšek by ale upřednostnil komornější oslavu jen ve dvou s dětmi. Pokud se nacházíte v podobné situaci, nezoufejte. Rozhodně v tom nejste sami, jak například dokazuje příběh naší čtenářky Martiny.

„Já se nikdy na Vánoce netěším. Je to u nás totiž každý rok stejné. Manžel chce, abychom k nám do 3+1 vměstnali jeho rodiče a jeho bratra s rodinou. Já zase zvu svého otčíma, který by zůstal sám a svého bratra, který také nemá rodinu. V praxi to znamená, že se do našeho malého bytu musí vejít 3 naše děti, 3 psi a 8 dospělých. Kdyby spolu všichni pohádkově vycházeli, tak je to krásné, ale to se bohužel neděje. Většina rodiny nemusí partnerku od manželova bratra, která je cizinka (tedy musíme všichni mluvit anglicky a překládat starším generacím) a ještě navíc extrémně (jak to říct slušně) nafoukaná. Takže to vypadá tak, že já navařím, nachystám slavnostní tabuli, kterou děti stihnou samozřejmě ještě před večeří dostatečně poničit, a celá zpocená, totálně uhnaná v zašpiněném triku a vytahaných teplákách si sednu ke stolu, kde mi tchýně sdělí, že jsem se taky mohla slavnostně obléknout. Pak se do hovoru vloží švagrová, která začne příběh o tom, jak je to o nich nepřípustné, chodit při takové události oblečená v teplákách. Když proběhne celý večer a všichni odejdou, tak já v 10 hodin večer padám únavou mezi roztrhaný vánoční papír a horu nádobí a usínám s dvojkou vína v ruce. Opravdu šťastné a veselé. A víte co? Ani mi nikdo neřekne „děkuji, hezky si to připravila“. Asi dělám něco špatně.“

2/ Jaké dárky si budeme kupovat?

Znáte tu klasiku, jak si řeknete limit 200 Kč na dárek a pak ho všichni kromě vás poruší? Tak tohle je přesně důvod dalších vánočních hádek. Nebo, a to je tak trochu moje „bolístka“, radíte všem, co koupit ostatním a ve slabé chvilce prozradíte, co budete kupovat vy. A co se stane? Někdo vás předběhne a koupí vámi zamýšlený dárek dřív. Tohle mě dokáže vytočit asi ze všeho nejvíc. Přidávám k dobru proto můj vlastní příběh z letošního roku.

Říkám svojí sestře: „Mamce budu kupovat parfém, taťkovi tohle a tohle oblečení a Toníčkovi bych ráda koupila tohle auto (názorně ukazuji na internetu), tyhle knížky a jako hlavní dárek tenhle vláček, a tohohle plyšáka na spinkání.“ Sestra odpoví: „Jasně, jasně a co mám Tondovi koupit já?“. Navrhuji ji, ať koupí jednu mluvící knihu. A víte, co se stalo? Koupila mamce tentýž parfém, mému synovi koupila nejen mluvící knihu, ale i vláček. A když jsem ji to dost naštvaně vyčítala, tak jen odvětila, vidíš, tak bude mít mamka parfémy dva a ty ušetříš a můžeš Tondovi koupit míň věcí… přeci jen jsi matka na mateřské. No, nenaštvalo by vás to?

3/ Jaké tradice budeme dodržovat?

Údajně může kolize vytvářet i otázka tradičních vánočních rodinných zvyků. Každý si ze svého domova odnáší nějaké své z dětství oblíbené zvyky a pak se je snaží implementovat ve své nové rodině. Často ale naráží na odpor svého protějšku, který se rovněž snaží prosadit své zvyky.

„Dva roky jsme se s manželem přeli o to, jaké zvyky budeme dodržovat. Jestli budeme dávat dětem kapra do vany, jestli budeme zdobit stromeček 23. nebo 24., jestli půjdeme na půlnoční a hlavně, jaká bude štědrovečerní večeře a oběd,“ popisuje čtenářka Alena. „Nakonec jsme po dvou letech přišli na to, že si nastavíme všechno úplně nově. K štědrovečernímu obědu vařím houbového kubu, kterého jsme doma nikdy neměli ani jeden. Stromeček zdobíme 23. večer a děti mají ráno překvapení. A pak jsme si každý vybrali jeden zvyk ze své původní rodiny, takže chodíme na půlnoční mši a odpoledne jdeme na procházku, kde dáme jídlo v lese zvířátkům,“ dává zajímavý návod na řešení situace Alena.

4/ Participace členů domácnosti na přípravách

Taky je z vašeho pohledu zapojení ostatních členů rodiny do vánočních příprav nulové? Opět v tom nejste sami. Hodně rodin se pohádá před Vánocemi právě kvůli tomu, co kdo dělá, resp. nedělá. Dokládá to i příběh čtenářky Jarmily: „U nás nakupuji dárky, stojím fronty v obchodech při předvánočních nákupech, peču cukroví, balím dárky a chystám slavnostní menu. A pak přijde jedna nevinná otázka mého manžela: Kdy že pojedeme pro stromeček?  A já vybuchnu jak papiňák. „Nemůžeš aspoň jednou něco zařídit sám, beze mě? Stromeček snad vybereš, ne?“ doslova na něho křičím. Manžel vzdychne, odjede a přiveze takovou štětku, že lituji, že jsem nejela vybrat stromek s ním. A tak to máte v nějakých obměnách každý rok,“ směje se Jarmila.

5/ Bilancování roku a řešení otázek budoucnosti

Vánoce a blížící se konec roku je hodně emotivním obdobím. Člověk často hodnotí uplynulý rok a plánuje si, co změní v roce následujícím, čeho by chtěl dosáhnout a kam se posunout. Velmi často to pak sklouzává i k zásadním životním rozhodnutím a následným partnerským rozchodům a manželským rozvodům. „Musím říct, že vánoční období obecně nemám moc ráda. Je to už 2 roky zpátky, co mi partner u štědrovečerní večeře řekl, že už tu přetvářku nemůže vydržet a že mi musí sdělit, že má milenku a čeká s ní potomka, sebral se a prostě odešel. On si ulevil, ale já pod stromečkem sama s dvouletou dcerou Julinkou rozbalovala dárky a brečela jak želva. Teď po dvou letech si říkám, že si už vánoční náladu nenechám ničím a nikým zkazit, takže chystám velkou rodinnou oslavou s babičkou a dědou, bratrem a jeho rodinou a moc se na to těším,“ těší se na nové podobou Vánoc čtenářka Petra.

Poznali jste se v nějakém příběhu? Pobavil vás nebo vám představoval holou realitu vašeho života? Ať tak či tak, nenechte si Vánoce, vánoční atmosféru nikým a ničím zkazit. Nalaďte se do pohody, pusťte si pohádky nebo vánoční film a prostě si hoďte nohy na stůl. Pro jednou se nic nestane, věřte mi… Já to právě udělala!

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor