Dětská rádia na Pigy.cz

5 tipů, jak na první sex po porodu

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Před pár dny nebo týdny jste porodila a téma sexu u vás doma asi není úplně aktuální. Přesto mezi vámi a partnerem visí ve vzduchu otázka: „Tak kdy?“ A ačkoliv ještě před narozením dítěte jste měli sex minimálně každý týden, tak nyní vás představa jakékoliv intimní radosti buď děsí, anebo jste tak unavená, že prostě fyzicky nepřipadá v úvahu. Tak právě pro všechny z vás, které si prochází něčím podobným, přinášíme dnešní článek a tipy, jak na první sex po porodu.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

1/ Nikam nespěchejte

Lékaři většinou doporučují počkat s prvním poporodním sexem až po skončení tzv. šestinedělí, protože budete mít za sebou gynekologickou prohlídku (doktor zjišťuje, zda se děloha správně zavinula, zda dochází ke správnému srůstu poporodních jizev apod.). Ale nestresujte se nějakým pravidlem šestinedělí. Důležitá jste jen vy a vaše tělo. Pokud se na to necítíte ani po šestinedělí a vaše tělo vám to dává jasně najevo, tak není kam spěchat. U každé ženy (o to více u prvorodičky) trvá zotavení po porodu jinak dlouho. Vliv na celkovou poporodní kondici ženy nemá jen způsob porodu (císařský řez, vaginální porod s nástřihem hráze nebo bez), ale i řada dalších faktorů, jako je třeba psychická pohoda.

2/ Používejte lubrikant

Vaše matky vám asi tuto radu nedají, ale kamarádky by už mohly. Po porodu bývá vlivem hormonálních změn sliznice pochvy sušší, než jste byla zvyklá. Vliv na suchost vaginálního prostředí má navíc i kojení. Za všechno mohou vaše hormony, které si porodem prošly doslova bouří. I když se třeba již na sex cítíte a vaše poporodní zranění jsou plně zahojená, přesto doporučujeme používat lubrikační gely. Díky nim nebude první poporodní sex tak bolestivý, a navíc vám to pomůže se i lépe uvolnit. Většina matek se také shoduje, že první poporodní sex je hodně podobný tomu vůbec prvnímu sexu, tak se nenechte po prvním pokusu odradit.

3/ Začněte nejprve masturbací

Pokud máte obavu o to, jak bude váš první partnerský sex po porodu vypadat, tak není nic jednoduššího, než si nejprve situaci a prostředí otestovat sama. Navíc díky masturbaci získáte představu o citlivosti a bolestivosti daných míst po porodu. Masturbace je i vhodná k obnovení porodem znecitlivělých nervových zakončení, a co si budeme povídat, pomáhá i posilovat oblast poševního vchodu, což je místo, na které se zaměřují i tzv. Kagelovy cviky.

4/ Cvičte, pokud máte možnost

Pokud máte možnost a alespoň nějaký zbytek energie, tak cvičte. Odborníci doporučují speciální cviky (zvané Kagelovy cviky). Tyto cviky napomáhají správné rehabilitaci svalů pánevního dna. První sada cviků se zaměřuje na svěrače okolo močové trubice (představujeme si, že chceme zadržet čůrání), druhá sada cviků se zaměřuje na svěrače kolem konečníku a třetí kolem poševního vchodu (viz masturbace). Toto rehabilitační cvičení má nejen léčebné účinky (prevence inkontinence apod.), ale napomáhá i k aktivování chutě na sex.

5/ Pozor na správné polohy

Velký vliv na to, jak se budete cítit u prvního sexu po porodu, mají i samotné polohy. Maminky na různých internetových fórech se často shodují v tom, že co se jim líbilo před porodem, nemusí být po porodu to pravé ořechové, zejména se jedná o polohu zezadu. Na druhou stranu pak často najdou zalíbení v polohách, které v minulosti ani s partnerem nedělaly nebo se jim třeba dříve nelíbily. Na stránkách České průmyslové zdravotní pojišťovny pak naleznete i toto jedno konkrétní doporučení: „Při porodu císařským řezem se první sexuální styk doporučuje zhruba po čtyřech týdnech, ale vyhněte se tlaku na břicho. Misionářská poloha není v tuhle chvíli správná.“

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor